Občianska náuka: Filozofia bola kedysi vnímaná ako služobníčka náboženstva

Občianska náuka: Vieš, aký vzťah mala filozofia k náboženstvu?

Občianska náuka: Vieš, aký vzťah mala filozofia k náboženstvu? (Zdroj: Unsplash.com/NeONBRAND)

#Náboženstvo a filozofia často kráčali ruka v ruke, či sa to už filozofii páčilo, alebo nie. Bolo tomu tak hlavne v stredoveku, kedy bola filozofia vnímaná ako služobníčka náboženstva, a ich vzťah bol teda taký, že išlo síce o dva samostatné pojmy, ale náboženstvo bolo nadradené.

Inak môže náboženstvo a filozofia mať aj rovnocenný vzťah, protikladný vzťah, alebo ide o dve úplne samostatné veci. Filozofia taktiež už oddávna riešila aj postoj ľudí k bohu, alebo bohom, a tu môžeme hovoriť o teizme, deizme, monoteizme, polyteizme, panteizme a ateizme.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Aký vzťah mala filozofia k náboženstvu.
  • Vysvetlíme ti tiež základné pojmy ako deizmus, polyteizmus či ateizmus.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu Schooltagu ti prináša Trnavská univerzita. Vyber si svoj obor a študuj v rodinnom prostredí malého Cambridgu. Viac info na www.truni.sk/uchadzac.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame