Miniséria Černobyľ od HBO nie je dokumentom: Toto sú najväčšie seriálové zmeny oproti skutočnosti

Zdroj: HBO, Helen Sloan

#Posledné týždne sa vo svete kinematografie azda najviac skloňuje miniséria Černobyľ od HBO a Sky. Rekonštrukcia najznámejšej atómovej katastrofy na svete sa momentálne stala najpopulárnejším a najlepšie hodnoteným televíznym projektom roka a preto sa niet čo čudovať, že záujem o túto tému rapídne vzrástol.

Aj keď sa seriál snaží pridŕžať historických udalostí, rozhodne ho nemôžeme považovať za rekonštrukciu onej katastrofy, ktorá poznačila životy ľudí v černobyľskej oblasti. Prinášame ti preto tie najzásadnejšie seriálové zmeny, ktoré tvorcovia urobili. Niektoré z nich ťa poriadne prekvapia.

Zdroj: HBO, Helen Sloan

Ulana Khomjuk v skutočnosti neexistovala

Výbuch reaktora v atómovej elektrárni si dlho nevedeli mnohí vedci vysvetliť. Aj keď je ústrednou postavou seriálu Valerij Legasov, o veľkú časť výskumu a samotné odhalenie príčiny explózie sa postarala Ulana Khomjuk v podaní herečky Emily Watson. Zatiaľ čo Legasov skutočne žil, pracoval na odstránení škôd a naozaj nahral svoje svedectvo na pásky, Khomjuk je úplne vymyslenou postavou.

Unikátny, mrazivý, dychberúci: Miniséria Černobyľ ukazuje temnú minulosť, ašpiruje na seriál roka

Rozhodnutie vymyslieť túto vedkyňu je pomerne jednoduché a tvorcovia ho v závere seriálu aj vysvetlili. Na odhalení príčiny výbuchu pracovalo nespočetné množstvo vedcov z celého Sovietskeho zväzu. Zachytenie všetkých by v seriáli nebolo možné a preto bola vytvorená jedna komplexná postava, ktorá odzrkadľovala náročnú prácu vedcov a vedkýň. Ulana Khomjuk je tak akousi poctou všetkým, ktorí sa podieľali na objasňovaní tejto tragédie.

Zdroj: HBO, Helen Sloan

Vrtuľník sa skutočne zrútil, no omnoho neskôr

V druhej epizóde seriálu môžeme vidieť, ako sa pri hasení otvoreného reaktora doslova rozpadne jeden z vrtuľníkov. Možno sa to zdá neuveriteľné, no tento moment sa naozaj stal a dokonca je zachytený aj na kamerový záznam, ktorý nájdeš nižšie. Okolnosti zrútenia však boli značne odlišné.

ROZHOVOR Matej si bol pozrieť, ako dnes vyzerá Černobyľ: Mesto duchov, v ktorom sa zastavil čas

Helikoptéra sa v skutočnosti zrútila dávno potom, čo bol požiar reaktora uhasený. Dokonca za jeho pád nemohla vysoká radiácia, ako to je naznačené v seriáli. Dôvodom bolo zachytenie rotora o lano jedného zo žeriavov, ktoré v tom čase už stavali sarkofág za účelom prekrytia zničeného bloku a zamedzenia šírenia vysokej radiácie.

Ljudmila Ignatenko sa s manželom stretla, no nedotkla sa ho

Príbeh mladej zaľúbenej dvojice je jednou zo zásadných dejových línií v seriáli, pretože odkazuje práve na dopad výbuchu na civilné obyvateľstvo. Príbeh mladej tehotnej ženy je z veľkej časti založený na skutočnosti. Jej manžel bol naozaj hasičom, ktorý sa dostal na miesto výbuchu medzi prvými a ona bola skutočne tehotná.

Slovensko mohlo byť neobývateľnou oblasťou: Nehody v Bohuniciach, ktoré nás takmer vymazali z mapy

Dokonca sa jej skutočne podarilo dostať sa aj napriek vyslovenému zákazu kompetentných na niekoľko desiatok minút za svojím manželom v moskovskej nemocnici. Objať sa však nemohli, aj keby veľmi chceli. Lekári im to jednoducho vyslovene zakázali a dávali veľký pozor na to, aby sa zaľúbenci nedotkli. Mimochodom, pri pohrebe drží Ljudmila v rukách jeho topánky. Dôvodom bolo, že nebolo možné nasadiť ich na jeho opuchnuté nohy.

Zdroj: HBO

Súd v Černobyle skutočne bol, hlavné postavy na ňom ale neboli

Niekoľko týždňov trvajúci súd sa skutočne odohrával v mestečku Černobyľ. Hlavná trojica postáv sa ho však nezúčastnila. Ulana Khomjuk je fiktívnou postavou, Ščerbina tam nebol a Legasov bol v tom čase v moskovskej nemocnici, pretože sa pokúsil o samovraždu.

Seriál Černobyľ je podľa Rusov západnou propagandou: Nakrútia vlastnú verziu, elektráreň v nej zničí tajný agent CIA

Zaujímavosťou ale je, že súdna miestnosť je takmer dokonale totožná s tou skutočnou. Všetko od dispozície až po sedenie sedenie dotknutých postáv je rovnaké. Odlišnosťou je, že okrem známej trojice obvinených sa súdu zúčastnili ešte ďalšie tri osoby – Jurij A. Lauškin, Boris V. Rogožin a Aleksander P. Kovalenko. Každý z nich nejakým spôsobom zodpovedal za štvrtý reaktor.

Zdroj: HBO, Helen Sloan
Zdroj: express.co.uk, irozhlas.cz, businessinsider.com, rt.com, screenrant.com,
Odporúčame