Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri hľadaní brigády alebo práce na leto: Dopúšťaš sa ich aj ty?

Hľadáš letnú brigádu alebo prácu? Toto je 5 najčastejších chýb, na ktoré si daj pozor, ak chceš uspieť.

#Škola pomaly končí a ty si hľadáš letnú brigádu alebo prácu? Toto je 5 najčastejších chýb pri hľadaní brigády, na ktoré si daj pozor, ak chceš zvýšiť svoje šance na úspech.

1. Nereprezentatívny e-mail

Častokrát sa stáva, že ľudia pri hľadaní práce používajú e-mailové účty z detstva s prezývkami alebo s neaktuálnou profilovou fotkou. Takýto e-mail nepôsobí reprezentatívne a môže vytvárať dojem, že daný človek nemá dostatok skúseností.

Náš tip: Založ si ďalší “pracovný” email, cez ktorý budeš reagovať na pracovné ponuky a komunikovať s potenciálnym zamestnávateľom. Vytvorenie nového e-mailu ti zaberie zopár minút, no zachráni ťa pred trapasom hneď na začiatku.

Čo sa týka emailu, ešte pri ňom zostaneme. Okrem mena a fotky si daj záležať aj na predmete správy a nezabudni doň zahrnúť aj prílohu, v ktorej pošleš životopis alebo motivačný list. Môžeš mať super životopis, no bude ti nanič, ak ho necháš ležať v priečinku v počítači. Ešte predtým, ako odošleš e-mail, uisti sa, že si nezabudol na všetky potrebné prílohy.

Náš tip: Ak ťa zaujala nejaká brigáda, pri ktorej nie sú uvedené žiadne potrebné prílohy, neboj sa, a pošli email minimálne so svojím životopisom. Ak k tomu prihodíš aj motivačný list, určite s tým nič nepokazíš.

2. Nekvalitný životopis

Životopis zbúchaný na poslednú chvíľu nepôsobí veľmi profesionálne a seriózne. Preto si na to urob čas a vyšperkuj svoj životopis do detailov, aby potencionálny zamestnávateľ po prečítaní nebol viac zmätený ako nadšený.

Čo by mal životopis obsahovať:

  • Osobné údaje a kontakt
  • Fotografiu
  • Vzdelanie a predchádzajúce pracovné skúsenosti
  • Zručnosti – jazykové, počítačové…
  • Tvoje vlastnosti a hobby
  • Portfólio, preklik na osobnú webstránku alebo ukážky práce

Pri kontaktných údajoch si daj pozor na ich správnosť. Skontroluj, či si zadal správne telefónne číslo, či máš správne vyhláskovaný e-mail. Ak máš nový kontakt, nezabudni ho zmeniť a starý dať zo životopisu preč.

Náš tip: Pozri si pre inšpiráciu príklady a šablóny životopisov na internete. Pri kreatívnych pozíciách tvoj životopis nemusí mať “klasickú” štruktúru. Skús sa trochu pohrať s grafickým prevedením.

Pri vytváraní životopisu sa vyhni klamaniu, taktiež sa nepreceňuj, no ani sa nepodceňuj. Ver si. (Zdroj: Canva)

3. Gramatické chyby

Pred odoslaním svojej žiadosti, e-mailu, životopisu či motivačného listu je dobré si text po sebe ešte raz prečítať a odstrániť prípadné gramatické chyby.

Náš tip: Popros rodičov alebo kamarátov aby si po tebe tvoj pripravený text ešte raz prečítali. Niekedy sa môže stať, že s textom pracuješ tak dlho, že chyby v ňom jednoducho prehliadneš. Preto je dobré, ak po tebe prečíta text ešte niekto druhý. Aspoň si overíš, či je napísaný zrozumiteľne a gramaticky správne.

4. Tá istá žiadosť dookola

Každá pozícia je iná a často si vyžaduje aj niečo iné. Ak sa zaujímaš o viaceré pozície naraz, nezabudni teda adekvátne upraviť aj svoj email, motivačný list alebo životopis.

5. Priveľa otázok

Pýtať sa otázky je dobré, ale niekedy môže priveľa otázok pôsobiť odrádzajúco. A to hlavne vtedy, keď odpoveď na ne máš priamo pred nosom.

Náš tip: Predtým, ako sa budeš pýtať otázky, skús zistiť, či odpoveď na ne nedokážeš nájsť aj sám. Napríklad na webovej stránke firmy, ku ktorej sa hlásiš na brigádu. Taktiež si pozri aj ich sociálne siete. V prípade, že si odpoveď nenašiel alebo sa chceš uistiť, začni sa pýtať.


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame