5 dôvodov, prečo sú knihy späť: Instagram generácia objavila literatúru a to je dobre

Corey Blatz

#Vydavatelia, predajcovia kníh a možno aj autori môžu nesúhlasiť, no z pohľadu mladého čitateľa sú knihy späť. Aj vďaka Instagram generácii, ktorá knihy objavuje, tvorí, fotí na sociálne siete. Hoci sa hovorilo, že mladá generácia nečíta, opak je pravdou – číta, len iný obsah. A toto sú dôvody, prečo je čítanie späť, aj keď nikdy neodišlo.

Boli aj budú cool

Aj keď sa očakávalo, že s elektronickými čítačkami bude dopyt po knihách klesať, klasické papierové knihy neodišli na okraj záujmu. Jedným z dôvodov je aj to, že narozdiel od nudných e-kníh vyzerajú často výborne. Stáva sa z nich artefakt, kus umenia, vec, ktorú s radosťou venujete ako darček, ktorú si radi vystavíte v domácnosti, bez toho aby musela kniha len zapadnúť v poličke. Skrátka, s pokrokom v technike je aj pre vydavateľov kníh jednoduchšie prísť s dizajnom, ktorý je zaujímavý.

Prebúdza v nás zberateľov

Jedným z úspešných príbehov na slovenskom trhu je aj vydavateľstvo Absynt, ktoré sa zameriava na reportážnu literatúru. Je to trocha paradoxné, keďže ľudia v príbehoch často hľadajú únik z reality, no v knihách tohto vydavateľstva sú konfrontovaní s drsným svetom a čerstvou históriou sveta. Okrem hodnotného obsahu je však súčasťou úspechu Absyntu tiež to, ako vyzerá. Na oko jednoduchý dizajn, no každá kniha zo série má prepojený výzor. To v ľuďoch zobúdza zberateľský inštinkt, jednoducho to vyzerá dobre v poličke. A aj na Instagrame.

Knihy z Instagramu

Môže to znieť trocha povrchne, no keď sa ľudia s knihami fotia na svoj Instagram, ukazuje to, že sa dokážu venovať aj niečomu inému, ako len selfies, jedeniu a chodeniu von. Skrátka, pridáva to trochu na intelektuálnom kredite človeka, ktorý vytvára na sociálnych sieťach svoj obraz. A tak, keď to vidia mladí ľudia u svojich známych, je to cesta, ktorá ich môže dostať k čítaniu. Nehovoriac o tom, že ľudia si dávajú na aranžovaní s kávou, knihami a koláčmi fakt záležať.

Youtuberi na papieri

S internetom sa hovorilo o konci novín, s Youtube a Netflixom o konci televízie, s čítačkami o konci kníh, no k ničomu skutočne nedošlo. Je to vidieť aj na prepojení ľudí medzi jednotlivými platformami. Aj slovenskí youtuberi sa začali objavovať na televíznych obrazovkách a to aj napriek tomu, že majú svoj Youtube. A rovnako začali aj písať knihy. Autorský debut tak má na svojom konte napríklad GoGo aj Expl0ited. Ukazuje to tiež mladým ľuďom, že písanie kníh môže byť aj ich záležitosťou. A rovnako aj ich čítanie.

https://www.instagram.com/p/BFGXIdoMlSg/?tagged=chalanzinternetu

Nevyčerpateľná studnica

Či už to sú rýchlokvasené knihy o celebritách, historická literatúra faktu, literárna klasika, reportáž, poézia, pravdepodobne každý človek, ktorý dokáže čítať, si v nich nájde niečo, čo ho zaujme, pohltí a čomu dokáže venovať čas. Nové knihy vychádzajú denno-denne, rovnako sa dá zablúdiť aj do antikvariátov a za pár centov si odniesť domov skvost. Skrátka, človek nikdy nebude mať toľko času na Zemi, aby prečítal všetky knihy. A to je na tom to krásne.

KVÍZ pre milovníkov kníh: Pamätáte si ešte na tie najznámejšie diela z klasickej literatúry?

Odporúčame