Čo je Mastodon? Nádejný náhradník Twitteru sa poriadne rozrastá, ako sa pridáš aj ty?

Mastodon je alternatívou Twitteru

Mastodon je alternatívou Twitteru (Zdroj: Unsplash.com/Battenhall)

#Prednedávnom sme ti priniesli článok o Muskovom odkúpení Twitteru. Po takmer ročnom Elonovom snažení je sociálna sieť v jeho rukách. Mnohí sa ale rozhodli túto platformu opustiť, pretože s Muskovými krokmi nesúhlasia a nepáči sa im, kam Twitter smeruje. Novým útočiskom sa stala sociálna sieť Mastodon, ktorá má obrovský potenciál. Pridáš sa aj ty?

V článku sa dočítaš:

Hromadný útek z Twitteru

Musk sa stal hlavou Twitteru koncom októbra 2022. Už vtedy pocítila sociálna sieť pokles svojich užívateľov, podľa MIT Technology Review až o jeden milión. Stále však treba konštatovať, že Twitter tento rok eviduje 4 % nárast oproti tomu minulému. Ide však o najslabší rok za posledné desaťročie. Spor medzi Muskom a samotným Twitterom poškodil sociálnu sieť.

Začiatkom novembra zistil Bot Sentinel, platforma zameraná na boj proti dezinformáciám a cielenému obťažovaniu, že viac ako pol milióna účtov bolo pozastavených a takmer milión iných naopak obnovených. Ľudia majú obavu, že tieto obnovené účty môžu znamenať koniec „dobrého“ Twitteru. Medzi nimi je napríklad aj niekdajší americký prezident Donald Trump.

Prehra jedného je výhrou druhého

Čo je však útočiskom všetkých ľudí, ktorí odchádzajú z Twitteru? Zdá sa, že práve Mastodon, sociálna sieť fungujúca na podobnom princípe. Nejde o novinku, táto platforma vznikla už pred šiestimi rokmi. Teraz by však mohla byť veľkým hráčom na trhu, pretože Twitter už má „neslávne slávny“ prívlastok Muskov.

Mastodon a jeho identita
Mastodon a jeho identita (Zdroj: Mastodon)

Mastodon naberá na sile

Mastodon gGmbH je nezisková organizácia, pôvodom z Nemecka, ktorá vyvíja softvér Mastodon. Práve táto platforma začala v roku 2016 ako open-source projekt mladého vývojára Eugene Rochka. Ten bol od začiatku Twitteru jeho vášnivý používateľ, avšak už v roku 2008 prejavil otvorené obavy z toho, kam sociálna sieť smeruje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Elon Musk nechal rozhodnúť ľudí: S výsledkom možno nebude spokojný

Mastodon je založený, podobne ako Twitter, na okamžitej globálnej komunikácii. Podľa Rochka by mala patriť jednej komerčnej spoločnosti, ale zároveň žiadnej ústrednej autorite. Najmä v tomto podľa vývojára Twitter pochybil. Mastodon nemá žiadnu ústrednú autoritu, ktorej by sa podriaďoval.

Po podpore verejnosti vďaka Patreonu začal Mastodon rásť. Už v roku 2017 sa o projekte objavila zmienka aj v tlači. Nezisková nemecká firma však bola zaregistrovaná ako gGmbH až v roku 2021. Mastodon, teda v preklade mamut, má logo vo fialovej farbe a pripomína vyhynutého tvora s chobotom a typografickým M, ktoré naznačuje kly.

Prvý milión

Na jar 2022 sa o platforme Mastodon začalo hovoriť vo veľkom. Už vtedy začali používatelia Twitteru opúšťať sociálnu sieť a hľadať útočisko na alternatívnych platformách. Po tom, čo Musk oficiálne prevzal vedenie, vystrelil spomínaný Mastodon aj na Google Trends. Hľadali ho ľudia na celom svete, najmä však v Číne, Nemecku, Rakúsku a v Spojených štátoch.

Vyhľadávanie Mastodonu na Google Trends
Vyhľadávanie Mastodonu na Google Trends (Screenshot: hashtag.sk/Google)

Začiatkom novembra, keď Elon velil Twitteru už týždeň, spoločnosť Mastodon oznámila, že práve prekročila milión aktívnych užívateľov. Kde inde, ako na Twitteri. V porovnaní s inými sociálnymi sieťami je to stále ešte len projekt v plienkach – Twitter má viac ako 230 miliónov a Facebook takmer dve miliardy aktívnych účtov. Začiatok je však sľubný.

Ako funguje Mastodon?

Mastodon je súčasťou bezplatných, decentralizovaných a voľne organizovaných skupín serverov, ktoré sa označujú ako Fediverse, čo je skratka pre „federovaný (združený) vesmír“. Z technického hľadiska funguje na podobnom princípe ako email.

Niektorí hovoria, že Mastodon je akoby spojením Twitteru a Tumblr. Miesto tweetovania tu uverejňuješ príspevky podobne ako na Facebooku. Ak aj objavíš príspevok niekoho iného, môžeš ho na svojom účte prezdieľať. Taktiež tu máš možnosť využívania hashtagov a zoznamov. Tvoj príspevok môže obsahovať maximálne 5000 slov – pre porovnanie, tento článok je ich má približne 1200. Využiť ale môžeš aj GIF-ká, videá či obrázky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Veľké značky opúšťajú Twitter: Prvý krok spravila Balenciaga

Server si volíš sám

Aj keď sme spomínali, že Mastodon funguje ako email, je značne zložitejšie si na ňom založiť konto. Server, na ktorý sa pripojíš, si totiž musíš nájsť sám. Servery nájdeš na tomto odkaze. Nájdeš ich aj na oficiálnom webe Mastodonu v sekcii Inštancie. Tie najpopulárnejšie servery, na ktorých je najviac používateľov, sú spravidla aj najpomalšie. Účet si môžeš medzi servermi časom presúvať.

Po vybratí serveru sa do samotnej sociálnej sieti musíš zaregistrovať. Vytvoríš si používateľské meno, zadáš svoju emailovú adresu a dvakrát heslo. Mail musíš aj overiť a niekedy nepríde za pár sekúnd, ale až za pár minút, takže buď trpezlivý. Po registrácii ťa čaká úprava svojho profilu. Nie je nutná, ale tak ako na Twitter či na Facebooku môžeš vyplniť odkazy na iné sociálne siete, svoj web a podobne.

Teraz si už plnohodnotným členom Mastodonu. Je čas, aby si začal hľadať ľudí s rovnakými záľubami alebo na sociálnu sieť zavolal svojich terajších priateľov. Jeden z najpopulárnejší hashtagov je aktuálne #TwitterMigration, ktorým sa predstavujú noví používatelia. Aj takto nájdeš ľudí, ktorých si možno sledoval na Twitteri.

Sloboda prejavu obmedzená užívateľmi

Mastodon sa od Twitteru odlišuje najmä decentralizovaným prístupom, ktorý nemá v podstate nikto pod kontrolou. Žiadna spoločnosť ani žiadna osoba nemôže systém riadiť. Ak by sa vyskytol problém napríklad so serverom, na ktorom sa začínajú objavovať nenávistné až extrémistické prejavy, používatelia ho môžu jednoducho zabanovať a už sa na ich účtoch server neukáže. Žiadny algoritmus severy neposudzuje, len používatelia.

Ukážka Mastodonu
Ukážka Mastodonu (Zdroj: Wikipedia)

Je čas opustiť Twitter?

Aj keď Mastodon je len jednou z alternatív, kam odchádzajú používatelia Twitteru, stále sa mnohí pýtajú, akú má táto obrovská sociálna sieť budúcnosť. Odchod niektorí preferujú aj z dôvodu, že Twitter sa časom môže stať hlasom extrémizmu, pretože je centralizovaný Elonom Muskom a zabanované profily sú znova aktívne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Musk kúpil Twitter, nespokojní používatelia už majú náhradu: Čo je Mastodon a ako funguje?

Mastodon sa stále len rozrastá

Tejto problematike treba dať ešte chvíľu čas. Mastodon je pomerne malá sociálna sieť a kvôli svojej prísnej politike a využívaniu viacerých serverov bude nejaký čas trvať, kým poriadne narastie. Milión používateľov je skvelé číslo a ďalší milión bude rozhodne dosiahnuť ľahšie než v prípade toho prvého.

Mastodon ako sociálna sieť nevie zabodovať najmä preto, že všetky celebrity ešte stále komunikujú s fanúšikmi práve cez Twitter. Na Mastodone ich nájdeš len veľmi málo a skôr tých menej známych. Svoje konto si tu založili napríklad už Greta Thunberg, James Gunn, Richard Armitage, ale aj sám Elon Musk. Rozhodne by platforme pomohli mená z hudobného a športového priemyslu.

Chyby, ktoré treba vychytať

Práve registrácia je pre niektorých používateľov náročná a odláka nejedného, najmä laikov. Prekážkou sú v dnešnej dobe aj dlhé čakania na načítanie. Nie však chybou internetového pripojenia, ani rýchlosti tvojich mobilných dát, ale plných serverov, kam sa stále prihlasujú ďalší používatelia. Riešením sú nové servery, prípadne ich zväčšenie.

Správy na Mastodone nie sú šifrované, a preto ich vidia aj samotní správcovia serverov. Zdieľať citlivé informácie, či už o svoje osobné alebo firemné, môže byť nebezpečné. Mierne problémy hlásia ľudia aj s aplikáciou. Tieto vady však vývojári zrejme opravia v blízkej dobe, keďže Mastodon najíma čoraz viac ľudí.

Rok 2023

Zdá sa, že práve rok 2023 bude pre Mastodon zlomovým. Stať sa môžu viaceré scenáre, no najpravdepodobnejšie sú dva nasledovné:

  1. Twitter alebo iná už existujúca sociálna sieť predbehne Mastoton vo svojom nápade a implementuje ho.
  2. Mastodon bude narastať, aj keď je vysoko nepravdepodobné, že už budúci rok predbehne Twitter.

Uvidíme, čo prinesie čas. Zatiaľ to vyzerá tak, že Musk v tomto roku poriadne Twitteru uškodil a tento krok sa už nedá vziať späť. Problematiku budeme aj naďalej sledovať.

Máš konto na Mastodone?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, joinmastodon.org, foxbusiness.com, buffer.com, euractive.sk
Odporúčame