Unikátny, mrazivý, dychberúci: Miniséria Černobyľ ukazuje temnú minulosť, ašpiruje na seriál roka

Zdroj: HBO

#Na začiatku roka by sme asi našli len málokoho, kto by pochyboval o tom, že najlepším seriálom sa stane vyvrcholenie eposu z Westerosu, Game of Thrones. Najočakávanejšie finále televíznej histórie však veľmi škaredo prepadlo, zatiaľ čo jedna nenápadná miniséria vystrelila na samý vrchol obľúbenosti u divákov i hodnotení kritiky. A práve preto by si sa mal/a do seriálu Černobyľ rozhodne pustiť aj ty.

Zdroj: HBO

Smutná história ľudstva

Päťdielna miniséria z koprodukcie spoločností HBO a Sky rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii z roku 1986, jednej z najhorších katastrôf v histórii spôsobených človekom, a o obetiach, ktoré boli podniknuté na záchranu Európy pred nepredstaviteľnú pohromou. Dňa 26. apríla 1986 otriasla jadrovou elektrárňou v Černobyle na Ukrajine mohutná explózia, ktorá uvoľnila nebezpečné rádioaktívne látky nielen na ukrajinskom, bieloruskom a ruskom území vtedajšieho Sovietskeho zväzu, ale aj do oblastí Škandinávie a západnej Európy.

Černobyľ z iného uhla pohľadu: Vladimir ti svojimi fotografiami vyrazí dych

Jared Harris stvárňuje Valerija Legasova, popredného sovietskeho jadrového fyzika, ktorý viedol vyšetrovanie tragickej udalosti. Stellan Skarsgård hrá sovietskeho podpredsedu vlády Borisa Ščerbinu, ktorého Kremeľ poveril vedením vládnej komisie zisťujúcej okolnosti havárie. Emily Watsonová predstavuje jadrovú fyzičku Ulan Khomyukovou, ktorá chce odhaliť tajomstvo okolo černobyľského nešťastia.

Zdroj: HBO

Scenárista ťa šokuje

Už po prvej epizóde sme si mohli povedať, že máme dočinenia s unikátne spracovaným projektom, ktorý sa rozhodne nestráni zobrazovať veci tak, ako naozaj boli. Realistické prostredie doslova vyráža dych a tým starším z nás dokonca zábery na mesto Pripiať pripomínalo slovenské sídliská pred rokom 2000. Precízne spracovaný príbeh režiséra Johana Rencka dokáže naplno pracovať s napätím, čo spolu s kamerou Švéda Jakoba Ihreho tvorí svieži mix dokonalosti, na akú nie sme v priestore televíznej produkcie zvyknutí.

Slovensko mohlo byť neobývateľnou oblasťou: Nehody v Bohuniciach, ktoré nás mohli vymazať z mapy

Mimochodom, o scenár sa postaral Craig Mazin, človek, ktorý písal screenplaye pre komédie, akými sú Scary Movie 3 a 4, Superhrdina (zastrešil aj režisérsky) či Vo štvorici po opici 2 a 3. Ide o jeho prvý „vážny“ projekt a úprimne, Mazin by si asi zaslúžil facku od každého milovníka kvalitnej kinematografie, pretože pokiaľ mrháte svojim talentom takmer do 50-tky a až potom ukážete, čo vo vás je, je prinajmenšom smutné. Ale ako sa hovorí, lepšie neskoro, ako nikdy.

To najlepšie, čo sme kedy videli

A v tomto prípade to platí dvojnásobne. Veď po premiére tretej časti sa seriál vyšplhal na vrchol rebríčka webového portálu imdb.com a s hodnotením 9,6 zosadil z prvej priečky dokumentárnu sériu Planéta Zem II. Nakrúcanie projektu prebiehalo v dvoch lokáciách. Zábery jadrovej elektrárne vznikali v Litve, konkrétne v elektrárni Ignalina, ktorá má takmer totožné RBMK reaktory (Kanálový varný reaktor s uránovo-grafitovým moderátorom), aké boli aj v Černobyle.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jef Pallavicini (@jefpatw),


Mesto Pripiať prekvapivo nahradilo samotné hlavné mesto Litvy, Vilnius. Konkrétne ide o nemalú štvrť Fabijoniškės. Prekvapení? Rozhodne nie ste sami. Vizuálne efekty v tomto projekte majú svoje nezastupiteľné miesto. Veď povedzme si úprimne, pred desiatimi rokmi by takýto realisticky vyzerajúci projekt vzniknúť nemohol, jednak kvôli vysokému rozpočtu, no a práve kvôli efektom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

#beautyfulview #vilnius #evening #sky #fabijoniškės #loveisintheair 😍

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Rynkevic (@rynkevka),

Zaujímavosti

Aby toho všetkého nebolo málo, máme tu pre teba aj tonu zaujímavostí o tomto skvelom televíznom projekte, do ktorého by si sa mal/a čo najskôr pustiť. Niektoré z nich môžu byť spoilerom (aj keď úprimne, asi vieš, ako celý seriál končí, všakže?), preto sa do nich pusti na vlastné riziko.

  • Viktor Proskuryakov v minskom inštitúte pri zistení, že radiácia pochádza z paliva jadrovej elektrárne, ako prvý tipuje dnes už litovskú jadrovú elektráreň Ignalina, v ktorej bol seriál v skutočnosti natáčaný. Táto elektráreň bola v tom čase v prevádzke necelého 2,5 roka a ako jediná na svete disponovala dvoma reaktormi RBMK-1500, výkonnejší variantom černobyľských RBMK-1000, pričom sa v tom čase pripravovala na spustenie druhého bloku. Spustenie bolo práve kvôli havárii v Černobyle odložené o rok. Jej prevádzka bola ukončená 31. 12. 2009 a v súčasnosti prebieha jej likvidácia s termínom dokončenia v roku 2029.
  • Postava Ulan Khomyuk v podaní Emily Watson je úplne fiktívna a bola vytvorená čisto len pre účely seriálu. Postava reprezentuje a sumarizuje úsilie množstva sovietskych vedcov a fyzikov, ktorí pracovali na pochopení a riešení černobyľskej katastrofy.
Zdroj: HBO/Liam Daniel
  • V druhej epizóde je spomenuté, že traja pracovníci, ktorí sa vydajú do tunelov pod továrňou, najneskôr do týždňa zomrú. V skutočnosti však všetci prežili o dosť dlhšie, jeden z nich dokonca zomrel až v roku 2005.
  • Použité televízne spravodajstvo americkej NBC a sovietskej štátnej televízie z druhej epizódy je autentické, rovnako tak hlásenie o evakuácii v pripiaťskom miestnom rozhlase
  • Valerij Legasov spácha samovraždu v samotnom úvode seriálu 26. apríla 1988 v 1:23:45, teda na sekundu presne dva roky po výbuchu v černobyľskej elektrárni.
Zdroj: HBO, collider, csfd.cz, wikipedia.org, imdb.com
Odporúčame