Neďaleko hraníc leží baňa, ktorá je európskym unikátom: Ukrýva však aj jedno mrazivé tajomstvo

Najväčšie podzemné jazero v Európe (Zdroj: Instagram/super.travelbug)

#Dovolíme si tvrdiť, že leto sa pomaly blíži ku koncu. Ak si ešte nebol na žiadnom výlete, nadišiel správny čas vyraziť! Nemusíš ísť vôbec ďaleko. Do rakúskeho Seegrotte sa z Bratislavy dostaneš autom za hodinku a pár minút. Ideš do toho?

Najväčšie podzemné jazero v Európe

Seegrotte pôvodne slúžilo ako baňa na ťažbu a spracovanie sádrovca. Ide o nerast, ktorý sa evaporáciou tvorí v okolí termálnych prameňov alebo sa usadených horninách. Jeho využitie je pestré, napríklad v stavebníctve sa môže využiť na výrobu sadry, alebo ako prísada do cementu. Taktiež si nájde svoje miesto aj v medicíne, sochárstve alebo sklárstve. Ťažba nerastu prebiehala koncom 19. storočia a zastavilo ju až obrovské nešťastie.

V roku 1912 baníci výbušninou odstraňovali jednu zo skál, čo spôsobilo obrovský prienik vody do spodnej časti bane. Celkovo bolo zatopených 6 200 metrov štvorcových, čím vzniklo najväčšie podzemné jazero v Európe. Keďže v bani sa ďalej nedalo pracovať a predstavovala nebezpečie, bola uzavretá a na jej existenciu sa na dlhší čas zabudlo.


Romantická stavba alebo dejisko krutej histórie? Bojnický zámok je opradený desivou legendou aj smutným príbehom


Znovuobjavená bola až v 30. rokoch 20. storočia medzinárodným tímom speleológov, ktorí sa taktiež postarali o to, že do Seegrotte prúdiť turisti a obdivovať jej unikátnosť. Jedinečné chodby zaplavené litrami vody sú aj dnes v presne takom istom stave, ako boli v minulosti. V rámci prehliadky ich môžeš prebádať na symbolickej loďke. Okrem ohromujúcich zatopených dolov, všal Seegrotte dýcha aj mrazivou históriou. Tá je plná násilia a ľudského nešťastia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nochta Natália-Photographer (@nochtanatalia)

(Ne)bezpečná nacistická továreň

Celú idylku Seegrotte narušili v roku 1943 nacisti, ktorí bývalú baňu úplne prispôsobili svojim potrebám. Začali sa sem prevážať politickí väzni, ktorí tu žili v neľudských a krutých podmienkach. Baňa slúžila ako továreň na výrobu vojenských lietadiel spoločnosťou Heinkel a boli tu vyrobené prvé tryskové lietadlá na svete. Lokalita Seegrotte bola ideálna, pretože keby prišlo k bombardovaniu, lietadlám pod zemou by sa nič nestalo.

Tesne pred koncom vojny bola továreň zatvorená a väzni transportovaní do koncentračného tábora Mauthausen. Pár desiatok z tých, ktorí poznali detailné podrobnosti výroby, však boli príslušníkmi SS počas cesty zabití. Pravdepodobne injekciou s benzínom alebo uškrtením. Továreň bola zničená po tom, ako sovietska armáda oslobodila západnú časť Rakúska. Dnes je v nej na počesť všetkým obetiam postavený pamätník.

Pozostatok vojenského lietadla
Pozostatok vojenského lietadla (Zdroj: Wikipedia/Petr Vilgus)

 

Slávny film ako bonus

Ak ťa stále nič nepresvedčilo o tom, že Seegrotte je miesto, ktoré potrebuješ vidieť, možno sa nám podarí zlomiť časť tvojej filmovej dušičky. Práve na tomto miesto sa totiž v roku 1993 točil legendárny film Traja mušketieri, ktorých stvárnili Chris O’Donnell, Kiefer Sutherland a Charlie Sheen. Kulisa z tohto filmu sa dokonca stále nachádza na svojom mieste, takže sa môžeš dokonale vžiť do jednej z ikonických postáv.

Kulisa lode z filmu Traja mušketieri
Kulisa z filmu Traja mušketieri (Zdroj: Wikipedia/Petr Vilgus)

Aktualizované (20. august) – Podľa najnovších informácií je jaskyňa momentálne uzatvorená pre verejnosť. Mala by v nej prebiehať rekonštrukcia, vďaka ktorej bude jej prehliadka bezpečnejšia a pohodlnejšia.

Zdroj: wikipedia.org, mojerakusko.sk
Odporúčame