Najväčší systém kaňonov v slnečnej sústave sa nachádza na Marse: Na fotografiách ho zachytila vesmírna sonda

ryhy na povrchu planéty.

Vôbec najväčší systém kaňonov v slnečnej sústave sa nachádza na Marse (Zdroj: ESA/DLR/FU Berlin)

#Vôbec najväčší systém kaňonov v slnečnej sústave sa nachádza na Marse. Na nových fotografiách ho zachytila vesmírna sonda Mars Express.

Valles Marineris je vôbec najväčším známym systémom kaňonov v slnečnej sústave. Európska vesmírna agentúra ESA (European Space Agency) na svojej stránke zverejnila jeho nové fotografie, zaznamenané sondou s názvom Mars Express.


Nové zábery z Marsu vyzerajú poriadne desivo: Tento kráter pripomína zvláštne oko


Vznikol zrejme posuvom tektonických platní

Mars Express krúži po obežnej dráhe Marsu už od roku 2003. Zachytáva fotografie a skúma atmosféru, či minerály na planéte. Predchádzajúce fotografie nám ukázali napríklad hrebene, ktoré vznikli vplyvom vetra, sopky, či korytá riek, v ktorých sa kedysi nachádzala voda.

Na nových fotografiách zachytil dve ryhy na povrchu planéty. Tie tvoria západnú časť Valles Marineris, známeho aj ako marťanský Grand Canyon. V  porovnaní s tým pozemským je však desaťkrát dlhší, dvadsaťkrát širší a päťkrát hlbší.

Valles Marineris má dĺžku 4000 kilometrov a šírku 200 kilometrov. Jeho hĺbka na niektorých miestach dosahuje až 7 000 metrov. Podrobnejší výskum by mohol priblížiť geológiu a geologickú históriu Marsu.  Podľa vedcov vznikol Valles Marineris posuvom tektonických platní. Tektonické platne už v súčasnosti na Marse nie sú, povrch planéty je tvorený jednou ucelenou vrstvou. Aj preto je tento systém kaňonov pre vedcov mimoriadne zaujímavý, uvádza portál Science alert.

povrch Marsu
Systém kaňonov na Marse vznikol zrejme posuvom tektonických platní (Zdroj: ESA/DLR/FU Berlin)

Nie je vylúčená prítomnosť vody

V oblastiach priepasti, ktorá bola na fotografiách zachytená, sonda Mars Express odhalila minerály obsahujúce sulfáty. Na základe toho sa dá predpokladať, že priepasť bola kedysi aspoň čiastočne naplnená vodou.

Dôkazy v žiadnom prípade nie sú jednoznačné, no keďže sa v trhlinách našli aj stopy vodíka, je možné, že pod povrchom sa nachádza veľké množstvo vody. V rámci výskumu na Marse je ťažké vytvárať akékoľvek jednoznačné závery, keďže zatiaľ môžu výskumy prebiehať len na diaľku. Identifikácia miest zaujímavých pre výskum však môže pomôcť pri plánovaní budúcich misií, či už s posádkou, alebo bez nej.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com, esa.int
Odporúčame