Plánuješ kúpu ojazdeného auta? Pozor na klamárov, všímaj si tieto veci!

mladý muž kupuje auto

Pri kúpe ojazdeného auta buď obozretný (Zdroj: GettyImages)

#Plánuješ si zaobstarať jazdené auto? Potom by si si mal dávať veľký pozor, aby si náhodou nekúpil mačku vo vreci. Nájdu sa totiž predajcovia, ktorí ponúkajú kradnuté, búrané alebo technicky poškodené vozidlá, ale budú ti tvrdiť, že ich auto je v super stave. Ako im nenaletieť? Prinášame ti niekoľko praktických tipov!

Ako odhaliť búrané auto?

Ak bolo auto vážne havarované a nesprávne opravené, môže byť nebezpečné. V prípade, že s ním niekde narazíš, nemusí ťa vedieť správne ochrániť. Nehovoriac o tom, že môže začať skôr hrdzavieť na rôznych miestach.

ojazdené automobily
V minulosti havarované auto môže byť nebezpečné (Zdroj: Pixabay/andreas160578)

Pred kúpou je preto dobré preveriť si, či auto nebolo v minulosti nabúrané. Využiť môžeš rôzne online stránky na preverenie vozidiel. Ak máš tú možnosť, na prehliadku so sebou zober človeka, ktorý má merač hrúbky laku. Alebo si ho sám kúp. Tento merač ti presne povie, či bol daný diel karosérie lakovaný alebo opravovaný.

Nezabúdaj: Ak ti bude predávajúci tvrdiť, že auto bolo len jemne ťuknuté, môže to byť pravda, ale nemusí. Radšej mu nedôveruj na sto percent a vozidlo si sám poriadne prever.

Pozor na veľa voňaviek v interiéri

Pokiaľ má auto v interiéri zavesených veľa vonných stromčekov či osviežovačov vzduchu, zbystri pozornosť. Predávajúci sa týmto spôsobom možno snaží zakryť zápach z cigaretového dymu, ak sa v aute pravidelne fajčilo. Prípadne, možno sa snaží prekryť nepríjemný hnilobný zápach spôsobený vysokou vlhkosťou v interiéri. Jej príčinou môže byť zatekanie vody do auta alebo skutočnosť, že vozidlo bolo v minulosti zatopené.

Naša rada: Všímaj si, či v interiéri nie sú známky nadmernej vlhkosti. Vlhké koberčeky, zvláštny zápach a zahmlievajúce sa okná, to všetko sú signály, že auto mohlo byť v nedávnej minulosti zatopené povodňou. Takýmto vozidlám sa radšej vyhýbaj, sú totiž oveľa náchylnejšie na drahé poruchy elektroniky.

Dymenie a podivné zvuky

Po zahriatí motor vytoč do vyšších otáčok a všímaj si, či z výfuku nejde výrazný čierny, modrý alebo biely dym. Ten totiž môže signalizovať poruchu. Počas testovacej jazdy sa snaž prejsť cez väčšie nerovnosti a pozorne počúvaj, či náhodou nezaregistruješ vŕzganie, praskanie, alebo klepkanie od podvozka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš mať najštýlovejšie tenisky sezóny? Predstavujeme must-have kúsky veľkých značiek!
dym z výfuku
Výrazný čierny, modrý alebo biely dym z výfuku neveští nič dobré (Zdroj: GettyImages)

Počas jazdy vypni rádio a nastraž uši. Niektorí neseriózni predajcovia sa ťa budú snažiť rôznymi spôsobmi rozptyľovať, aby si si nevšimol niektoré vady. To je znak, že sa možno pokúšajú niečo skryť.

Skontroluj funkčnosť všetkých prvkov výbavy

Pri prehliadke auta si otestuj funkčnosť všetkých elektronických prvkov výbavy. Vyskúšaj vyhrievanie sedadiel, klimatizáciu, rádio, všetky svetlomety či sťahovanie okien. Tiež prever, či zo všetkých výduchov ventilácie fúka vzduch.

Má auto servisnú históriu?

Seriózny predajca by ti mal vedieť poskytnúť servisnú knižku alebo iný doklad o vykonávanom servise. Všímaj si, či sa v aute pravidelne menil olej a aké opravy boli doposiaľ vykonané. Najlepšie je, ak auto chodilo na prehliadky do autorizovaného servisu.

servis auta
Od predávajúce si pýtaj servisnú knižku (Zdroj: Pixabay/Taner USTA

Praktický tip: Pri prehliadke skontroluj stav pneumatík. Nielen výšku dezénu, ale aj rok výroby, ktorý je uvedený na bočnici. Ak sú staršie ako 7 – 8 rokov, počítaj s tým, že ich bude treba čoskoro vymeniť za nové.

Právna história auta

Online preverenie auta ti ukáže aj to, či vozidlo nie je kradnuté, v exekúcii, prípadne či na ňom nie sú nejaké záložné práva. S predávajúcim určite spíš poriadnu kúpno-predajnú zmluvu. Vzory dobrých zmlúv nájdeš aj na internete. Ak chceš mať istotu, že zmluva bude obsahovať všetky potrebné súčasti, radšej sa poraď s právnikom.

Pri kúpe jazdeného auta si vždy over, či je predávajúci aj skutočným majiteľom auta. Jeho meno by malo byť uvedené v technickom preukaze. Ak nie je, musí mať splnomocnenie od vlastníka, aby mohol auto prepísať na teba. Pokiaľ ho nemá, hrozí, že ty mu dáš peniaze, no auto sa nikdy neprepíše na tvoju osobu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krok za krokom: Čo robia herci dnes, ako sa za tridsať rokov zmenili a ktoré epizódy sú najzábavnejšie?

Máš aj ty praktické tipy, čo si všímať pri kúpe jazdeného auta? Daj nám ich vedieť v komentári!

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame