Leto v Amerike: Sám alebo vo dvojici, na tom nezáleží – Je to zážitok na celý život, hovorí Sabina

Dievča na moste v Amerike.

Sabina sa počas vysokej školy rozhodla skúsiť brigádu v zahraničí. O jej skúsenostiach s prácou v Amerike sa dozvieš v rozhovore s ňou! (Zdroj: Sabina Jánošíková)

#Sabina sa počas vysokej školy rozhodla skúsiť brigádu v zahraničí. A to hneď v Spojených štátoch amerických! Cez Work and Travel dostala príležitosť pracovať v naturálnom aquaparku, získať tak cenné skúsenosti a zlepšiť si angličtinu. Aj napriek tomu, že išla do neznáma, svoje rozhodnutie neľutuje a odporúča ho skúsiť aj tebe. Načo je však potrebné sa pripraviť, ak chceš pracovať v Amerike, a oplatí sa to po finančnej stránke? To všetko a ešte viac sa dozvieš v rozhovore s ňou!

Prečo si sa rozhodla pre leto v Amerike?

Ešte pred dokončením strednej školy som si zaumienila, že jednou z mojich priorít v rámci vysokoškolského štúdia bude vycestovať do zahraničia, buď cez Erasmus alebo Work and Travel. Už počas prvého roka na výške mi bolo doma na Slovensku akosi dlho, bez plánov na leto a čerstvo po rozchode mi program Work and Travel prišiel ako vhodná voľba.

Ako si spomínaš na svoj prvý deň v Amerike?

Bol to celkom chaos, ale cítila som napriek tomu obrovskú radosť a slobodu. Po prílete na letisko JFK som sa mala stretnúť so Sofiou, ktorá so mnou pracovala na rovnakom mieste. Dohodli sme sa, že spolu pocestujeme z New Yorku do Pensylvánie. Problém bol, že jej prílet bol zhruba 2 hodiny pred naplánovaným odchodom nášho posledného autobusu. Kvôli zdĺhavým pasovým kontrolám sme ho zmeškali a bez strechy nad hlavou som si začala zakladať za jazdy Airbnb účet. Bolo zhruba 8 hodín večer, slnko pomaly zapadalo a spoločne sme sa snažili nájsť cenovo dostupné ubytovanie. Aby toho nebolo málo, tak sme nastúpili ešte aj na zlý vlak, ktorý smeroval do predmestských častí New Yorku opačným smerom, ako sme mali ísť. Nakoniec sa nám ale podarilo nájsť ubytovanie kúsok od populárnej Brighton Beach a po dvoch hodinách blúdenia stanicami metra sme tam aj dorazili. Všetko by bolo v pohode, len Sofia nevedela po anglicky a ja som nevedela hovoriť jej jazykom. Plus sme obe vláčili so sebou obrovskú a ťažkú batožinu.

Skupina dievčat na spoločnom obede.
Sabi v Amerike pracovala v Pennsylvánii, kde predávala vstupenky do naturálneho aquaparku. (Zdroj: Sabina Jánošíková)

V akom meste si pracovala a čo bolo náplňou tvojej práce?

Po tom, ako som v systéme uvidela svoju pracovnú ponuku aj s miestom práce, hneď som si musela vygoogliť, či to mesto naozaj existuje. Bethlehem. Malé mestečko ležiace vo východnej časti Pennsylvánie cca 160 km od New Yorku. Bola to fajn lokácia s možnosťou spraviť si denný výlet do Philadelphie alebo NYC.

Pracovala som na pozícii pokladníčky v naturálnom aquaparku. V strede areálu sa nachádzalo jazero s priehľadnou vodou, ktoré sa vytvorilo počas ťažby kameňa. Majitelia vytvorili z tohto miesta priestor pre rekreačné potápanie a taktiež umožnili vykonávať kurzy potápania.

Ako vyzeral tvoj bežný pracovný deň?

Deň sa vždy začínal príjemnou 15-minútovou jazdou do práce, kde sa mi zmena väčšinou začínala okolo ôsmej ráno. Ráno bolo treba pripraviť náš front desk, spočítať peniaze, otvoriť okienko a potom už len čakať na zákazníkov. Niektoré dni boli pomalé a niekedy sme stáli na nohách celý čas. Na konci bolo potrebné spraviť uzávierku, prepočítať peniaze a šeky.

Dievča s golfovým vozíkom v pozadí.
Sabi si v práci vyskúšala aj jazdu na golfovom vozíku. “Milovala som keď som mohla použiť náš golfový vozík. Raz sa mi na nom dokonca podarilo nacúvať do dreveného plota.” (Zdroj: Sabina Jánošíková)

Mala si pochybnosti ohľadom jazyka?

Zo začiatku ani nie, potom som si uvedomila, ako je ťažké porozumieť Američanom, hlavne cez telefón. V našej búdke, z ktorej sme predávali vstupenky, sa nachádzali 4 pevné linky, ktoré niekedy zvonili v jednom kuse. Rozumieť všetko, na čo sa ma naši zákazníci pýtali, mi dalo prvé týždne fakt zabrať.

Letná brigáda v Amerike si vyžaduje určite nejaké financie, koľko by si mal študent pripraviť, aby sa mohol dostať do Ameriky?

Program Work and Travel som absolvovala v roku 2019. Som si viac-menej istá, že tá moja hranica by už teraz nestačila. Ja osobne som za program, letenku, poistenie a finančnú verziu minula asi do 2000 eur.

Odpoveď, ktorá bude zaujímať asi každého. Oplatilo sa ti to aj po finančnej stránke? Dokázala si si nejaké peniaze ušetriť?

Mne ani nie… V štáte Pennsylvánia v roku 2019 bola minimálna mzda pre sezónnych pracovníkov asi len 8 dolárov. Pracovala som v priemere 45 hodín týždenne. Problém bol to, že na mojej pozícii sa žiadne sprepitné nedostávalo. Po celom lete a všetkých cestách a miestach, ktoré som navštívila, som si domov priniesla okolo 800 dolárov. Čo nie je málo, ale v porovnaní so študentmi, ktorí pracovali ako kuchári a čašníci, môj zárobok bol naozaj minimálny.

Stihla si počas práce spoznať aj iné časti Ameriky? Ake miesta ste v USA vo voľnom čase navštívili?

Počas pracovných mesiacov sa mi podarilo navštíviť Boston a jedno milé prímorské mestečko, ktoré je taktiež letným domovom pre mnoho pracujúcich študentov – Old Orchard Beach. Bolo skvelé byť opäť medzi Slovákmi na nejaký čas, užiť si studený oceán a hlavne stretnúť sa s priateľmi, ktorých som dlho nevidela. Taktiež som strávila nejaký čas v New Yorku, navštívila Philadelphiu, Atlantic City a Washington DC.

Dievča na moste v Amerike.
Sabina stihla počas brigády v Amerike precestovať toho viac než dosť. (Zdroj: Sabina Jánošíková)

Ak by si mala porovnať brigády u nás na Slovensku a v Amerike, líšia sa v niečom?

Líšia sa asi najmä obdobím, kedy sa brigáduje. Vysokoškoláci majú veľmi limitované prázdniny, čiže všetci moji americkí kolegovia sa vracali do škôl už tretí augustový týždeň. Zatiaľ čo my na Slovensku brigádujeme v lete aj v zime, ráno i večer.

Myslíš si, že ti táto skúsenosť pomôže sa po škole lepšie uplatniť?

Myslím si, že zlepšenie komunikácie v anglickom jazyku je odpoveďou pre každého, kto Work and Travel absolvuje. Ja osobne som sa cítila viac sebavedomá a začala som vnímať svet s menším strachom v sebe. Práca v zahraničí ti taktiež dá možnosť získať mnoho zručností, ktoré si často ani neuvedomujeme. Napríklad komunikačné zručnosti, networking alebo budovanie emočnej inteligencie.

Odporučila by si vyskúšať si brigádu v zahraničí aj ostatným študentom?

Jednoznačne! Sám, vo dvojici alebo v partii, na tom nezáleží. Je to zážitok z ktorého čerpáš celý život.


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame