Tieto knihy sa dostali do Booker Prize 2023: Dve strany Nigérie aj strašidelný príbeh o perlách

Booker Prize 2023 ocenené knihy

Silné príbehy zo života (Zdroj: GettyImages)

#Booker Prize 2023 má už zoznam kníh uchádzajúcich sa o prestížnu literárnu výhru, ktorá bude udelená britskými novinármi, vydavateľmi, literárnymi kritikmi a inými osobnosťami. My sme pre teba spomedzi skvostných britských autorov vybrali zopár kníh, ktoré skutočne stoja za prečítanie.

Nebudú chýbať ťažké životné situácie, napätie, nešťastie, boj o slobodu a krutá realita. Dnešný zoznam rozhodne nie je pre milovníkov vymyslených románov. Tieto príbehy písal sám život. Navyše, pri ich čítaní si môžeš potrénovať angličtinu.

A spell of good things, Ayóbámi Adébáyó

Prvým tipom je dielo nigérijskej autorky, ktorej meno znie prinajmenšom ako magické kúzlo. Ayòbámi Adébáyò napísala strhujúci román o rodinných tajomstvách a putách, zmarenej nádeji a brutálnej realite života v spoločnosti prekypujúcej nerovnosťou. Autorka odhaľuje oslnivý príbeh modernej Nigérie a dvoch rodín uviaznutých vo vlnách bohatstva, moci, romantickej posadnutosti a politickej korupcie.

Eniola (hlavná postava) je na svoj vek vysoký, vyzerá skôr ako dospelý muž než chlapec. Jeho otec prišiel o prácu, a tak Eniola trávi dni vybavovaním miestneho krajčíra, zbieraním novín a žobraním, snívajúc o veľkej budúcnosti. Wuraola je zlaté dievča, dokonalé dieťa bohatej rodiny. Teraz je vyčerpaná mladá lekárka v prvom roku praxe, ktorú miluje Kunle, prchký syn rodinných priateľov.

Keď sa o Eniolu začne zaujímať miestny politik a rodinné večierok rozbije náhle násilie, životy Wuraoly a Eniola sa prepletú. V tomto úchvatnom románe Ayòbámi Adébáyò strhne pozornosť na priepasť medzi majetnými a nemajetnými a na spoločnú ľudskosť, ktorá žije medzi tým.

Ayòbámi Adébáyò
Ayòbámi Adébáyò strháva pozornosť na rozdiely medzi bohatstvom a biedou (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha A spell of good things zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Old God’s Time, Sebastian Barry

Druhý knižný tip získal až dve ocenenia, a to v rebríčku top 10 v The sunday times a rovnako v súťaži The Costa book of The year. Nepochybne teda stojí za to. O čom je ale jej dej? Tom Kettle, policajt na dôchodku a vdovec, sa usadí v tichu svojho nového domova v Dalkey s výhľadom na more.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie thrillery: Prečítaj si lovestory oživovača mŕtvol a anatomičky!

Jeho samotu preruší, keď sa pri jeho dverách objavia dvaja bývalí kolegovia, aby sa spýtali na traumatický, desaťročia starý prípad. Prípad, s ktorým sa Tom nikdy celkom nevyrovnal. A jeho pokoj ešte viac naruší, keď ho o pomoc požiada jeho nová susedka, záhadná mladá matka. Krásny, strašidelný román, v ktorom nič nie je tak, ako sa zdá, Old God’s Time je nezabudnuteľným objavom rodiny, straty a lásky. Prečítaš si ho aj ty?

Sebastian Barry
Čaro tohto spisovateľa sa skrýva v jeho citlivosti (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Old God’s Time zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU

Study for Obedience, Sarah Bernstein

Žena sa presťahuje z rodného mesta do odľahlej severnej krajiny, aby bola gazdinou bratovi, ktorého práve opustila manželka. Ako najmladšie dieťa z mnohých súrodencov od najútlejšieho detstva plnila každú ich túžbu. Dokonalou poslušnosťou a s najvyšším stupňom oddanosti zahladila aj najmenšie nepohodlie.

Čoskoro po jej príchode však dôjde k sérii nešťastných udalostí – smrť ovečky a jej skoro narodeného jahniatka, fantómové tehotenstvo miestneho psa, zadržiavanie domácej hydiny, pleseň zemiaková. Všimla si, že miestna podozrievavosť voči prisťahovalcom vo všeobecnosti smeruje najmä k jej príchodu.

Je jasné, že ju tak obviňujú z protiprávneho konania, ale v jazyku, ktorému ani ona sama nerozumie, a preto sa nemôže obhájiť. A akokoľvek usilovne a potichu sa namáha v službe komunite, stále cíti, že ich nepriateľstvo rastie a siaha na majetok jej brata… Čo všetko dokáže spôsobiť nevraživosť miestnych? 

Study for Obedience
Silný román zasadený do prostredia severskej krajiny (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa knihy Study for Obedience zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

This Other Eden, Paul Harding

Štvrtý tip je od výhercu Pulitzerovej ceny. Ide o hlboko dojímavý príbeh ostrovného útočiska a komunity vyvrheľov. Skúma sny, nádeje a odolnosť ľudí nezapadajúcich do sveta, ktorý brutálne netoleruje odlišnosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tieto knihy ťa pripravia na nový školský rok: Zahoď svoje ego a vyskúšaj organizačné porno!

Román je inšpirovaný skutočným príbehom kedysi rasovo integrovaného ostrova Malaga pri pobreží Maine. V roku 1792 bývalý zotročený Benjamin Honey a jeho írska manželka Patience objavili ostrov, kde by mohli žiť spolu. O viac ako storočie neskôr tam však zostali potomkovia Honeyovcov s excentrickou, rôznorodou skupinou susedov.

Potom príde vpád „civilizácie“ – eugenicky (zamýšľajúci sa nad činiteľmi, ktoré zlepšujú dedičné vlastnosti a vývin populácie) zmýšľajúci štátni úradníci sa rozhodnú ostrov vyčistiť. Misionársky učiteľ vyberie jedného chlapca svetlej pleti, ktorého zachráni. Zvyšok podľahne úradným inštitúciám alebo sa vrhne do vôd novej Noemovej archy. Aký dopad to bude mať na život Benjamina?

Paul Harding
Príbeh plný lyriky a sily od víťaza prestížnej Pulitzerovej ceny (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha This Other Eden zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Pearl, Siân Hughes

Posledným z dnešných tipov je strašidelný debutový román inšpirovaný rovnomennou stredovekou básňou. Marianne má osem rokov, keď jej matka zmizne. Zostáva sama so svojím bračekom a smútiacim otcom v chátrajúcom dome na okraji malej dediny a lipne na roztrieštených spomienkach na lásku svojej matky.

Ako čas plynie, Marianne sa snaží prispôsobiť sa, hoci je fixovaná na matkino zmiznutie a tajomstvá, o ktorých si je istá, že ich jej otec zatajuje. Po objavení stredovekej básne s názvom Pearl a dôvere v jej prísľub útechy sa Marianne rozhodne maľovať perly. To je úloha, ku ktorej sa znova a znova vracia, ale akosi sa jej nikdy nepodarí dokončiť.

Jej detský domov, sužovaný neoznačeným náhrobným kameňom v opustenej kaplnke a prílivom rieky, sa začína rúcať, keď ju minulosť zavedie na cestu sebatrýznenia. Môže však umenie liečiť Marianne? A pomôže jej vlastná budúcnosť v úlohe matky nájsť pokoj?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vtipné knihy, pri ktorých zrelaxuješ: Aj smrť sa dá poňať s humorom
Pearl
Román Pearl je inšpirovaný rovnomennou stredovekou básňou (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Pearl zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Ktorá z kníh ťa najviac zaujala?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame