Biele pláže, maľované domy, múzeum medovníkov aj raj motýľov: Navštív s nami najkrajšie miesta v Poľsku

Krakow

Jednou z povinnných zastávok je aj Krakow (Zdroj: Unsplash/Lindsey Bahia)

#Možno o tom nevieš, ale Poľsko je taká krásna krajina, že by bola škoda, keby si jej nevenoval svoju pozornosť. Vďaka nám tak môžeš urobiť a ktovie, možno ťa nasledujúce riadky motivujú vycestovať k našim severným susedom. Pozreli sme sa na miesta v Poľsku, ktoré stoja za návštevu. Tak čo, balíš kufre?

Leba

Malá dedinka Leba je jednou z najlepších poľských destinácií, ak si chceš užiť plážový život. Hoci je v lete rušná a plná návštevníkov, Leba si zachováva svoju lenivú atmosféru. Tvoju pozornosť dozaista upútajú najmä piesočné duny a jemné vlny. Pre tých, ktorí chcú robiť viac, než len sedieť a užívať si slnko, je v oblasti k dispozícii jazda na koni a viac ako 140 kilometrov turistických chodníkov.

Leba Poľsko
Dedinka Leba (Zdroj: Instagram/reseinspiration)

Národný park Slowinski s 32 kilometrami pobrežia je domovom „pohyblivých dún“, ktoré sú nesené vetrom a ročne sa posunú až o 10 metrov. Je to ohromujúci pohľad a obľúbená zastávka návštevníkov. Nájdeš tu aj borovicové lesy a rašeliniská, ktoré môžeš preskúmať, a tiež skvelé príležitosti na pozorovanie vtákov.

Národný park Slowinski
Národný park Slowinski (Zdroj: Instagram/slowinski_park_narodowy)

Karpacz

Toto horské kúpeľné mesto má v zime veľa návštevníkov, ktorí sem prichádzajú za lyžovaním na obľúbenú horu Śnieżka. Karpacz, ktorý sa často označuje za „zimné hlavné mesto Poľska“, ponúka aj skvelé možnosti na snowboarding a jesennú či zimnú turistiku.

V teplejších mesiacoch núka množstvo trás neďaleký Karkonoski Park Narodowy. Hlavnou budovou v meste je luteránska kaplnka Wang z 13. storočia, ktorá je celá z dreva bez použitia klincov. Nachádza sa tu aj niekoľko múzeí vrátane Múzea športu a turistiky o histórii oblasti, Múzea hračiek a unikátneho Sveta vlakov s veľkou zbierkou železničných modelov.

Karpacz turistická oblasť
Okolie mesta Karpacz (Zdroj: Instagram/kozica.gorska)

Bialystok

Białystok so stovkami nádherných starých budov poteší milovníkov histórie aj architektúry. Branického palác dal postaviť bohatý poľsko-litovský politik, ktorý kedysi sníval o tom, že sa stane poľským kráľom. Je jednou z najúžasnejších pamiatok v meste, ale za návštevu stojí aj menší Hasbachov palác.

Nezabudni sa tiež prejsť po Kościuszkovom námestí, ktoré je obklopené nádherne zdobenými meštianskymi domami, množstvom útulných kaviarní a Podlahovským múzeom, venovaným prevažne poľským obrazom a umeniu. Počas slnečného dňa sa prejdi aj po ulici Lipowa, ktorá bola počas druhej svetovej vojny takmer úplne zničená a po jej obnove sa stala skvelým miestom, kde nájdeš butiky a zrekonštruované historické budovy.

Múzeum, ktoré je pobočkou Podlahovského múzea, je zaujímavou zastávkou, kde si môžeš pozrieť, ako by vyzeral bohatý meštiansky dom z 19. storočia – s pôvodným nábytkom a predmetmi z tej doby. Podtatranské múzeum ľudovej kultúry pod holým nebom ponúka viac ako 40 tradičných drevených stavieb (vrátane veterných mlynov a drevorubačskej chaty) a artefakty, ako sú vidiecke dopravné vozy, lesnícke náradie a detské hračky.

12. Zakopane

Zakopane má jednu obrovskú výhodu – je blízko slovenských hraníc a to je jeden z dôvodov, prečo patrí medzi tunajšími turistami medzi obľúbenú destináciu. Ale aby sme boli fér, výhod Zakopaneho je hneď niekoľko. Človek sa tam nenudí ani v zime, ani v lete. Nádherná príroda, možnosti wellness procedúr, túr či oddychu chytia za srdce aj tých najnáročnejších.

Bonusom sú priam svetové skokanské mostíky či lanovky, kde sa dá v pozitívnom zmysle slova poriadne vyblázniť, nech už máš akýkoľvek vek. Mesto, ktoré je centrom goralskej kultúry a milovníkov zimných športov, ti zasa ponúkne vysokú úroveň služieb. Vieš tam nájsť množstvo alternatív, aj keď so sebou berieš najmenších. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Prečo bol najnovší seriál Secret Invasion od Marvelu opäť tragédia?
Zakopane Poľsko
Zakopane je obľúbené aj u Slovákov (Zdroj: Instagram/zakopane_travel)

Usedom

Od roku 1945 je tento ostrov v Baltskom mori právne rozdelený medzi Poľsko a Nemecko. Usedom je prezývaný „slnečný ostrov“, pretože má počas roka veľa slnečných dní. Vďaka tomu je obľúbenou dovolenkovou destináciou návštevníkov z oboch krajín. Hlavnými lákadlami sú jemné biele pláže, prímorské letoviská a množstvo letných športov a aktivít.

Na ostrove sa však nachádza aj súkromná botanická záhrada (otvorená len počas teplých mesiacov), zvyšky železničného mosta Karnin Lift (v súčasnosti označený za historický symbol inžinierstva v Nemecku) a mauzóleum a cintorín Dannenfeldt. Po ostrove sú roztrúsené aj jazerá, prírodné rezervácie a upravené záhrady.

Usedom pláž
Usedom v Baltskom mori je veľmi slnečný ostrov (Zdroj: Instagram/usedomtraveller)

Torun

História Torune, jedného z najstarších miest v Poľsku, siaha až do 8. storočia. Keďže Torun nebol počas druhej svetovej vojny bombardovaný ani zničený, stredoveké centrálne trhovisko a množstvo gotických domov a drevených trámových budov zo 16. storočia sa zachovalo. Nájdeš tu dokonca rodný dom astronóma Mikuláša Kopernika, v ktorom zriadili múzeum o živote a diele tohto vedca.

Ďalším múzeom v meste, ktoré musíš navštíviť, je Muzeum Piernika, venované druhu perníka, ktorý je v Poľsku jedinečný a v ktorom si návštevníci môžu vyskúšať praktické pečenie. Celá oblasť Starej štvrte bola zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO – je to skvelá lokalita, ktorú môžeš preskúmať pešo, stratiť sa v malých uličkách a objaviť architektúru a dušu tejto oblasti.

Nachádza sa tu Torunský teutónsky hrad z 13. storočia. Je čiastočne v ruinách, zachovala sa však kanalizačná veža a pivnice, ale aj neďaleký vodný mlyn.

Zalipie

Malá dedinka Zalipie je známa najmä vďaka ľudovým kvetinovým maľbám, ktoré zdobia takmer každú budovu v tejto oblasti. Táto tradícia sa začala pred viac ako sto rokmi, keď miestne ženy používali zmes práškového farbiva a mlieka na pokrytie špinavých povrchov farebnými vzormi. Dnes je takto pomaľovaná takmer každá chalupa, stodola, plot a dokonca aj kostol svätého Jozefa. Túto úpravu tiež majú mnohé vnútorné priestory vrátane stien a nábytku.

Spomedzi mnohých vyzdobených budov je Dom žien maliarok azda najúchvatnejší. Je to bývalý dom Felicje Curylovej, maliarky narodenej v Zalipie na začiatku 20. storočia. Celý jej príbytok je zvnútra aj zvonku pokrytý kvetinovými maľbami a bol premenený na ľudové múzeum. Múzeum predstavuje históriu tejto tradície a spôsob maľovania kvetov – návštevníci majú dokonca možnosť vyskúšať si samotné maľovanie.

Dedina Poľsko
Malebné domčeky v dedinke Zalipie (Zdroj: Instagram/zurek.zuzanna)

Gdaňsk

Starobylé mesto Gdaňsk leží priamo v zálive Baltského mora a je domovom hlavného poľského námorného prístavu. Väčšina starej časti mesta, známa ako Kráľovská cesta, pochádza zo 17. storočia a je nádherne zachovaná. Medzi hlavné stavby tu patrí Mestská brána, Väzenská veža a množstvo kupeckých domov.

V Gdaňsku sa nachádza aj najväčší tehlový kostol na svete, kostol Panny Márie, ako aj pevnosť Wisloujscie v tvare hviezdy a maják Gdaňsk Nowy Port. Hoci Gdaňsk nebol priamo postihnutý vojnou, jeho Múzeum druhej svetovej vojny je jedným z najlepších historických múzeí v krajine. Nachádza sa tu množstvo vozidiel, vrátane poľského tanku Sherman a nemeckého motocykla DKW. Objavíš tu však aj artefakty, dokumenty a fotografie súvisiace s vojnou a holokaustom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Plusový bod pre Marvel: Druhá séria o malom Grootovi ťa zahreje pri srdiečku
Gdansk
Farebné domy mesta Gdaňsk (Zdroj: Instagram/europe)

Ojcow

Malá dedinka Ojcow, ktorá sa nachádza len 16 kilometrov od Krakova, je vstupnou bránou do Ojcowského národného parku. Najmenší poľský národný park s rozlohou len 21,46 kilometrov štvorcových je husto zalesnený a je domovom vysokých vápencových skál, viac ako 400 jaskýň a dvoch riečnych údolí. V parku žije viac ako 500 druhov motýľov – na jar a v lete obsadia chodníky a rozkvitnuté doliny a je na čo pozerať.

Cesta orlích hniezd, najznámejšia poľská turistická a pešia trasa, zasa spája 25 hradov a strážnych veží vrátane renesančného hradu na Pieskovej Skale a zrúcaniny gotického hradu, ktoré spadajú do hraníc parku. V tejto zóne sa nachádzajú aj dve múzeá vrátane pobočky Národnej umeleckej zbierky.

Poľsko národný park Ojcow
Národný park Ojcow (Zdroj: Instagram/ojcowskiparknarodowy)

Bieszczady

Bieszczady sú mohutným pohorím, ktoré sa tiahne až na Ukrajinu a Slovensko. Sú jedinečné svojou poloninou (typom horskej lúky), ktorá sa vyskytuje len v karpatskej oblasti. Keďže údolia a lúky sa mierne zvažujú a klesajú (nie sú príliš strmé), sú ideálnym cieľom pre pešiu turistiku.

Polonyna Wetlinska s vrcholom vo výške 1 255 metrov je jednou z najznámejších lúčnych trás – ponúka malebný, mierny výstup, ktorý by nemal trvať dlhšie ako dve hodiny. Na vrchole sa nachádza malý penzión, jediný v celom pohorí, kde si môžeš kúpiť občerstvenie a nápoje, alebo zabezpečiť teplú posteľ, ak si chceš svoje dobrodružstvo predĺžiť.

Veľká časť pohoria Bieszczady je súčasťou Východokarpatskej biosférickej rezervácie UNESCO, ktorá je domovom medveďov hnedých, vlkov a zubrov a je z väčšej časti pokrytá bukovým lesom.

Vrchy Bieszczada
Pohorie Bieszczady (Zdroj: Instagram/bieszczadymountains)

Rezervácia Bielovežského pralesa

Rezervácia Bielovežského pralesa, ktorá je najväčším zvyškom pralesa v Európe, ktorý kedysi pokrýval veľkú časť kontinentu, si rozhodne zaslúžila zaradenie na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Prales sa nachádza na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom. Hraničný priechod pre turistov leží priamo v pralese a má rozlohu viac ako 1 400 kilometrov štvorcových.

Bielovežský prales je rajom pre pozorovateľov vtáctva a nadšenci sa môžu zúčastniť výletov pod vedením miestnych ornitológov, ale prales je aj domovom zubrov a iných veľkých druhov zvierat. V lese sa nachádza malá dedinka Bialowieza a tiež Múzeum drevenej architektúry pod holým nebom – obdivovať tu môžeš veterné mlyny, drevené chatrče, malú drevenú kaplnku, stodolu a dokonca aj takzvanú banyu, miestnu saunu.

Bielovežský prales Poľsko
Bielovežský prales (Zdroj: Instagram/bialowieza_nationalpark)

Vroclav

Mesto Vroclav nebolo vždy poľské. V priebehu storočí patrilo od Českého kráľovstva, cez Prusko, až po Nemecko. Oficiálnou súčasťou Poľska je až od roku 1945, po skončení druhej svetovej vojny, keď sa zmenili niektoré hraničné línie v Európe. Lubomirského múzeum je dobrým miestom na návštevu, kde sa môžeš dozvedieť viac o histórii mesta. Expozícia zahŕňa inváziu nacistických vojsk a neskôr Sovietskeho zväzu do mesta, ako aj množstvo udalostí druhej svetovej vojny.

Vroclavské mestské múzeum dopĺňa túto históriu o prehľad Vroclavi za posledných tisíc rokov. Najstaršou časťou Vroclavi je Hlavné trhové námestie z 13. storočia, ktorého súčasťou je Kostol svätej Alžbety a Stará radnica. Len pár krokov odtiaľto sa nachádza Múzeum Pána Tadeusza s multimediálnymi exponátmi venovanými poľským zvykom.

V lete môžu návštevníci nasadnúť na otvorené historické autobusy a previezť sa po meste. Tí, ktorí sa vydajú na prieskum pešo, môžu hľadať vroclavských trpaslíkov – po celom meste sa nachádza viac ako 350 malých bronzových figúrok škriatkov, ktoré sa skrývajú za rohmi, na chodníkoch a na stĺpoch verejného osvetlenia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Zjednotenie Talianska a Nemecka si vyžiadalo množstvo obetí

Tatry

Tatry a Tatranský národný park tvoria prirodzenú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom, hoci väčšina pohoria spadá do Slovenska. Keďže medzi krajinami EÚ už neexistujú žiadne hranice, je teraz možné bez problémov putovať medzi krajinami. Na poľskej strane parku sa nachádza viac ako 270 kilometrov turistických chodníkov. 

V poľských Tatrách tiež nájdeš najvyšší vrch Poľska, Rysy. S výškou 2 500 metrov je to najvyšší tatranský vrchol v oboch krajinách, na ktorý možno vystúpiť bez sprievodcu. Okrem toho sa v parku nachádza viac ako 600 jaskýň, pričom vápencový jaskynný systém Wielka Sniezna je najdlhší (23 km) a najhlbší (824 m).

Wielka Śnieżna jaskyňa
Jaskynný systém Wielka Śnieżna je pozoruhodný (Zdroj: Instagram/warsaw_mineral_expo)

Ako už isto vieš, Tatry sú bohaté aj na vodopády, potoky a horské jazerá. Najväčším jazerom v parku je jazero Morskie Oko. Nachádza sa hlboko v parku a dostanete sa k nemu až po dvojhodinovej túre cez kopce a hustý les švajčiarskych borovíc.

Varšava

Hlavné mesto Poľska zostalo po druhej svetovej vojne v troskách. Takmer 85 percent jeho budov nacistické vojská obrátili na popol, alebo systematicky zrovnali so zemou. Hneď po skončení vojny sa mesto pustilo do masívnej rekonštrukcie svojho historického centra podľa pôvodných plánov. Výsledkom je, že barokové a renesančné kupecké domy, ktoré vidíš dnes, sú dokonalými replikami originálov.

Hoci druhá svetová vojna spôsobila aj stratu zbierok múzeí a palácov, v meste sa dodnes nachádza viac ako 60 múzeí. Okrem umeleckých a historických múzeí ponúka Varšava aj niekoľko nezvyčajných možností, vrátane jediného múzea plagátov na svete, múzea venovaného Varšavskému povstaniu z druhej svetovej vojny, Múzea neónu a Múzea karikatúry.

V Národnom múzeu, ktoré zachytáva históriu mesta, sa nachádza aj najväčšia zbierka obrazov v Poľsku, vrátane niekoľkých umeleckých diel, ktoré pochádzajú zo súkromnej zbierky Adolfa Hitlera.

Varšava síce nemá toľko parkov ako Krakov, ale palác Lazienki a jeho formálne záhrady to viac než vynahradzujú. Tento palác z 18. storočia je obklopený 76 hektármi mestských lesov a nachádza sa v ňom planetárium, vonkajšie divadlo, pavilóny a mnoho ďalšieho. Ak chceš zažiť úplne iné vonkajšie dobrodružstvo, prejdi sa po Krakowskom predmestí, najlepšej architektonickej ulici vo Varšave. Staré domy, pamiatky, prezidentský palác a Poľská akadémia vied sú tu od seba vzdialené len pár krokov.

Varšava
Hlavné mesto Poľska (Zdroj: Instagram/nicole_nevolnikova)

Krakov

Krakov, jedno z najstarších miest v Poľsku, bol osídlený už v 7. storočí. Vďaka tomu, že unikol väčšine ničivých udalostí druhej svetovej vojny, ktoré postihli iné poľské mestá, si centrum Starého mesta Krakova stále zachovalo svoju úžasnú stredovekú architektúru. Hrad Wavel a historická štvrť Kazimierz, známa aj ako stará židovská štvrť, v tejto oblasti sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V Krakove sa nachádza približne 40 mestských parkov vrátane parku Planty z 19. storočia, ktorý má rozlohu 21 hektárov a tvorí zelený prstenec okolo centra mesta. Navštív však aj park Lasek Wolski, ktorý ponúka turistické a cyklistické trasy v rozsiahlej lesnej oblasti len niekoľko minút od centra mesta.

V daždivých dňoch si vyhraď čas na 28 krakovských múzeí, najmä Národnú umeleckú zbierku na Waweli, kde si návštevníci môžu pozrieť aj dobový nábytok, obrovskú zbierku flámskych gobelínov, kráľovské šperky a zbierku zbraní a brnení z 15. storočia.

Neobvyklý, podrobný pohľad do starobylého Krakova a jeho ulíc ponúka podzemné múzeum Rynek. Viacero významných atrakcií a zaujímavostí sa nachádza mimo mesta a sú obľúbené ako celodenné výlety. K významným bodom patrí najstaršia funkčná soľná baňa na svete Wieliczka, koncentračné tábory Auschwitz-Birkenau, Tatry a národný park.

Je pre teba Poľsko lákavou destináciou?

Sleduj náš Instagram   

Zdroj: hashtag.sk, tripadvisor.com, planetware.com, traveltriangle.com
Odporúčame