Musk kúpil Twitter, nespokojní používatelia už majú náhradu: Čo je Mastodon a ako funguje?

twitter

Predseda spoločnosti Twitter odchádza Sociálna sieť Mastodon sa možno stane plnohodnotnou náhradou za Twitter (Zdroj: Unsplash/Souvik Banerjee)

#Elon Musk je už dva týždne vlastníkom Twitteru. Za ten čas stihol prepustiť mnohých zamestnancov a chaos najnovšie spôsobili aj falošné „overené“ účty. Overeným používateľom na Twitteri totiž môže byť každý, stačí si zaplatiť osem dolárov mesačne. Len krátko po spustení tejto možnosti sieť zaplavili príspevky z falošných „overených“ účtov známych osobností či firiem. Niet divu, že Muskovo vedenie nevyhovuje každému. Niektorí používatelia by Twitter najradšej sabotovali, iní si zaň hľadajú náhradu. Tou môže byť podľa The Conversation aj Mastodon.

Žiadna novinka

Mastodon nie je žiadnou novinkou, vznikol už v roku 2016. Založil ho Eugen Rochko a viedla ho k tomu práve nespokojnosť s Twitterom. Hoci Mastodon nepatril medzi populárne sociálne siete, od vtedy, ako Musk kúpil Twitter, mu pribudlo už takmer pol milióna používateľov. Tak, ako aj pri iných sociálnych sieťach, zaregistrovať sa na Mastodon trvá pár minút.

Je tu však jeden zásadný rozdiel. V prvom kroku si musíš vybrať server, ku ktorému sa chceš pripojiť. Servery sú rozdelené podľa lokalít a podľa tém. Momentálne je ich približne štyritisíc. Následne si zvolíš používateľské meno, heslo a zadáš e-mail. Po overení e-mailovej adresy sa dostaneš do prostredia podobného Twitteru. Tak, ako Twitter, aj Mastodon funguje na princípe krátkych príspevkov. Príspevok sa tu ale nevolá „tweet“ ale „toot“ a môžeš ho dodatočne upravovať.

ruky s mobilom
Jedno z výhod Mastodonu je aj to, že svoje príspevky si môže používateľ dodatočne upravovať (Zdroj: Unsplash/Paul Hanaoka )

Väčšia sloboda prejavu

Na rozdiel od Twitteru, Mastodon nie je platforma, ale decentralizovaná sieť serverov. Každý server môže mať svoje vlastné pravidlá a podmienky a tvoje príspevky sú viditeľné v rámci daného servera. Príspevky, ktoré budeš ty vidieť vo svojich novinkách, nie sú ovplyvnené žiadnym algoritmom, vždy sú teda v chronologickom poradí. Server si vyberáš z toho dôvodu, aby si mohol komunikovať s komunitou, ktorá je pre teba zaujímavá a v ktorej platia pravidlá, s ktorými sa stotožňuješ. Stále však môžeš komunikovať aj s používateľmi z iných serverov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Elon Musk kúpil Twitter, používatelia siete chystajú pomstu: Známu platformu chcú potopiť

Hoci Mastodon nie je vyslovene náhradou za Twitter ani jeho kópiou, určite dokáže vzbudiť záujem u mladých ľudí obľubujúcich technológie. Lákavý je tiež pre tých, ktorí nesúhlasia s centrálnou kontrolou obsahu a chcú mať väčšiu slobodu prejavu. To, že Mastodon nemá centrálne kontrolovaný obsah, ale neznamená, že by sa tu množili nenávistné prejavy. Efektívne tu funguje komunitné moderovanie a akékoľvek diskriminačné vyjadrenia či ilegálny obsah sú vo väčšine prípadov rýchlo zablokované.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame