Písomné maturity už tento týždeň: Over svoje znalosti na otázkach z minulých rokov, tu sú testy pekne pokope

Zvládol by si maturitu?

Zvládol by si maturitu? (Zdroj: Unsplash.com/ JESHOOTS.COM)

#Hoci nejaké zmeny tento rok na maturitných skúškach budú, písomná časť prebehne takmer totožne ako aj po minulé roky, kedy maturity neboli kvôli pendémii koronavírusu zrušené. Aj preto ti staršie maturitné otázky môžu pomôcť otestovať sa, či ju zvládneš.

Maturity 2019

Posledné písomné maturity sa konali v roku 2019. Na maturitnom teste zo slovenského jazyka bola napríklad otázka „Čo bol Orol tatranský?“ Ak si hneď odpovedal, že príloha novín Slovenské národné noviny, tak ti gratulujeme. Jednu z najťažších otázok na teste by si bez problémov zvládol. Vyskúšaj, či by ti hravo išli aj ďalšie otázky a, samozrejme, nezabudni si pozrieť ani správne odpovede. Vyskúšaj si však aj testy z anglického jazyka na úrovni B2 aj B1, úlohy z matematiky alebo z nemeckého či ruského jazyka.

Zvládol by si maturitu?
Na tohtoročné maturity sa môžeš pripraviť aj vďaka testom z tých predošlých (Zdroj: Unsplash.com/Ben Mullins)

Maturity 2018

Maturitná skúška v roku 2018 je pre mňa obzvlášť osobnou, pretože práve v tomto roku som maturovala aj ja. Ešte teraz si pamätám na slávnu otázku, ktorá sa stala súčasťou každej konverzácie a nechýbali ani vtipné tričká či hlášky. V zadaní bolo napísané: Napíšte genitív singuláru slova „česť“. Keď sme vyšli z triedy, strhla sa búrlivá debata o tom, či bolo spisovné česti alebo česte. Samozrejme, ani jedna z týchto odpovedí nebola správna. Genitív singuláru od slova česť je totiž slovo „cti“. Asi si vieš predstaviť, ako sme sa zo seba smiali. Potrápila nás však aj maturita z anglického jazyka na úrovniach B1 aj B2. Niektorí si zasadli do lavíc aj na maturity z matematiky, nemeckého jazyka alebo ruského jazyka.

Zvládol by si maturitu?
Opakovanie je matkou múdrosti a šťastie praje pripraveným (Zdroj: Unsplash.com/Scott Graham)

Maturity 2017

Na maturitách zo slovenského jazyka ťa však poriadne môžu potrápiť aj otázky z literatúry. Tak ako študentov v roku 2017. Tých sa pýtali, do akého žánra by zaradili dielo Maco Mlieč. Ak si hneď povedal, že poviedka, tak ti gratulujeme. Pretože presne tam túto knihu zaraďujeme. Maturanti sa však vytrápili aj s anglickým jazykom a to či už na úrovni B1 alebo B2. Niektorí maturovali aj z matematiky, nemeckého jazyka či ruského jazyka.

Zvládol by si maturitu?
Vsadiť na správne tipy nie je vždy šťastné (Zdroj: Unsplash.com/Nguyen Dang Hoang Nhu)

Maturity 2016

Maturantov v roku 2016 zas poriadne potrápil listening na angličtine, a to na úrovni B1 aj B2. O nič ľahšie to však nemali ani na slovenskom jazyku, kde museli poriadne rozmýšľať nad otázkou, či sa rečovými chybami zaoberá ortoepia, morfológia, fonológia alebo ortografia. Správna odpoveď je ortoepia. Prever si svoje vedomosti z maturitných otázok z tohto roka aj v matematike či ruskom jazyku.

Zvládol by si maturitu?
Otestuj sa v tomto článku a choď do toho so vztýčenou hlavou (Zdroj: Unsplash.com/Green Chameleon)

Maturity 2015

Ak ešte vládzeš a chceš svoje vedomosti otestovať aj v maturitnom teste z roku 2015, tak neváhaj a vyskúšaj to. Možno práve ten bude pre teba najľahší. Študentov na slovenskom jazyku potrápila napríklad otázka: Napíšte skloňovací vzor slova „dieťa“. Správna odpoveď bola „dievča“. Otestovať sa však môžeš aj v anglickej gramatike, a to na úrovni B1 alebo B2. Ak ťa však čaká aj maturita z matematiky alebo ruského jazyka, neváhaj si vyskúšať svoje znalosti aj v týchto predmetoch.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame