Dobi si baterky v kúpeľnom meste Mariánske Lázně: Môžeš si užiť až 40 liečivých prameňov, honosné vilky a terapiu v bývalom pralese

Mariánske Lázne fontána

Atmosféra v Mariánskych Lázňach (Zdroj: GettyImages)

#Čarovná secesná architektúra, vynikajúce oblátky, celá záplava liečivých prameňov, spievajúca fontána s kolonádou a nesmierne pôvabná príroda na úpätí Chránenej krajinnej oblasti Slavkovský les – to všetko robí z Mariánskych Lázní dokonalé miesto na labužnícky relax, zotavenie aj aktívny oddych.

Mesto liečivých prameňov

Mariánske Lázně neboli vytvorené ako mesto pre ľudí, ktorí v ňom žijú, ale pre tých, ktorí doň prichádzajú. Vznikli v údolí, kde kedysi stál len hustý les a močiare. Až začiatkom 19. storočia tu vznikol prvý kúpeľný dom.

Neskôr si opát z neďalekého kláštora najal záhradníka V. Skalníka, architekta J. Fischera a staviteľa A. Turnera, ktorí z nehostinného údolia za šesť rokov vybudovali celé mesto s kolonádami a empírovými stavbami. To malo primárne ťažiť z okolitých liečivých prameňov, ktorých je tu veru požehnane. Priamo v Mariánskych Lázňach ich vyviera 40, v okolí do 15 km okolo mesta by sme ich našli vyše sto.

Hotel v Mariánskych Lázňach
Honosné vilky a pôvabné hotely vytvárajú jedinečnú atmosféru (Zdroj Falkensteiner Spa resort Mariánske Lázně)

Tip: Výlet do Mariánskych Lázní sa dá výborne spojiť aj s návštevou Prahy. Cesta vlakom zo stovežatej do kúpeľného mesta (priamy spoj) trvá 2,5 hodiny. Z vlakovej stanice do historického centra premáva MHD (lístok stojí 20 Kč), alternatívou je taxík. My sme sa sem prišli trochu rozmaznať a zotaviť, a tak sme zvolili ubytovanie s vlastným liečivým prameňom vo Falkensteiner Spa Resort Mariánske Lázně (oplatí sa vyberať zo zaujímavých zvýhodnených balíčkov).

Väčšina budov v meste bola plánovaná na rekreáciu, honosné vilky a pôvabné hotely vytvárajú jedinečnú atmosféru. Dopĺňa ich aj spievajúca fontána s vyše 250 tryskami, ktorá každú nepárnu hodinu (a jedinú párnu o 22.00) predvádza zaujímavé kreácie za sprievodu hudby od najznámejších skladateľov. Stojí neďaleko ikonickej kolonády Maxima Gorkého s ozdobnými oblúkmi a freskami, kde dostaneš kávu s najkrajším výhľadom v meste.

Kolonáda Maxima Gorkého
Kolonáda Maxima Gorkého (Zdroj: autorka)

Okrem nej sa oplatí ochutnať aj neďaleké liečivé pramene – Krížový, Ferdinandov, Lesný, Rudolfov a mnohé ďalšie sa používajú na liečbu rôznorodých ochorení; od tráviacich neduhov, cez dýchacie ochorenia, až po problémy s obličkami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tajomný prístav, socha s prekvapením aj múzeum slivovice? Navštív s nami miesta, ktoré v Prahe pozná málokto!
Spievajúca fontána
Veľkou atrakciou Mariánskych Lázní je spievajúca fontána (Zdroj: autorka)

Liečba z hlbín zeme aj tréning čuchu

V niektorých prameňoch si môžeš aj poležať. Príkladom je Alexandrin prameň, ktorý je bohatý na železo a voľný CO2. Kúpeľ, ktorý znižujte tlak, prekrvuje pokožku a uvoľňuje svaly, sa dá dopriať v hoteli Falkensteiner Spa Resort, kde prameň Alexandra s cennými minerálmi vyviera, a tak sa tu z neho dá celoročne aj napiť.

Miestne wellness a medical centrum patrí k najväčším v kúpeľnom meste a okrem dokonalého relaxu pomáha liečiť aj mnohé „ochorenia modernej doby“, ako prejavy stresu, syndróm vyhorenia, poruchy spánku či post-covidovové stavy – v tomto prípade je rehabilitácia zameraná aj na dychové cvičenia, inhaláciu Lesného prameňa, lesný kúpeľ či tréning čuchu.

Tip: V kuchyni elegantného hotela šéfuje Slovák Miroslav Matejkin, ktorý varí podľa princípov vitálnej kuchyne. Harmonicky spája lahodné chute a vyváženú zdravú stravu v kulinárskych špecialitách, ktoré sú lákavé už na pohľad. Pred konzumovaním hlavných jedál odporúča dodržať jeden zdravý trik – dopriať si trochu kvasenej zeleniny, vďaka ktorej do tráviacej sústavy, najmä do čriev, najprv prejdú zdravé prírodné probiotiká.

Miroslav Matejkin
Slovenský šéfkuchár Miroslav Matejkin (Zdroj: autorka)

Zaľúbení hostia, výborné oblátky aj dlhé prechádzky

Mariánske Lázně si obľúbili mnohí významní hostia, najlepšiu „reklamu“ im urobil anglický kráľ Eduard VII, ktorý sa sem vracal opakovane. Vďaka tomu sa chýr o kúpeľoch rozšíril aj do zvyšku Európy. Kúpele navštívil aj cisár František Jozef I, obľúbil si ich aj spisovateľ J.W. Goethe, ktorý sa tu vo veku 72 rokov zaľúbil do mladučkej, len 17-ročnej Ulriky von Levetzow. Láske tu neušiel ani hudobný skladateľ F. Chopin, ktorý sem tiež chodil za maliarkou Máriou Wodzinskou. Ich vzťah však prekazil nesúhlas Máriiných rodičov.

