Čitateľský denník: Život Dostojevského bol poznačený smrťou matky, epilepsiou či otcom alkoholikom: Čo skrýva jeho román?

Čo skrýva jeho román?(Zdroj: Gettyimages)

#Fiodor Michajlovič Dostojevskij žil v rokoch 1821 až 1881. Jeho rodina patrila k nižšej šľachte a jeho otec bol štábny lekár. Dostojevského detstvo bolo pomerne temné – matka umrela na tuberkulózu a Fiodora trápila epilepsia. Smrť jeho matky nasledovala smrť jeho najväčšieho literárneho vzoru, Alexandra Sergejeviča Puškina, čo sa ho veľmi dotklo. Dostojevskij mal komplikovaný vzťah s otcom: po matkinej smrti odišiel do výslužby a začal holdovať alkoholu.

Údajne trpel paranojou a udržiaval sexuálne styky so svojimi nevoľníčkami. Okolnosti jeho smrti nie sú úplne jasné, je však pravdepodobné, že išlo o vraždu zo strany jeho poddaných. Mal sľubnú vojenskú kariéru, za dobré správanie a výsledky rýchlo postupoval v hierarchii, pre chatrné zdravie však odišiel do predčasnej penzie a armádu opustil.

Schválne, spomínate si ešte, čo napísal Puškin? Už sme o ňom v našich podcastoch hovorili – ide o autora Kapitánovej dcéry a Eugena Onegina. V tomto podcaste si ale posvietime na jeho román, ktorý mu zabezpečil miesto medzi velikánmi svetovej literatúry: Zločin a trest.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu Schooltagu ti prináša Trnavská univerzita. Vyber si svoj obor a študuj v rodinnom prostredí malého Cambridgu. Viac info na www.truni.sk/uchadzac.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame