Najdôležitejšie slová minulého roka: Týchto 9 pojmov hýbe spoločnosťou, ich význam by si mal poznať čím skôr!

Študenti s notebookmi

Zvladol by si ešte maturitu z angličtiny? Tento test ti to povie. (Zdroj: GettyImages)

#Vydavateľstvo Merriam-Webster zverejňuje každý rok slová, ktoré hýbu spoločnosťou, a preto sa aj na vševediacom a všadeprítomnom internete vyhľadávajú najčastejšie. Okrem toho sú tu aj Google Trendy. Tie pravidelne pracujú s pojmami, ktorých popularita vo vyhľadávaní narastá. Ktoré slová by sme podľa týchto dvoch webových stránok mali poznať a čo definovalo minulý rok?

Gaslighting

Slovom roka sa vlani stal pojem gaslighting a aj ty by si mal vedieť, čo tento pojem znamená. Ide o druh psychologického nátlaku, pri ktorom sa ťa druhá strana snaží presvedčiť, že chyba je na tvojej strane, aj keď všetky okolnosti hovoria o opaku.

Tento pojem pochádza z psychologického thrilleru Gaslight, v ktorom sa manžel snaží svoju ženu presvedčiť o tom, že je kleptomanka a ona v istých epizódach sama nevie, čo je pravda a nemôže sa spoľahnúť na vlastný úsudok. Aj tak môže dopadnúť komunikácia s človekom, ktorý na teba skúša gaslighting. V súčasnosti sa o ňom hovorí medzi mladými najviac v spojitosti s toxickými vzťahmi.

Oligarcha

Najmä kvôli aktuálnej geopolitickej situácii sa zvýšil aj záujem o slovo oligarcha. To vychádza z pomenovania oligarchia, ktorá je vládou úzkej skupiny najbohatších osôb v štáte.

Historicky tento pojem vychádza zo starovekého Grécka, kde označoval práve obdobie, keď boli pri moci najbohatší občania mestského štátu. Oligarcha je teda príslušník tejto bohatej a vplyvnej vrstvy, no nie vždy musí byť jeho vplyv zjavný. Aj v novinách si môžeš často prečítať o oligarchoch, ktorí ovládajú situáciu „z úzadia“.

Omikron

Aj v roku 2022 nás trápila pandémia. A hoci mnohí s radosťou vytesnili spomienky na izoláciu, lockdowny, očkovanie a testovanie, slovo omikron bolo jedným z tých najvyhľadávanejších v roku 2022. Ide o variant koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Botswane a postupne sa rozšíril do celého sveta a začal prevládať. Ľudia preto pravidelne „gúglili“, aké príznaky so sebou prináša, čo robiť, keď sa ním nakazíš a odkiaľ sa vlastne vzal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Gerard Butler núdzovo pristál s lietadlom, teraz je z neho rukojemník: Poradí si s vojnovými povstalcami?

LGBTIQ+

Nielen vo svete bola téma LGBTIQ+ veľmi diskutovaná. Na Slovensku sa o nej začalo rozprávať predovšetkým po tragédii na Zámockej pred podnikom Tepláreň, pri ktorej prišli o život dvaja mladí ľudia.

Ide o dôležitú tému – netreba zabúdať, že naše životy sa necenia podľa orientácie, farby pleti alebo majetku. Všetci sme si rovní, a preto sme v Hashtagu tejto téme venovali niekoľko článkov. Prečítať si môžeš rozhovor o tom, ako vytvoriť pre LGBTIQ+ komunitu bezpečný priestor, zostavili sme aj rebríček najlepších filmov s touto tematikou. To, či sa vyznáš v terminológii, si môžeš overiť v našom kvíze.

Téma LGBTIQ+ hýbala Slovenskom aj svetom (Zdroj: freepik.com/nightunter)

Kodifikovanie

Krátky slovník slovenského jazyka definuje slovo kodifikovať ako „uzákoňovať, uzákoniť právnu, jazykovú normu“. Práve v súvislosti s právnymi normami narástol aj záujem o slovo kodifikovať – v angličtine codify. Zatiaľ čo u nás sa bude tento pojem asi mnohým spájať s uzákonením spisovnej slovenčiny, v USA narástlo jeho vyhľadávanie o stovky percent v súvislosti s prípadom Dobbs v. Jackson.

Práve tu totiž súd rozhodol, že Ústava USA neudeľuje právo na potrat a dáva jednotlivým štátom plnú právomoc regulovať všetky aspekty potratov. Tento proces tak automaticky zvýšil aj záujem o slovo codify – kodifikovať.

Sentient

V roku 2022 a pravdepodobne ani v roku 2023 informácie o narastajúcej vnímavosti umelej inteligencie neobišli nikoho. Svet napríklad obletela technológia od OpenAI, ponúkajúca chat, v rámci ktorého ti umelá inteligencia odpovie na všetky tvoje otázky. V súvislosti s tým narástol aj počet vyhľadávaní slova sentient – vnímavý alebo cítiaci, ktorým sa umelá inteligencia často opisuje.

My sme sa jej už v niekoľkých článkoch pýtali aj na veci, na ktoré ľudstvo odpoveď nepozná. Články si môžeš prečítať napríklad TU alebo TU.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Záujem o tovar z druhej ruky rastie – ľudia chcú šetriť a myslia aj na ekológiu

Razia

V Krátkom slovníku slovenského jazyka je razia definovaná ako „náhla prehliadka miesta bezpečnostnými orgánmi“. V USA sa toto slovo začalo častejšie vyhľadávať v čase razie FBI v sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa, no niekoľko razií sme mali v roku 2022 aj na Slovensku.

Kráľovná manželka

Jednou z najsmutnejších udalostí vlaňajšieho roka bolo nepochybne úmrtie kráľovnej Alžbety II. Jej odchod naštartoval nielen šnúru spomienok na milovanú britskú panovníčku, ale aj živý záujem o to, kto bude teraz vládnuť a ako sa vlastne zmenia tituly v kráľovskej rodine. Jedným z nich je podľa vydavateľstva Merriam-Webster aj titul kráľovná manželka.

Prvýkrát bol zaznamenaný ešte v roku 1765 v Anglicku, kde potrebovali oddeliť panujúcu kráľovnú a manželku panovníka. Na tú síce prechádzajú manželove nové tituly, no pozor – manželka kráľa nie je v Británii kráľovná, ale práve kráľovná manželka – v angličtine Queen Consort. Manžel panujúcej kráľovnej je zasa princ, na čo sme boli napríklad zvyknutí u princa Philipa.

Ukrajina

Okrem vydavateľstva Merriam-Webster sú tradične každý rok vyhodnocované najvyhľadávanejšie pojmy aj Googlom. V trendoch za rok 2022 zaznamenalo najväčší nárast vyhľadávanie slova Ukrajina. Zbytočná vojna v susednej krajine vyvolaná Ruskom nás zasiahla a sledovať aktuality online o dianí na Ukrajine sa stalo bežnou súčasťou života každého z nás.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, merriam-webster.com, wikipedia.org, trends.google.com
Odporúčame