10 vecí, ktoré musíš zažiť na Madeire: Prečo tu celoročne jazdia na drevených sánkach?

Madeira

Výlet na Madeiru je životným zážitkom (Zdroj: GettyImages)

#Madeira je široko-ďaleko známa aj ako európsky Havaj. Ale nebolo by fér túto cestovateľskú destináciu označovať takýmito prívlastkami. Ostrov, ktorý patrí Portugalsku, je totiž samotný nesmierne zaujímavou destináciou, ktorej popularita stále rastie. 

Madeira ťa prekvapí

Ostrov Madeira patrí Portugalsku a preslávil sa svojou úžasnou prírodou a scenériami, ktoré vyrážajú dych. Aby sme boli presní, je to súostrovie v Atlantickom oceáne. Rimania Madeiru nazývali Purpurové ostrovy, pričom túto oblasť začali v 15. storočí osídľovať portugalskí moreplavci. Madeira má rozlohu 801 kilometrov štvorcových a populáciu na úrovni približne 253-tisíc obyvateľov.

Najslávnejším rodákom z Madeiry je futbalista Cristiano Ronaldo, po ktorom je pomenované aj tamojšie letisko. Získa si ťa však najmä panenská príroda, nádherné pláže a zimné teploty okolo 20 stupňov Celzia.

Madeira je lákadlom pre ľudí v každom ročnom období, ale ak nemáš rád veľké davy ľudí, je pre teba ako stvorená. Stále to totiž nie je lokalita, ktorá by patrila medzi mainstreamové. Výhodou je tiež, že doslova každý si na tomto mieste príde na svoje. Čo sa oplatí pozrieť?

Hora Monte

Krásne sa pýši nad hlavným mestom Madeiry Funchal, turistov však oveľa viac láka aj vďaka tomu, že sa na vrchol môžu vyviesť lanovkou. Ale varujeme ťa, výhľad z hory Monte už nikdy nedostaneš z hlavy, je to skrátka úžasné a nezabudnuteľné. Zaujímavosťou je, že sa stala miestom posledného odpočinku posledného habsburského panovníka Karola I., ktorý tu našiel svoj exil.

Tropická záhrada

V Monte chvíľku zostaneme, pretože okrem výhľadov stojí za pozornosť ešte kvôli jednej veci. Jednou zo zastávok, ktorú sa oplatí absolvovať, je totiž botanická záhrada Monte Palace Tropical Garden. Nemusíš byť úplným milovníkom fauny a flóry, aby si pochopil, že toto miesto patrí medzi najúžasnejšie na našej planéte.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo zažiješ na najvyššej alpskej pastvine? Lyžovačku, kávový raj aj gin obohatený ustricami či parfumom!

Aj kvôli kvetom má Madeira ďalší príznačný prívlastok, a to plávajúca záhrada. Monte Palace Tropical Garden zaberá neuveriteľnú plochu 70-tisíc metrov štvorcových a nájdeš tu exotické rastliny z celého sveta. 

tropická záhrada Madeira
Tropické záhrady ti vyrazia dych (Zdroj: GettyImages)

Očarujúci Funchal

Rovno do zoznamu toho, čo doslova musíš na Madeire vidieť, zapisujeme aj spomínané hlavné mesto Funchal. Portugalský štýl a architektúra, otvorení a empatickí ľudia, ale tiež nespočetné množstvo gastronomických možností. Výhodou je tiež pokojná atmosféra. 

Funchal sa vo svete preslávil vďaka madeirskému cukru, ktorému sa hovorí aj „biele zlato“. Známy je tiež svojím nádherným počasím, skvelým vínom a peknými remeselnými výrobkami.

Ak chceš zažiť veľkú slávnosť, skús si výlet na Madeiru naplánovať okolo 1. júla. V tento deň si obyvatelia pripomínajú objavenie zálivu Machico portugalskými moreplavcami v roku 1419. Sviatok si miestni najradšej užívajú spolu rodinou a priateľmi, vychutnávajú si jedlo a nápoje, najčastejšie však vo forme piknikov. V celom regióne sa navyše konajú rôzne podujatia.

Drevené sánky

Áno, čítaš dobre, na Madeire sa vozia na sánkach aj v lete. Drevené sánky veľmi populárne, pričom v nich môžeš absolvovať pohodovú aj adrenalínovú jazdu. Dokážu jazdiť rýchlosťou 30 km/h. Sánky začali písať svoju históriu v 19. storočí, keď si takýmto spôsobom domáci zjednodušovali presun z hory Monte do hlavného mesta.

Možno ťa bude zaujímať, že takýmto spôsobom sa svojho času po Madeire pohyboval svetoznámy spisovateľ Ernest Hamingway. Ak to nie je nič pre teba, tak nemusíš zúfať, po ostrove je transport naozaj jednoduchý.

Viac než tržnica

Aj toto miesto si bezpodmienečne hoď na svoj bucket list. Mercado dos Lavradores v preklade znamená farmársky trh, ale keď tam zavítaš, zistíš, že toto pomenovanie úplne nevystihuje jeho vibe. Čerstvá zelenina, čerstvé ovocie, ale aj rôzne suveníry či produkty ručnej domácej výroby. Ak tam nájdeš tovar, ktorý nikde inde na svete neuvidíš, nebuď prekvapený. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Martin Harich ako ho nepoznáš: Cestovanie je liek, najradšej kráčam sám s batohom do neznáma

Múzeum Cristiana Ronalda

Svetoznámy futbalista Cristiano Ronaldo je najslávnejším rodákom z Madeiry a tamojší ľud si ho patrične uctieva. Nielenže je po ňom pomenované letisko, na Madeire má aj svoju sochu, taktiež jeden z hotelov, ktorý prevádzkuje. Ak si fanúšik futbalu, v neposlednom rade musíš navštíviť múzeum, kde sa dozvieš všetko o jeho strhujúcej kariére.

A dobrá rada: Ak nemusíš, nespomínaj na Madeire veľmi jeho konkurenta Lionela Messiho, z logických dôvodov tam veľmi obľúbený nie je 🙂

Medzi papájami a orchideami

Okej, názov je trošku krkolomný, milovníkom prírody úplne postačí Palheiro Gardens a Orchid Gardens. Natrafíš tu predovšetkým na papagáje a rôzne druhy orchideí, pričom v oboch prípadoch platí, že niektoré druhy inde na svete nenájdeš. Predovšetkým spomínané papágaje sú veľkým (nielen) cestovateľským zážitkom.

Plážové zákutia

Pláže samozrejme nemôžeme obísť. Zaujímavosťou je, že na takom malom kúsku zeme nájdeš pláže so zlatým, medeným, ale tiež čiernym pieskom. Kvôli hornatému terénu ich budeš musieť lepšie hľadať, ale ukrývajú sa takmer všade po ostrove. Zo všetkých treba spomenúť Porto Santo či Machico. Priprav sa však na trošku nižšie teploty, v zime okolo 19 stupňov Celzia, v letnej sezóne okolo 24 stupňov Celzia.

Dobrú správu máme aj pre milovníkov surfovania. Madeira je vďaka divokým vlnám Atlantiku jedným z najväčších rajov pre milovníkov tohto adrenalínového športu. 

Najkrajšia vyhliadka

Okrem Monte sa neďaleko Funchalu nachádza aj Cabo Girão. Ide o jeden z najvyšších morských útesov v Európe s výškou 580 metrov nad morom. Výhľady z Miradouro do Cabo Girão za jasného dňa sú veľkolepé, ale čo ho robí ešte výnimočnejším, je samotná vyhliadková plošina.

Okrem dláždenej terasy je tu aj zavesená plošina so sklenenou podlahou vyčnievajúca cez okraj útesov, Cabo Girao Skywalk. Vstup je síce voľný, ale ak v sezóne vychytáš autobusové zájazdy, môže sa to tam hemžiť turistami, takže si trošku počkáš. 

Niečo pre gurmánov

Madeira poteší aj tvoje chuťové poháriky. Vyskúšaj trebárs Picadinho, čo sú vyprážané kúsky hovädzieho mäsa ochutené cesnakom a korením, ktoré sa jedia z jedného taniera. Ďalšou hovädzou špecialitou je espatada, ktorá sa griluje na drevenom uhlí. Často sa k nej servíruje miestny chlieb „bolo do caco“.

Na Madeire by bol samozrejme hriech neochutnať ryby. Najpopulárnejší je tuniak, ktorý sa konzumuje v podobe steakov, tzv. bife de atum. Vcelku zaujímavá je však aj pochva čierna, ktorá sa podáva s marakujou a slávnou banánovou omáčkou. Prípadne morské plody cracas.

Ak miluješ polievky, potom určite ochutnaj miestnu paradajkovú a cibuľovú so strateným vajcom. Na raňajky si zasa objednaj pečivo plnené vaječným krémom a malým kúskom citróna nazývané Pastel de Nata. Medzi sladkými pochutinami sú tiež obľúbené medové sušienky z cukrovej trstiny či puding z marakuje. 

Ak máš chuť kúpiť si na tento rok letenky na Madeiru, absolútne ťa chápeme. Nie nadarmo táto destinácia patrí medzi absolútne hity. Portugalské súostrovie, o ktorom sa veľa nehovorí, patrí medzi cestovateľské alternatívy, ktoré očakávania turistov nielen, že naplnia, ale ešte aj predčia. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame