Na pozemok austrálskeho farmára dopadol pozostatok vesmírnej lode: Z diaľky vraj pripomínal strom

vesmírna loď

Na pozemok austrálskeho farmára dopadol pozostatok vesmírnej lode (Zdroj: Pexels/SpaceX)

#Na konci júla dopadol na pozemok austrálskeho farmára ostatok vesmírnej lode spoločnosti SpaceX. Pozornosť famára Micka Minersa a jeho rodiny upútal silný náraz, ktorý začuli z výbehu pre ovce na ich pozemku v pohorí Snowy Mountains.

Trojmetrový kus vesmírneho odpadu podľa Minersa z diaľky vyzeral ako strom. Po približnom preskúmaní objektu však miestne autority na miesto zavolali odborníka z Austrálskej národnej univerzity.


Najväčší systém kaňonov v slnečnej sústave sa nachádza na Marse: Na fotografiách ho zachytila vesmírna sonda


Farmár našiel pozostatok vesmírnej lode

Na miesto podivného nálezu teda prišiel astrofyzik, doktor Brad Tucker. Podľa neho je takmer isté, že objekt na farmárovom pozemku je pozostatkom vesmírnej lode, ktorá bola súčasťou operačného letu SpaceX Crew-1. Bol to prvý operačný let americkej vesmírne lode Crew Dragon patriacej spoločnosti Elona Muska. Jeho štart sa uskutočnil 16. novembra roku 2020.

„SpaceX má kapsulu, ktorá ľudí vynesie do vesmíru, no má aj spodnú časť. Keď sa astronauti vracajú na Zem, spodná časť lode ostane vo vesmíre,“ vysvetlil Tucker.

Ako uvádza Ladbible, viacerí obyvatelia Nového Južného Walesu taktiež ohlasovali, že počuli hlasný náraz pri dopade objektu na Zem. Niektorí dokonca tvrdia, že pri jeho páde videli explóziu. Podobný neznámy objekt v ten istý deň na svojom pozemku našiel aj Minersov sused, farmár Jock Wallace. Dom ani jedného z farmárov pri týchto udalostiach našťastie nebol poškodený.

Spoločnosť zrejme neprejaví záujem o zvyšky lode

Zvyšky vesmírnej lode na Zem dopadli takmer po dvoch rokoch vo vesmíre. Drvivá väčšina trosiek z vesmírnych lodí by sa mala rozpadnúť a spadnúť do oceánu.

„Väčšina vesmírneho odpadu končí v oceáne, ale zjavne nie všetok, keďže tento trojmetrový kus z vesmíru sa zabodol do zeme,“ povedal Tucker pre ABC. „Na fotografiách zvyškov môžeme vidieť zuhoľnatenie, ktoré vzniklo pri opätovnom vstupe do atmosféry. Vidieť niečo také je veľmi vzácne, keďže vesmírny odpad zvyčajne nedopadá na pevninu, ale do oceánu. Ľudia si často myslia, že našli drobné kusy vesmírneho odpadu, no tie by pri vstupe do atmosféry zhoreli. Oveľa pravdepodobnejšie je teda nájsť väčšie kusy, ako napríklad tento.“

Po tom, čo sa objekt podarilo identifikovať, prevzala tento prípad podľa protokolu Austrálska vesmírna agentúra. Nájdený objekt je technicky stále majetkom SpaceX. Tucker si však myslí, že spoločnosť zvyšky svojej vesmírnej lode naspäť chcieť nebude. Pôvodne vraj mali spadnúť do oceánu, a keby ich chceli späť, museli by farmárom, na ktorých pozemky trosky dopadli, zaplatiť.

„Ak by farmári dostali povolenie si trosky nechať, môžu ich venovať múzeu, prípadne predať cez eBay,“ zamýšľa sa nad možným osudom zvyšku vesmírnej lode doktor Tucker.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, abc.net.au
Odporúčame