Rebríček 25 najlepších veľkonočných filmov: Biblický príbeh očami ateistu, ale aj hororový zajac

Partia pozerá televízor

Veľká noc môže byť aj o relaxe a dobrých filmoch (Zdroj: GettyImages)

#Veľkonočné sviatky sú ideálna príležitosť na oddych. Ak si milovník relaxu pred telkou, možno uvažuješ nad tým, čo si počas sviatkov pozrieš. Práve pre teba sme si pripravili veľký prehľad veľkonočných filmov a animákov, ktoré ti navodia tú správnu sviatočnú atmosféru.

Rebríček sme zostavili od najstaršieho titulu po najnovší. V ponuke sú kresťanské klasiky, rozprávky, ale aj horory, takže na svoje si príde naozaj každý.

25. Veľkonočná paráda (1948)

 

Príjemný romantický muzikál ti zaručí pohodovú sviatočnú náladu. Príbeh tanečného páru, ktorý sa rozhodne budovať svoju kariéru, ťa chytí za srdce aj napriek tomu, že ide v podstate o archívny kúsok. Odolá Don záujmu starej známej Nadine, alebo nechá Hannah „na ocot“? Boj rozumu a srdca prinesie zaujímavý výsledok.

24. Rúcho (1953)

 

Dráma, ktorá sa odohráva na pozadí starovekého Ríma, je formovaná náboženským motívom Kristovho rúcha. Hlavný hrdina hľadá svoju dávnu lásku Dianu, ktorá zohráva v príbehu dôležitú rolu. Formát príbehu je veľmi pútavý aj vzhľadom na to, že film vznikol pred viac ako 70 rokmi. Ak pokiaľ miluješ starovekú históriu, určite mu daj šancu.

23. Ben-Hur (1959)

 

Príbeh mierumilovného syna bohatého a významného jeruzalemského rodu, ktorý je kvôli svojmu počínaniu odsúdený na galeje. Dobrodružná dráma prináša počas viac ako 200 minút veľa napínavých chvíľ, vďaka ktorým budeš prežívať dobrodružstvá a strasti spolu s hlavným hrdinom. Rozhodne to stojí za pozretie.

22. Kráľ kráľov (1961)

 

Film vznikol na motív nemého filmu z roku 1927. Rozpovedá príbeh Ježiša Krista, pričom opisuje podstatné udalosti z jeho života tesne pred popravou. Dozvieš sa dokonca aj to, prečo Judáš zradil Ježiša a vydal ho do rúk krutého osudu. Vo filme sa okrem iného stretneš s Herodesom, Pilátom Pontským, Jánom Krstiteľom či inými známymi biblickými postavami.

21. Najväčší príbeh všetkých dôb (1965)

 

Životopisne orientovaná dráma prináša príbeh Ježiša Krista podľa zachovaných evanjelií Matúša, Marka a Lukáša. Dej prechádza postupne od Ježišovho narodenia, cez všetky významné udalosti až k dobám, keď sa stal zbožným kazateľom. Film si určite zaslúži tvoju pozornosť, pretože v 60. rokoch ho považovali za jeden z najnákladnejších projektov Hollywoodu a získal dokonca 5 nominácií na Oscara!

20. Jesus Christ Superstar (1973)

 

Vyobrazenie posledného týždňa Ježišovho života tak trochu inak. Na rozdiel od iných muzikálov tento počin neospevuje tak veľmi príbeh, ktorý je známy pravdepodobne každému človeku, ale dáva do popredia skôr jednotlivé charaktery postáv a ich kostýmy. Iný pohľad na Ježišove posledné dni ti utvorí celkom odlišný obraz na jeho ukrižovanie, než ti bolo doposiaľ známe.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najtragickejších sopečných výbuchov: V okolí týchto vulkánov by si žiť nechcel

19. Je to veľkonočný bígel, Charlie Brown! (1974)

 

Milý animák zo 70. rokov, ktorý poteší aj súčasnú detskú dušu či milovníkov kreslených filmov. Známy psík Snoopy a jeho parťák Charlie Brown ti v polhodinovom skeči podajú obraz veľkonočných sviatkov vcelku zaujímavým spôsobom. Ak máš chuť na klasickú animovanú oddychovku, Snoopy nikdy nesklame.

18. Ježiš Nazaretský (1977)

 

Životopisná historická dráma opisuje biblický príbeh ešte od čias, keď sa Mária spoznala s Jozefom. Od udalostí, keď jej anjel zvestuje, že bude matkou Božieho syna, prešlo 33 rokov a ona sa s ním bude musieť rozlúčiť. Bolestivú situáciu vykresľuje režisér Franco Zeffirelli veľmi realisticky a precítene. Ak ťa zaujímajú detaily Ježišovej popravy, určite ťa strhne aj tento celovečerný film.

17. Ježiš (1979)

 

Milý historicko-dramatický rodinný film, ktorý si pokojne môžeš pozrieť aj s mladším súrodencom. Prostredníctvom historických faktov a prvkov danej doby podáva príbeh jedinečné informácie o živote spasiteľa sveta. Film je najprekladanejším svojho druhu, počas jeho existencie ho predabovali do viac ako 1000 jazykov.

16. Veselá Veľká noc (1984)

 

Máš chuť na dávku zábavy? Francúzska komédia, v ktorej zažiaril Belmondo, je veľkonočnou klasikou ako vianočná Popoluška. Príbeh nenapraviteľného sukničkára, ktorý podľahne každej dáme, sa poriadne skomplikuje. Ako vysvetlí svoju chvíľkovú známosť manželke, ktorá vlastne ani nemala byť doma?

15. Posledné pokušenie Krista (1988)

 

Príbeh s biblickým pozadím, ktorý počas takmer trojhodinovej drámy rozoberá duševný stav rozdvojenej osobnosti človeka. Ježiš hľadá svoje pravé ja, pochybuje o svojich činoch a snaží sa uniknúť osudu, ktorý mu bol dávno určený. Do poslednej chvíle na kríži bojuje so svojou identitou a verí, že sa mu podarí v sne prežiť život bežného smrteľníka.

14. The Easter Chipmunk (1995)

 

Veľká noc je plná rozprávkových príbehov. Kto by nepoznal malých roztomilých Chipmunkov? Unikni z reality do detského sveta a preži príbehy týchto animovaných zvieratiek. Dozvedia sa dokonca veľké tajomstvo – veľkonočný zajačik nie je tým, za koho ho celý svet má. Podľa histórie Alvinových predkov je zrejmé, že symbolom veľkonočných sviatkov má byť veverička.

13. Vraždy podľa Judáša (1999)

 

Pre priaznivcov hororov odporúčame poriadny veľkonočný krvák. Príbeh masového vraha so psychopatickými sklonmi prepletá dychberúce momenty s biblickou tradíciou. Zločinec využíva pozostatky svojich obetí, z ktorých skladá bizarne morbídnu podobu tela. Tvrdí, že tým znovuzrodí Krista. Môže to dopadnúť dobre pre všetky strany?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krok za krokom: Čo robia herci dnes, ako sa za tridsať rokov zmenili a ktoré epizódy sú najzábavnejšie?

12. Majster zázrakov: Príbeh Ježiša (2000)

 

Milý životopisný príbeh odráža dobrosrdečnosť a skutky Ježiša. Chorá dievčina k nemu vzhliada, obdivuje jeho duchovnú silu a uznáva ho. Jej rodina s tým nesúhlasí a hnevá sa na to, že sa nechala údajne oklamať. Do hry vstupuje veľkomožný Ben Azra, ktorý plánuje Ježišovu vraždu. Pomôcť mu má Judáš, ktorý ho odvedie na rozsudok smrti.

11. Evanjelium podľa Jána (2003)

 

Ak nie si príliš veľký čitateľ a fanúšik Biblie, no zaujíma ťa pozadie veľkonočných sviatkov, určite čekni tento film. Filmová adaptácia tradičného Jánovho evanjelia odhaľuje konanie Krista, ale aj jeho duševné pochody, z ktorých čerpá kresťanstvo ešte dnes. Dej a repliky vraj dokonca vychádzajú z prekladov pôvodných textov.

10. Umučenie Krista (2004)

 

Najpopulárnejšia dráma s motívom Ježišovej smrti nesmie v tvojom veľkonočnom repertoári určite chýbať. Film zachytáva posledných 12 hodín života Mesiáša, v ktorých sa dozvieš mnohé zaujímavé pikošky. Dej vrcholí pribitím Ježiša na kríž, na ktorom zomiera dlhou a bolestivou smrťou. Svet trúchli a nič už nebude také ako predtým… Film režíroval Mel Gibson.

9. Hop (2011)

 

Rozkošný sladký ťa rozhodne poteší. Malý zajačik to nemá so svojou rodinou jednoduché – je synom veľkonočného zajaca, ktorý vlastní obrovskú firmu na sladkosti. Mládenec E.B. má po ňom čoskoro prevziať túto rolu, na ktorú sa absolútne necíti. Utečie z domu a rozhodne sa splniť si svoj veľký sen v Hollywoode. Aj napriek všetkému úsiliu sa napokon stáva nástupcom veľkonočného zajaca. Čo všetko ho na úteku čaká?

8. Beaster Day: Here Comes Peter Cottonhell (2014)

 

Americký sci-fi horor o obrovskom krvilačnom veľkonočnom zajačikovi určite poznáš. Na pohľad nevinný zajko, ktorý sa rozhodne zlomyseľne vyzabíjať všetkých, ktorý mu skrížia cestu. Dostane sa do konfliktu s obyvateľmi mesta, ktorý sa však ale nevzdajú a vezmú osud do vlastných rúk.

7. Son of God (2014)

 

Filmová adaptácia Nového zákona hovorí o príbehu a putovaní Božieho syna spolu so svojimi učeníkmi. Dej sa tiahne od počatia Panny Márie, cez Ježišove skutky a zázraky, až po jeho ukrižovanie a následné zmŕtvychvstanie. Príjemné dejepisné stvárnenie príbehu odporúčame aj v prípade, že si zarytý ateista. Aspoň budeš mať prehľad, vďaka čomu si užívaš pár dní voľna navyše počas týchto sviatkov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
REBRÍČEK Toto je TOP 20 absolútne najpočúvanejších rapových albumov na Spotify DRUHÁ ČASŤ

6. Život a smrť Ježiša Krista (2015)

 

Ďalší z dejepisných obrazov o živote Ježiša Krista, tentoraz však v dokumentárnom podaní National Geographic. Tento príbeh podáva divákovi celkový pohľad nielen na historické spojitosti, ale aj politické udalosti, ktoré zapríčinili smrť Božieho syna. Autori filmu odhaľujú zaujímavé intímne detaily, ktoré si nemôžeš nechať ujsť. Film ťa prinúti premýšľať nad tým, či bola Ježišova smrť nevyhnutná.

5. Doba ľadová: Veľkonočné prekvapenie (2016)

 

Príbehy mamuta Mannyho a jeho parťáka Sida sú klasikou, na ktorej vyrastali mnohí z nás. Vedel si, že okrem klasických rozprávok a vianočného špeciálu existuje aj tento veľkonočný? Príbeh ťa zoberie do prehistorického obdobia Veľkej noci, kde známy hrdinovia pátrajú po stratených vajciach a králikovi. Atmosféru dodáva aj prebúdzajúca sa jarná príroda, ktorá núti zvieratá oslavovať nadchádzajúce sviatky.

4. Holidays (2016)

 

Hoci tento horor nie je výlučne veľkonočný a opisuje skôr sviatky celého roka, nájde sa tu pasáž venovaná aj týmto jarným sviatkom. Obraz malého nevyspelého dievčatka ti pomôže pochopiť veľkonočné sviatky trochu inak. O zmŕtvychvstaní Ježiša Krista sa dozvedá od neznámeho návštevníka, ktorý jej odhalí viac, než túžila vedieť.

3. Mladý Mesiáš (2016)

 

Dramatická sonda do života mladého Ježiša ti odhalí jeho láskavý a dobrosrdečný život, ktorý prežil, než sa musel obetovať. Dej sa točí okolo 17-ročného Ježiša, jeho rodiny a spiatočnej cesty z vyhnanstva v Alexandrii do Nazaretu. Opisujú sa tu udalosti po Herodovej smrti, ktoré ovplyvnili nielen Ježiša, ale aj celú jeho rodinu. Svätá zem sa zmieta v nepokojoch, existuje niekto, kto by jej pomohol?

2. V mene Krista (2016)

 

Pohľad na tému kontroverzného zmŕtvychvstania očami ateistu. Prostredníctvom pútavého príbehu sa dozvieš zákutia záhady, ktorá visí nad Ježišovou smrťou. Týždne po jeho ukrižovaní sú kľúčové, vyvráti spoločnosť povery o údajnom vzkriesení Krista? Vo filme si zahral aj známy herec z Harryho Pottera, Tom Felton či „Voldemortov brat“, herec Joseph Fiennes. 

1. Králik Peter (2018)

 

Zakonči to milou rozprávkou. Príbeh rebelského králika Petra, ktorý si žije svoj veselý a bezstarostný život, si môžeš vychutnať aj v spoločnosti mladšieho súrodenca. Dianie na farme plnej zvierat zmení výmena majiteľa statku, ktorý nie je taký prívetivý ako ten predošlý. Rozpúta vojnu o teritórium, v ktorej súperí so zvieratkami. Podarí sa pôvodným obyvateľom obhájiť svoje právo na životný priestor?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, čsfd.sk, imdb.com
Odporúčame