Ako pripraviť telo a myseľ na náročný deň v škole? Tipy a triky, ktoré zaručene pomôžu!

náročný deň v škole

Náročný deň v škole vie občas pekne potrápiť hlavu aj telo (Zdroj: Pexels/Ivan Samkov)

#Občas sa to nezdá, ale náročný deň v škole dokáže potrápiť každého z nás. Väčšinou si to odnáša najmä naše telo a samotná psychika. Cítiš sa vtedy unavený, nervózny a bez energie? Či ťa už čaká ohlásená písomka, školský projekt alebo slohová práca, nezúfaj! Poradíme ti, ako sa na dni plné preverovania vedomostí pripraviť.

Dopraj si dostatok oddychu

Po celom dni strávenom v škole nie je nič dôležitejšie ako schopnosť vedieť na chvíľu vypnúť. Ešte väčšiu pozornosť by si tomuto kroku mal venovať najmä vtedy, ak vieš, že ďalší deň bude dvakrát taký náročný. Je len na tebe, ako si svoju chvíľku vychutnáš: zabehaj si, choď sa prejsť, dopraj si šálku obľúbenej kávy, alebo si jednoducho ľahni a relaxuj. Poďakuje sa ti nielen tvoje telo, ale aj myseľ.

Zorganizuj si svoj čas

Teraz prichádza na rad presne tá časť, ktorej sa nevyhneš. Predtým, než sa začneš pripravovať na nasledujúci školský deň, urob si zoznam všetkého, čo ťa čaká a neminie. Pomôže ti to usporiadať si priority pri učení a lepšie sa zorientuješ aj v samotnej príprave. Ty sám najlepšie vieš, v čom si dobrý a čo ti na druhej strane trvá naučiť sa o čosi dlhšie.

Efektivita v učení je základ

Nie nadarmo sa hovorí, že šťastie praje pripraveným. Preto nezaháľaj a obohacuj svoje vedomosti. Samozrejme, nemusíš vedieť všetko ako básničku. Nájdi svoj vlastný štýl učenia, ktorý ti vyhovuje. Vyznačuj si dôležité pasáže, čítaj si učivo nahlas, alebo sa pripravuj spoločne so spolužiakmi. Nezabúdaj ani na prestávky, pitný režim, čerstvý vzduch a pravidelné dopĺňanie energie. Malá rada: aby ti to lepšie pálilo a učil sa rýchlejšie, skús banán, orechy alebo horkú čokoládu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najdôležitejšie slová minulého roka: Týchto 9 pojmov hýbe spoločnosťou, ich význam by si mal poznať čím skôr!
Príprava je dôležitá, s ňou ide všetko ľahšie (Zdroj: Unsplash/Hannah Olinger)

Pomôže aj horúci kúpeľ alebo sprcha

Po výdatnej príprave je opäť potrebné zregenerovať telo i myseľ. A čo môže byť lepšie než leňošenie vo vani. Uvoľníš sa a popritom ti všetky nové vedomosti zapadnú presne tam, kam majú. Príjemným spestrením celého procesu môže byť aj voňavá pena do kúpeľa alebo počúvanie songov tvojho obľúbeného interpreta. Hotová terapia!

Kvalitný spánok nadovšetko

Keď oddych, tak poriadny! Nič ťa na nový deň nepripraví lepšie ako pomalé ranné vstávanie po dobrom spánku. Preto si večer nachystaj všetko potrebné do školy, či už sú to pomôcky, zošity, učebnice alebo oblečenie. Pred spaním si izbu vyvetraj a čo je hlavné, nescrolluj sociálne siete. Daj si od svojho mobilu pauzu (budík si samozrejme nastaviť môžeš). Radšej si prečítaj pár strán z dobrej knihy, alebo pozri zaujímavý film. Nezabudni, že tvoj spánok by mal trvať 7 až 8 hodín, aby si bol ráno svieži.

spánok
Dostatok spánku je pri príprave jedným z najdôležitejších faktorov (Zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz)

Bojová úloha splnená. Nastal deň D. Nech ťa už v škole čakajú akékoľvek povinnosti, zvládneš ich ľavou zadnou. Prinášame ti aj bonus navyše. Po náročnom dni si rozhodne zaslúžiš odmenu. Choď von s kamošmi alebo si kúp niečo dobré či pekné. A pamätaj, že si študent, ktorého len tak niečo nerozhádže. Držíme palce!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame