Knihy, ktoré sú napriek otrasným príbehom absolútne bestsellery: Vrahovia, pedofili, bezcitní nacisti aj hrôzostrašná epidémia

Kniha otvorená v lese, desivá atmosféra

Desivé príbehy v knihách (Zdroj: Unsplash ivaylovalkkov)

#Už si prečítal všetky možné knihy a túžiš po zmene? Prinášam ti desať kontroverzných kníh, ktoré ťa svojimi šokujúcimi príbehmi doslova rozhnevajú. Nájdeš tu takmer všetky žánre, od trilerov, cez kriminálky, až po skutočné príbehy. Zostáva už len jediné, pustiť sa do čítania.

Patrick Süskind – Parfum, príbeh vraha

Akonáhle začneš, neodtrhneš sa od nej. Po prečítaní prvej stránky totiž nadobudneš pocit, že si súčasťou knihy. Príbeh vraha spôsobuje zimomriavky po celom tele. Autor vie skvele pracovať so slovami, čo ti prinesie neuveriteľný, hrôzostrašný a zároveň skvelý čitateľský zážitok s trpkou príchuťou. Kúpiť si ju môžeš tu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa S.J. (@silkazelinka),

Vladimir Nabokov – Lolita

Kontroverzná kniha o pedofilovi, ktorý je posadnutý dvanásťročným dievčaťom ťa úplne znechutí. Bol naprísaný v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia a v USA ho časom zakázali. Podľa kritikov je kniha aj rovnomenný film pornografiou. Neskôr autor, aby vyviedol mnohých čitateľov z omylu, svoju knihu obhájil takto:

Isté kompozičné postupy z úvodu Lolity (napríklad Humbertov denník) vnukli podaktorým z jej prvých čitateľov mylnú predstavu, že pôjde o obscénnu knihu. Očakávali narastajúcu sériu erotických výjavov, keď prestali, prestali čítať aj oni a cítili sa zunovaní a oklamaní.“

Hlavnou postavou románu je spisovateľ Humbert Humbert, ktorý pricestuje z Európy do Spojených štátov, aby prednášal francúzsku literatúru. Nájde si ubytovanie u vdovy, matky dvanásťročnej Dolores, prezývanej Lo alebo Lolita. Humbert postupne prepadne kúzlu mladého dievčaťa. Knihu kúpiš na Martinus.sk.

Laurent Binet – HHhH

Názov vyjadruje skratku nemeckých slov Himmlers Hirn heißt Heydrich, čo v preklade znamená Himmlerov mozog sa volá Heydrich. Autor v knihe znázorňuje operáciu Antropoid: Zabiť Reinharda Heydricha, zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava a jedného z hlavných organizátorov židovského holokaustu. Strhujúci príbeh francúzskeho spisovateľa vykresľuje okolnosti najodvážnejšieho činu druhej svetovej vojny, pričom ťa pohltí najmä miešaním reality a fikcie. Kontroverzný príbeh si môžeš zakúpiť prostredníctvom internetového kníhkupectva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Thibault Labro (@thibaultlabro),

Gustave Flaubert – Pani Bovaryová

Nešťastne a zároveň realisticky vykreslený dej točiaci sa okolo ženy, ktorá sa vydala za zanieteného a neohrabaného provinčného lekára ťa vtiahne do svojich stránok už od prvej prečítanej vety. Presne taký je príbeh pani Bovaryovej, ktorá po svadbe neznášala svoj nudný a obyčajný život. Pokiaľ ta zaujíma príbeh tejto kontroverznej postavy, klikaj na Martinus.sk.

William Golding – Boh múch

Podľa viacerých psychológov sú najhrôzostrašnejšie tie knihy, kde trpia deti. Pokiaľ sa chceš bát, prečítaj si knihu od Williama Goldinga Boh múch. Príbeh je o niekoľkých chlapcoch, ktorí ako jediní prežili pád lietadla a uviazli na neobývanom ostrove. Toto dobrodružstvo sa však časom doslova mení na horor a strašidelné predstavy. Boh múch zaútočí na tvoju myseľ a ty sa budeš zmietať medzi strachom, nechuťou a odporom. Zakúpiš ju online z pohodlia domova.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bookys (@bookys83),

Heinrich Böll – Stratená česť Kataríny Blumovej

Kontroverzná kniha bola napísaná už v osemdesiatych rokoch a dej sa točí okolo mladej pomocníčky v domácnosti, ktorá si po večierku domov pozve Ludvíka Göttena. Na druhý deň je však nezvestný a Katarínu zatknú. Vyšetrovateľ prišiel na to, že Katarína možno nie je až taká nevinná, ako sa na prvý pohľad zdá. Vraj mávala veľmi často pánske návštevy a dokonca si kúpila luxusný byt, ktorý si však rozhodne zo svojho platu nemohla dovoliť. Tento príbeh budeš mať v hlave ešte niekoľko dní po tom, čo ho dočítaš. Knihu si môžeš kúpiť tu, dostupná je však len v českom jazyku.

Simon Mawer – Sklenená izba

Svetový bestseller Sklenená izba sa nedávno dočkal aj filmového spracovania a pokiaľ si ho videl, rozhodne si prečítaj aj knihu. Bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Okamžite ich zaujme a vyberú si ho ako projektanta svojho domu. Reiner im postaví obrovskú vilu s veľkými oknami, ktorý vyzerá veľmi majestátne a luxusne. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky. Ale iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu. Knihu kúpiš tu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mish (@m_m_mish),

Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthová – Mengeleho dievča

Slovenské kontroverzné dielo, ktoré rozhodne stojí za zmienku. Je autentickou spoveďou Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory a Mengeleho pokusy. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po skončení druhej svetovej vojny sa stretla s mužom, ktorého milovala, no aj tak sa vydala za niekoho úplne iného. Pri čítaní tejto knihy okúsiš pocity nenávisti, strachu, odporu a smútku.

José Saramago – Mesto slepých

Predstav si, že by si náhle oslepol. Postupne by prišli o zrak aj ďalší obyvatelia z tvojho mesta či dokonca ľudia po celom svete. Presne taká je kniha Mesto slepých, v ktorej portugalský spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru José Samarago opisuje epidémiu straty zraku, ktorej sa vyhla iba jediná žena. Príbeh je ešte mocnejší vďaka faktu, že autor na istý čas tiež oslepol. Kúpiš ju tu.

José Saramago: Mesto slepých(Slovart 1999, MM, dobrý stav)15.– €

Uverejnil používateľ Antikvariát Stepný vlk Streda 11. januára 2017

Cormac McCarthy – Krvavý poludník

Historický western, ktorý čerpá zo skutočných udalostí z polovice devätnásteho storočia. Knihu časom dokonca odsúdili za riadky plné brutálneho násilia, krviprelievania, krutosti a brutality. Pokiaľ máš chuť si prečítať drsnú realitu Divokého Západu bez nejakého prikrášlenia a metafor, rozhodne siahni po Krvavom poludníku. Knihu nájdeš na Martinus.sk.


Hashtag ti chce aj naďalej prinášať zaujímavé rozhovory, články, videá a podcasty. Podpor našich autorov na Patreone a získaj hneď niekoľko výhod!

Zdroj: martinus.sk, wikipedia.org
Odporúčame