Počet mladých ľudí s depresiou je alarmujúci! Máme 7 tipov, ako ju ľahšie prekonáš

mladé dievča v depresii

Depresia je čoraz častejší problém u mladých ľudí (Zdroj: GettyImages)

#Nič sa ti nechce a vstať z postele sa v poslednej dobe stáva pre teba heroickým výkonom? Veci, ktoré ťa predtým bavili, sú pre teba odrazu nezaujímavé a nudné? Ozve sa ti kamarát a ty jednoducho nemáš ani najmenšiu chuť s ním komunikovať? Zlému dňu musí občas čeliť každý, ale ak tieto tvoje pocity trvajú príliš dlho, určite to nie je v poriadku. Čoraz viac mladých trpí duševnými problémami. Ako z toho von?

Výskum odhalil alarmujúce čísla

Odborníci dvíhajú varovný prst. Stále sa totiž zhoršuje mentálne zdravie ľudí, ktorí patria do skupiny Generácie Z (čiže ročníky narodenia 1990 – 2010). Softvérová spoločnosť Harmony Healthcare IT uskutočnila prieskum, ktorého témou bolo duševné zdravie mladých ľudí vo veku 18 – 24 rokov. Oslovených bolo viac ako 1000 respondentov patriacich ku Generácii Z. Duševné ochorenie pritom diagnostikovali až 42 % účastníkov.

Ako najčastejšie diagnózy sa uvádzajú pocity úzkosti, depresia, porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) či posttraumatická stresová porucha. Až 70 % účastníkov priznalo, že ich duševné zdravie do veľkej miery ovplyvnilo obdobie pandémie, počas ktorého sa cítili osamelí a trápili ich obavy o budúcnosť. Čo je však pozitívne, táto generácia sa sama považuje za skupinu, ktorá v riešení problémov patrí k tým najschopnejším.

Obavy o budúcnosť sú veľmi silné

S koncom pandémie však neprišla úľava, práve naopak. Až 80 % opýtaných potvrdilo, že tieto obavy o budúcnosť u nich stále pretrvávajú. Hoci sa sústredia primárne okolo finančnej oblasti a ekonomiky, stres pociťujú aj z tém okolo politiky, životného prostredia, násilia či pracovného trhu. Kým takmer 90 % tvrdí, že sa necítia pripravení na pracovný život a prípadný úspech, 75 % sa cíti v nevýhode oproti staršej generácii.

Na druhej strane sú vďační, keď ich niekto vypočuje a majú sa komu zveriť so svojimi vnútornými bojmi. Pre si na tieto rozhovory primárne volia najmä svojich priateľov, súrodencov či rodičov. Naopak, radšej sa tejto téme vyhnú pri šéfovi, starom rodičovi či cudzom človeku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Plánuješ kúpu ojazdeného auta? Pozor na klamárov, všímaj si tieto veci!
Generácia Z má veľké obavy o svoju budúcnosť (Zdroj: Freepik/pointstudio)

Podobne znepokojujúce výsledky v tejto oblasti priniesla aj ďalšia štúdia od spoločnosti McKinsey, ktorá naznačila výrazné rozdiely medzi jednotlivými generáciami. Respondenti z Generácie Z sa cítia drvivú väčšinu času pod stresom a uvádzajú viac nenaplnených sociálnych potrieb než ktorákoľvek iná generácia. Znepokojivé je tiež to, že v dôsledku svojho nalomeného mentálneho zdravia sa ťažšie uplatňujú na pracovnom trhu, resp. ich absencia v práci môže byť častejšia.

Môže za to internet?

Súčasná doba praje tomu, aby každý vlastnil aspoň jedno zariadenie, kde si môže posurfovať po internete. Určite aj ty považuješ smartfón alebo počítač za neoddeliteľnú súčasť svojho štúdia či zamestnania. Neznamená to však, že musíš mať telefón v ruke 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Aj keď si to nemusíš zakaždým uvedomiť, sociálne médiá majú tendenciu stiahnuť ťa, podnietiť v tebe hnev a odpor, či pridať ďalší stres už do aj tak hektického života. To sa následne negatívne odrazí na tvojom zdraví a pohode. Aby si predišiel úplnému psychickému vyhoreniu, máme pre teba 7 užitočných tipov, ktoré ti pomôžu lepšie sa vysporiadať s negatívnymi vplyvmi sociálnych médií.

1. Dobre si zváž, ktoré účty sleduješ

Uvedom si, že to, čo vidíš na účtoch, nemusí byť zďaleka vždy realita, ale často ide len o umelé vytváranie dokonalosti. Ak však sleduješ účty, ktorých prezeranie ti spôsobuje čo i len najmenší pocit úzkosti alebo negatívneho pocitu, daj unfollow. Nenechaj si umelo znižovať svoje ťažko nadobudnuté sebavedomie. Existuje množstvo účtov, ktoré šíria pozitívnu energiu, dokážu zlepšiť deň či motivovať k dosahovaniu cieľov.

2. Daj šancu podcastom

Nechaj svoje oči odpočinúť a ponor sa do počúvania podcastov na témy, ktoré ťa zaujímajú. Ide o skvelú formu učenia aj oddychu. Úplne vypnúť sa môžeš pokúsiť pri nejakom humornom podcaste, ktorý ťa prenesie mimo hektickej reality.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 25 najlepších veľkonočných filmov: Biblický príbeh očami ateistu, ale aj hororový zajac

3. Nebráň sa kvalitnému oddychu

Ak dostávaš od svojho okolia radu, aby si trochu spomalil, určite to nie je len tak. Zabudni na výčitky svedomia, ak si občas dopraješ kvalitný odpočinok. Nejde o pôžitok, ale nevyhnutnosť, za ktorú sa ti tvoja hlava aj telo určite poďakujú. Aby si si to uľahčil, na začiatku každého týždňa si v pokoji prehodnoť zoznam úloh, ktoré ťa čakajú, a stanov si priority. Nemôžeš aspoň niektoré úlohy dať do rúk niekomu inému?

Prehodnoť svoj zoznam úloh, prípadne niektoré deleguj na iných. (Zdroj: Freepik / senivpetro)

4. Nauč sa povedať „nie“

Nie je žiadny hriech povedať „nie“ aj príležitostiam, ktoré by ti možno priniesli viac peňazí, ale vnútorne s nimi nie si úplne stotožnený. Daj si čas na premyslenie a dobre si zváž, čo považuješ za skutočne nevyhnutné. To, že niečo odmietneš, ťa môže v konečnom dôsledku veľakrát oveľa viac posilniť a posunúť, ako keby si všetko len slepo prijímal.

5. Stanov si vlastné limity

Priemerný používateľ internetu strávi v online priestore denne asi 6 hodín a 43 minút, čo je približne 100 dní v roku. Možností, ako redukovať tento čas, je viacero. Nastav si limit, počas ktorého budú aplikácie zapnuté, vypni upozornenia, presuň si ikony sociálnych sietí preč z domovskej stránky, alebo daj svoj telefón od určitej večernej hodiny do spánkového režimu.

Ak zverejňuješ príspevok a obávaš sa negatívnej energie, ktorá by ťa mohla následne zaplaviť, obmedz pridávanie komentárov, prípadne ich úplne vypni.

6. Dopraj si spánok bez prítomnosti telefónu

Možno to pre teba znie priam nereálne, no tento tip si zaslúži šancu. Modré svetlo, ktoré vyžaruje z mobilných telefónov narúša prirodzený ľudský režim bdelosti a spánku. A práve kvalitný spánok je jednou z ciest k dosiahnutiu pokoja a odbúraniu nadbytočného stresu. Vyhni sa aj scrollovaniu obrazovky hneď ráno po zobudení a tesne predtým, ako sa chystáš spať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Propagujú ich aj mnohí influenceri: Je v poriadku vlastniť fejkové veci?
Dopraj si nerušený spánok bez prítomnosti telefónu (Zdroj: Freepik /diana.grytsku)

7. Nezabúdaj na protiváhu

Ak už to so svojou aktivitou na sociálnej sieti preženieš, je potrebné, aby si si následne vytvoril akúsi protiváhu. Zapni si upokojujúcu hudbu, alebo sa vyber na prechádzku bez použitia telefónu. Veľmi sa vyzdvihujú aj výhody meditácie, ktorá môže znížiť pocity úzkosti a nasmerovať ťa tak, aby si sa sústredil na seba.

Psychológovia tiež odporúčajú meditačné praktiky súvisiace s vďačnosťou, súcitom alebo prítomnosťou. Ak sa ti podarí zamerať na súčasnosť a prítomný okamih, je len málo pravdepodobné, že sa budeš zamýšľať nad tým, čo je nové na sociálnych sieťach.

Meditácia zameraná na všímavosť ti zase dá odpoveď na otázky, koľko času tráviš online a či je to zdravé. Práve precvičovaním všímavosti si dokážeš vytvoriť lepší vzťah so svojím telefónom a uvedomiť si, ako sa v dôsledku scrollovania obrazovky cítiš.

Na záver: Nespoliehaj sa len na pomoc zo sociálnych sietí

Mnoho mladých ľudí generácie Z naznačilo, že ak pociťovali určitý nepokoj, alebo mali problém s mentálnym zdravím, ich prvé kroky smerovali na sociálne siete. Buď tam hľadali radu od iných mladých ľudí, sledovali účty terapeutov, alebo sa nechali zlákať relevantnými aplikáciami.

Hľadať podporu u blízkych ľudí čí v skupine rovesníkov je úplne v poriadku. Ak však cítiš, že tvoje problémy trvajú už príliš dlho a nedokážeš sa s nimi popasovať, neboj sa osloviť odborníka, ktorý ti s tvojimi negatívnymi pocitmi určite pomôže.

Aké máš skúsenosti s depresiou či mentálnymi problémami?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, psychiatrist.com, leapfrogremedies.com, headspace.com
Odporúčame