Čaká ťa maturita z biológie? Navštív s nami miesta ako stvorené práve pre teba!

maturita z biológie

Maturita z biológie nemusí byť nudná (Zdroj: Unsplash/Toa Heftiba)

#Áno, uvedomujeme si, že maturity sú ďaleko, ale nie nadarmo sa hovorí, že šťastie praje pripraveným. Neboj sa, nejdeme ťa nasýtiť poučkami o organizmoch, faune alebo flóre. Čo však povieš na zážitkové učenie? Exkluzívne práve pre teba sme spísali zastávky, kde sa niečo naučíš a zažiješ biológiu v praxi. Že nevieš, ktoré to sú? Čítaj ďalej!

Exotika v botanickej záhrade

Žiadne prekvapko sa nekoná, ale treba uznať, že niet lepšieho miesta na spoznávanie biológie. A ponuka je u nás ozaj rozsiahla. Navštíviš botanickú záhradu v Bratislave, Košiciach, Nitre, Trnave alebo Tatranskej Lomnici? Výber je iba v tvojich rukách! Každá je jedinečná, či už svojou veľkosťou, symbiózou alebo kapacitou nových vedomostí, ktoré získaš ich návštevou.

Rozprávkové arboréta

Počul si už niekedy o arboréte? Ide o špecifickú botanickú záhradu, ktorá slúži pre potreby vedy a výskumu. Zakladá si však na celkovom vzhľade a záhradnej architektúre. Dobrou správou je, že do nej môžu nahliadnuť aj zvedaví návštevníci alebo budúci maturanti z biológie. Medzi najvýznamnejšie turistické lákadlá tohto druhu jednoznačne patrí Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied. Za návštevu rozhodne stojí aj Borová hora vo Zvolene alebo Hrádocké arborétum, ktoré sa pýši treťou najrozsiahlejšou dendrologickou zbierkou na Slovensku.

Výprava za zvieratami

Pozorovať zvieraciu ríšu je vždy veľkým ponaučením. Ak si chceš zopakovať základy z tejto oblasti, určite nezabudni na návštevu zoologickej záhrady. A výber je veruže rozmanitý. Napríklad taká ZOO v Bratislave ponúka návštevníkom aj náučné chodníky, 3D kino o vývoji života na Zemi či paleontologické ihrisko. Košická zoologická záhrada zase sľubuje nový pohľad na euroázijskú faunu. Ak ti to nestačilo, za zvieracími kamošmi sa môžeš vybrať aj do Bojníc, Spišskej Novej Vsi alebo Stropkova.

Unikátne jaskyne

Svoje potenciálne biologické vedomosti si môžeš obohatiť aj návštevou sprístupnených jaskýň. Na Slovensku ich máme 13, konkrétny zoznam si môžeš mrknúť tu. Určite neoľutuješ ich spoznávanie, naše jaskyne totiž patria medzi skutočné klenoty prírody. Rozhodneš sa pre Beliansku, Jasovskú, Dobšinskú ľadovú alebo inú?

Bonusové tipy

Zoologické záhrady sme už síce spomínali, no čo by si povedal na stretnutie so zvieratami v bezprostrednej blízkosti. Práve túto možnosť ti ponúka kontaktná ZOO, ktorú nájdeš napríklad na Liptove. Vedomosti a najmä skúsenosti sa na teba môžu nalepiť aj počas návštevy biofarmy, ekoparku či pozorovaním hmyzieho hotela. Ak by si mal veľkú chuť na terénne praktikum, smelo navštív náučný chodník v obci Oborín, kde môžeš vykonať aj rozbor vody (nezabudni si však potrebné pomôcky).

Či už sa vyberieš do ZOO, botanickej záhrady alebo arboréta, jedno je isté. Na každom kroku sa niečo naučíš a pri zelenom stole budeš excelovať!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame