Musk verzus Twitter: Všetko o veľkej kauze – ako najbohatší muž kúpil obľúbenú sociálnu sieť a prečo z toho vznikol súdny spor?

Elon Musk kúpil Twitter

Z kúpy Twitteru sa stala obrovská kauza (Zdroj: Wikimedia Commons/ Daniel Oberhaus)

#Elon Musk, najbohatší človek sveta, kúpil spoločnosť Twitter. Za touto vetou sa však skrýva celý rok doťahovačiek, sporov a dokonca aj náznak súdneho procesu. Toto je príbeh o mužovi, ktorý sa počas necelého roka stal vlastníkom jednej z najpopulárnejších sociálnych sietí na planéte.

Obdivovateľ aj kritik

Musk prejavil záujem o sieť Twitter ešte v januári 2022. Neskôr tohto roku totiž Komisia pre cenné papiere a burzy zverejnila dokument, v ktorom nájdeš informácie o nákupe akcií sociálnej siete práve spomínaným multimiliardárom. Mesiac pred vydaním správy Komisie dosiahol Muskov podiel akcií v Twitteri 9.2 %. Stal sa tak najväčším akcionárom v spoločnosti.

Už v marci začal Musk na svojom účte tweetovať o samotnej spoločnosti. Tá údajne tvrdí, že sloboda prejavu je nevyhnutná pre fungujúcu demokraciu“. Poukázal však na to, že sám Twitter blokuje mnohé svoje účty, vrátane (ne)populárneho Donalda Trumpa.

O pár dní neskôr sa Musk stretol s Jacksom Dorseym, vtedajším generálnym riaditeľom a zakladateľom siete. Hovoriť mali o budúcnosti sociálnych sietí všeobecne, ale konkrétne aj o Twitteri. Načrtnúť mal aj možnosť pripojiť sa k predstavenstvu spoločne so súkromnou investičnou firmou Silver Lake. Dorsey po rozhovore poslal Muskovi správu, v ktorej sa hovorilo o tom, že Twitter by mal byť open-source, a údajne spomenul vlastnú rezignáciu.

Elon Musk oficiálne v Twitteri

V apríli sa Elon Musk stal oficiálne členom predstavenstva Twitteru. „Je vášnivým nadšencom a zároveň intenzívnym kritikom služby. Presne toto v predstavenstvo potrebujeme, aby sme boli z dlhodobého hľadiska silnejší. Vitaj, Elon!“ napísal vtedy CEO Twitteru Parag Agrawal.

Stačilo päť dní, aby Elon svoje rozhodnutie oľutoval a napokon sa k predstavenstvu Twitteru nepridal. Parag mu odkázal, že ciele a priority ostávajú aj naďalej nezmenené a že každý si za svoje rozhodnutia zodpovedá sám.

Musk teda začal s kúpou Twitteru. Ponúkol 54,20 doláru za akciu, čo bolo v tom čase približne 43 miliárd amerických dolárov. Išlo o 38 % viac, než bola hodnota firmy pre Muskovými investíciami. „Investoval som do Twitteru, pretože verím v jeho potenciál stať sa platformou, ktorá presadzuje slobodu prejavu,“ napísal Musk v správe. Taktiež zdôraznil, že Twitter sa musí pretransformovať na súkromnú spoločnosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čitateľský denník: Evanjelický kňaz, ktorý píše najromantickejšie diela svojej doby: O čom je jedno z jeho slávnych diel?

Nasledovný deň Twitter umelo dvíhal ceny akcií, ktoré mali klesnúť len v prípade, že jeden z akcionárov bude vlastniť aspoň 15 % akcií spoločnosti. Twitter napokon pristúpil k dohode, podľa ktorej mal Musk kúpiť spoločnosť za 44 miliárd dolárov. Do konca apríla predal akcie Tesly za viac ako 8 miliárd, aby mohol odkúpenie dofinancovať.

Dočasne pozastavená dohoda

Musk mal od začiatku veľké ambície. Investorom tvrdil, že do roku 2028 zvýši príjmy Twitteru až päťnásobne, čo je podľa denníka New York Times obnos viac ako 26 miliárd dolárov. O pár dní neskôr písal o tom, ako chce zrušiť zákaz pre viacerých používateľov, vrátane Trumpa.

Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Twitter dočasne zmrazil Muskovu akvizíciu a dvaja vrcholoví manažéri spoločnosť opustili. Miliardár tvrdil, že dohoda je dočasne pozastavená a má obavy, že sociálna sieť nie je taká transparentná, ako si mnohí myslia.

Zároveň s týmto postom zverejnil Elon aj správu agentúry Reuters zo začiatku mája 2022. Tá hovorila o tom, že falošné účty na Twitteri tvoria menej ako 5 % používateľov, čomu podnikateľ nechcel veriť. Žiadal podrobnosti, či je toto tvrdenie skutočne pravdivé. Dohoda o kúpe zatiaľ uviazla na mŕtvom bode.

Musk hrozí odstúpením, prípad sa zamotáva

Mnohí z akcionárov Twitteru podali hromadnú žalobu na Elona Muska, pretože údajne manipuloval s akciami a celým procesom. V tom čase, len za mesiac od jeho angažovanosti a dohode o kúpe, spadli akcie spoločnosti o 12 %.

Aj napriek tomu bol jún pomerne tichým obdobím. Musk pohrozil, že ak Twitter neposkytne spomínanú správu o stave sociálnej siete – vrátane falošných účtov či angažovanosti botov – stiahne svoju dohodu. Twitter sa však bránil. Tvrdil, že Muskovi poskytli všetky možné informácie, ktoré od nich požadoval. Obe strany sa začali vzájomne očierňovať – nájsť pravdu v tomto prípade bolo čoraz zložitejšie.

V júli Elon Musk zrušil dohodu. Po miesiaci nečinnosti Twitteru sa rozhodol, že svoju ponuku sťahuje. Hovoril najmä o nedostatku transparentnosti. „Musk žiadal údaje potrebné na vykonanie nezávislého hodnotenia rozšírenosti falošných účtov, botov a spamov na platforme Twitter,“ uvádzala správa. Tieto dokumenty však nedostal.

Twitter sa znova bránil. Dohodu nepovažoval za zrušenú a odmietal pripustiť netransparentnosť. V mailovej komunikácii naopak poukazoval na to, ako podnikateľ „úmyselne a vedome“ porušil dohodu.

Súdny proces

V júli 2022 sa začal spor riešiť súdnou cestou. Twitter zažaloval Muska na súde Chancery Court v Delaware, pričom chcel, aby pristúpil na dohodu, s ktorou ešte na jar sám prišiel a obe strany s ňou súhlasili.

Žaloba uviedla, že Musk odmieta plniť svoje záväzky voči Twitteru aj voči jeho akcionárom podľa dohody, ktorú sám podpísal. Bez súhlasu ostatných mení zmluvné právo, chce zlikvidovať spoločnosť, zničiť jej hodnotu a odísť. O týždeň súd rozhodol, že proces prebehne v októbri v zrýchlenom konaní.

V auguste informoval bývalý šéf bezpečnosti sociálnej siete Twitter, Peiter Zatko, o prvých pravidelných výpadkoch. O pár dní neskôr sa objavila federálna sťažnosť, v ktorej sa píše o spomínaných výpadkoch a slabom zabezpečení.

Twitter reagoval ešte v ten istý deň. Zatko pracoval v spoločnosti od novembra 2020 do januára 2022. Z jeho obvinení si nerobili veľkú hlavu, nepokladali ich za dokázateľné ani pravdivé a pripomenuli mu, že vyhodený bol práve za neefektívne vedenie a slabý pracovný výkon.

Spor sa konečne vyriešil až v októbri. Musk navrhoval dohodu. Podľa jeho slov chcel zabrániť tomu, aby sa Twitteru značne ubližovalo a ukončiť niekoľkomesačné potýčky. Navrhol postupovať podľa starej dohody, keď chcel spoločnosť kúpiť za 44 miliárd dolárov. V tom čase to bola štedrá ponuka, pretože akcie firmy od leta mierne klesali.

Dohoda uzavretá, Musk je hlavou Twitteru

Twitteru trvala odpoveď pomerne dlho, nakoniec však dospeli k dohode, ktorá bola uzavretá koncom októbra. Mimochodom, stalo sa tak len jeden deň pre súdnym pojednávaním, ktorý by akcie ešte viac znížil. Tento dátum sa zároveň považuje za deň, kedy sa Musk oficiálne stal hlavou Twitteru.

Ešte do konca mesiaca nastali čistky. Niekoľko vrcholných predstaviteľov spoločnosti nechal Elon prepustiť, medzi nimi sa ocitol aj generálny riaditeľ Perag Agrawal, finančný riaditeľ či generálni poradcovia. Musk zároveň prehlásil, že sa vzdáva akéhokoľvek zásahu do moderovania obsahu a rozhodovaní o tom, ktorý účet bude znova odomknutý a ktorý nie. A to do momentu, kým nebude menovaný nový výbor, ktorý sa týmito otázkami bude zaoberať.

Musk koncom mesiaca zverejnil tweet, v ktorom napísal: „Twitter vytvorí samostatnú radu pre moderovanie obsahu a tá bude mať rôznorodé názory. Predtým, ako bude vytvorená, nebudeme robiť žiadne významné rozhodnutia o spoločnosti – ani o zrušení banov.“

Čo bude ďalej s Twitterom?

Už počas prvého mesiaca, ako Elon Musk prevzal žezlo vo firme, nastali zaujímavé zmeny. Sieť spustila verziu predplatného s názvom Twitter Blue. Za mesačný poplatok 8 dolárov ponúka služba overenie účtu. Pred týmto krokom spoločnosť kvôli pravosti overovala účty len celebritám či politikom. Problém s predplatným mala počas úvodu najmä aplikácia na iOS.

Musk vyzval ľudí, aby na jeho účte hlasovali v ankete o odblokovaní účtu Donalda Trumpa. Napokon sa vyjadrilo viac ako 15 miliónov ľudí a 51,8 % z nich uviedlo, že chce Trumpov účet odblokovať. Musk vyhovel a na druhý deň mal bývalý prezident Spojených štátov znova odblokovaný účet.

Čo presne prinesie Twitter v budúcnosti, je zložité predpovedať. Minulý rok by si zrejme ani netipoval, že Musk bude jeho vlastníkom, Predpokladá sa väčšia voľnosť aj významná sloboda prejavu. Sloboda jedinca však končí tam, kde začína sloboda druhého. Mnohí sa teda obávajú, že Twitter sa stane miestom ľudí, ktorí propagujú nenávisť.

Myslíš si, že Twitter bude lepší pod Muskovými rukami?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, abcnews.com, techchurch.com, guardian.com, sec.gov, engadget.com, Twitter, Reuters
Odporúčame