Fanúšikovia seriálu Černobyľ sa hrnú do Litvy: Práve tu nájdeš elektráreň aj sídlisko, kde sa oceňovaná miniséria točila

Zdroj: HBO, Helen Sloan

#Je pravdepodobné, že pokiaľ si na tento článok klikol, tak si videl mimoriadne úspešnú a chválenú minisériu od HBO, alebo sa aspoň zaujímaš o tému výbuchu v jadrovej elektrárni v Černobyle. Už dávnejšie sme ťa informovali, že nakrúcanie projektu prebiehalo v dvoch lokáciách. Zábery jadrovej elektrárne vznikali v Litve, konkrétne v elektrárni Ignalina, ktorá má takmer totožné RBMK reaktory (Kanálový varný reaktor s uránovo-grafitovým moderátorom), aké boli aj v Černobyle.

Miniséria Černobyľ od HBO nie je dokumentom: Toto sú najväčšie seriálové zmeny oproti skutočnosti

Mesto Pripiať prekvapivo nahradilo samotné hlavné mesto Litvy, Vilnius. Konkrétne ide o nemalú štvrť Fabijoniškės. Prekvapení? Rozhodne nie ste sami. Vizuálne efekty v tomto projekte majú svoje nezastupiteľné miesto. Veď povedzme si úprimne, pred desiatimi rokmi by takýto realisticky vyzerajúci projekt vzniknúť nemohol, jednak kvôli vysokému rozpočtu, no a práve kvôli efektom.

Mnoho ľudí chce navštíviť Černobyľ, no zároveň majú strach z radiácie, a práve preto smerujú do Litvy, kde môžu vidieť priamo tie miesta, ktoré je možné zhliadnuť aj priamo v seriáli. Ako informuje portál abcNEWS, návštevnosť v litovskej elektrárni trhá všetky možné rekordy. Takže možno by si sa mal porozhliadnuť po letenkách, pretože je najvyšší čas toto miesto navštíviť, kým ho totálne nezahltia turisti.

Zdroj: imdb.com, abcnews.go.com,
Odporúčame