Slovenskom sa šíri nový trend: Vydržíš aspoň jeden deň bez telefónu?

Keď dnes nie si online, akoby si ani neexistoval - ale každá minca má dve strany (Zdroj: Unsplash)

Podľa najnovšieho prieskumu z roku 2019 tri štvrtiny Slovákov trávi na internete viac ako 2 hodiny denne. Možno ti to nepríde ako príliš vysoké číslo, avšak tretina z nich denne prekročí hranicu 5 hodín. Dvaja z piatich Slovákov si dokonca nevie predstaviť deň bez smartfónu a približne 70 % z nás so svojím telefónom každý deň zaspáva. Tieto štatistiky hovoria jasne – čoraz viac prepadáme digitálnej závislosti.

Výsledky prieskumu odhaľujú, koľko času trávime na internete (Zdroj: aktuality.sk)

Všetkého veľa škodí

O tom, aký dopad má používanie smartfónov na naše duševné zdravie, už snáď nie je pochýb. Novodobému fenoménu sa venovalo už niekoľko štúdií, ktoré jasne preukázali prepojenie nadmerného používania internetu a vzniku duševných porúch, akými sú napríklad depresia, úzkosť či agresivita.

Takéto správanie sa prejavovalo najmä u dospievajúcich tínedžerov, ktorí zo strachu, že by im na sociálnych sieťach niečo uniklo, trávili na internete čoraz viac času. Rovnako silno na nich vplýva aj nevedomosť, že dokonalý obraz influencerov je len zlomok ich skutočného života. Túžba napodobniť podobný životný štýl je nemožná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Malin Nunez ♕ (@malinbjork),

Nový trend, ktorý hýbe svetom

Ako ale bojovať proti internetu, ak je neustále v našej prítomnosti, alebo lepšie povedané, v našom vrecku? Odpoveďou je digitálny detox. Ten predstavuje úplné alebo čiastočné vedomé obmedzenie používania telefónu a počítača na určitú dobu.

V zahraničí takýto detox nie je žiadnou novinkou. Už v roku 2016 Sir Richard Branson, majiteľ britskej nadnárodnej spoločnosti Virgin, nariadil svojim zamestnancom, aby každú stredu počas svojho pracovného času na 2 hodiny odložili všetky digitálne zariadenia a venovali sa svojím kolegom v skutočnom svete.

Samuel Smith foto - ban telefónov
Samuel Smith – ban telefónov (Zdroj: i2-prod.grimsbytelegraph.co.uk)

Trend digitálneho detoxu ale neostal iba v kanceláriách. Sieť podnikov Samuel Smith vo Veľkej Británii sa k trendu pridala a zakázala používanie tabletov, telefónov a laptopov v každej z ich 300 pobočiek. Ak by si si v tomto podniku potreboval súrne zavolať, musel by si svoj telefón so sebou vziať von.

Slováci sa pripájajú

Netrvalo dlho, kým sa pripojila aj naša krajina. Mladá Slovenka Ivana Rešutíková založila cestovnú agentúru STEY Slovakia. Umožní ti dovolenku, počas ktorej môžeš zažiť úplný digitálny detox a autentickú slovenskú prírodu a kultúru:

„Ideológiou STEY je sprostredkovať zážitok, ktorý utvorí komplexnejší obraz o živote na vidieku, histórii a tradíciách. Formou individualizmu a malých skupín chceme spojiť súčasný život so životom predkov nemasovým spôsobom a navštíviť miesta, ktoré v bedekroch nenájdete. Dôležité je, aby si klient odniesol čo najpozitívnejšiu emóciu, strávil príjemný čas a aby mu namiesto aplikácie, ktorá mu povie kam ísť a čo vidieť, poznanie sprostredkovali miestni,“ hovorí majiteľka agentúry.

Pomôcť môže aj čiernobiela

Existuje však aj mnoho iných možností, ako si s nadmerným používaním telefónu môžeš poradiť. Jednou z nich je takzvaný „sivý mód“. V rámci neho budeš vidieť na obrazovke svojho smartfónu všetko v čiernobielej farbe. Mnoho ľudí, ktorí tento mód vyskúšali zistilo, že čas strávený pred obrazovkou im klesol niektoré dni o viac ako hodinu.

Dôvodom je fakt, že farebné aplikácie dizajnéri šikovne navrhli tak, aby priťahovali našu pozornosť a stimulovali určité časti nášho mozgu. Preto už len odblokovanie obrazovky či skontrolovanie času nás núti k čoraz častejšiemu používaniu smarfónu. A to aj napriek tomu, že ho v skutočnosti v danej chvíli nepotrebujeme.

 

Ak by ťa zaujímali ďalšie tipy, ako znížiť čas strávený na telefóne, nájdeš ich vo videu nižšie:

Treba však upozorniť, že digitálny detox nepotrebuje každý. Ak dokážeš stráviť večer s priateľmi alebo rodinou bez nutkania pozrieť si najnovšie správy či príspevky, byť úplne offline nebude nutné. Avšak, keď si v poslednej dobe všímaš, že sa bez telefónu nevieš pohnúť ani na krok, odporúčame ti vyskúšať zopár rád a trikov z tohto článku.

Zdroj: Matej Janiga, Digitálna Univerzita
Odporúčame