Sochy významných osobností
Mariánske Lázně navštívilo mnoho známych hostí vrátane monarchov cisára Františka Jozefa I a kráľa Eduarda VII (Zdroj: autorka)

Mesto, ktoré bolo minulý rok zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO, vyrába aj legendárne kúpeľné oblátky so 166-ročnou históriu. Kalórie z nich sa dajú spáliť na prechádzkach po trasách, ktoré vedú cez početné upravené parky, od Kráľovskej trasy, cez Eduardovu, až po Goetheho či Metternichovu. Nenadarmo majú Mariánske Lázně prezývku „mesto v parku“ či „park v meste“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Historik na cestách (časť 9.): Aký je život mimo odletovej haly?
Oblátky Mariánske Lázně
Tradičné kúpeľné oblátky (Zdroj: autorka)

Skús to ako Japonci a dopraj si lesný kúpeľ

Vedel si o tom, že už polhodina strávená v lese posilňuje imunitu, odbúrava stres aj úzkosť a nabíja energiou? Vôňa vzduchu po letnom daždi, svetlo presvitajúce cez lístie stromov, mäkký mach pod nohami, spev vtákov a najmä fytonocídy, prírodné oleje v stromoch a rastlinách, majú na organizmus celý rad blahodarných účinkov.

V Japonsku na to prišli už dávno, a tak lesný kúpeľ (z japonského „šinrin“ čiže hlboký les a „joku“ čiže kúpeľ) lekári ordinujú aj ako liečebnú metódu. Za terapiou založenou na vnímaní lesa všetkými piatimi zmyslami nemusíš cestovať na opačný koniec sveta. Vyskúšať ju môžeš aj v lesoch na okraji Mariánskych Lázní.

Krásny hustý les na úpätí Chránenej krajinnej oblasti Slavkovský les je pozostatkom pralesa, ktorý sa tu kedysi rozprestieral, a zároveň dokonalým miestom na uvoľnenie tela aj mysle.

„Ideálne miesto na lesnú terapiu je asi 400 metrov od okraja lesa. Práve tam sa nachádza najvyššia koncentrácia terpénov – aromatických rastlinných zložiek, ktoré slúžia ako ochranný systém stromov pred baktériami, hmyzom a hubami. Sú nielen mimoriadne voňavé, ale majú aj liečivé účinky – čím vyššia je ich koncentrácia v ovzduší, tým lepšie sa po lesnej terapii cítime,“ hovorí lektorka lesnej terapie, Lucia Skala.

Liečebná metóda lesný kúpeľ
Lesný kúpeľ (Zdroj: autorka)

Ako Marťan na Zemi

Pri lesnej terapii platia len dve pravidlá. Ako prvé treba vypnúť mobil, ako druhé platí, že všetko je dovolené, no nič sa nemusí. „Lesný kúpeľ nie je prechádzka, ide o cvičenie všímavosti. Budeme síce kráčať, ale cieľom nebude žiaden konkrétny bod či počet krokov. Pôjdeme pomaly, ale dlho. A hoci sa určite niečo nové dozvieme, nepôjde o botanické znalosti, ale o vnímanie maličkostí a o nadviazanie vzťahu s prírodou,“ zasväcuje nás Lucia, ktorá nás následne prevádza sériou zaujímavých „cvičení“ pod korunami majestátnych stromov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Historik na cestách (časť 8.): V čom je tajomstvo dobrodružstva?

Dozvedáme sa, že ľudský mozog buď rozmýšľa alebo vníma, nedokáže robiť obe aktivity naraz. Práve preto je dôležité otvorenie zmyslov a naladenie sa na atmosféru lesa. Ten v okolí Mariánskych Lázní je skutočne nádherný, pokrytý kobercom zeleného machu, plný húb a rozmanitých stromov.

Lesný kúpeľ
Cieľom lesného kúpeľa je otvoriť všetky zmysly (Zdroj: autorka)

V jednej úlohe nás Lucia vyzve, aby sme po lese kráčali ako Marťan, ktorý práve pristál na Zemi a všetko vidí, cíti, ohmatáva a vonia po prvý raz. V inej sa zasa naladíme na prítomný okamih alebo sa cez dotyk so stromami učíme načúvať bez hodnotenia.

„Lesný kúpeľ sa dá praktizovať v akomkoľvek lese a v každom ročnom období, hoci práve na jeseň má vďaka pestrofarebnej prírode ešte väčšie čaro,“ hovorí lektorka a vzápätí nás povzbudzuje, aby sme v ňom pokračovali aj doma. „Vracať sa na miesto, ktoré poznáte a všímať si detaily, ktoré sa na ňom zmenili, je ďalším spôsobom, ako precvičovať všímavosť. A ak sa náhodou neviete dostať do lesa, skúste to aspoň z okna vašej izby,“ dodáva.

Vedel, si že…? V Japonsku vznikol v roku 2012 aj odbor lesná medicína, ktorý študuje vplyv lesa na fyzické a duševné zdravie človeka. Viacero nezávislých zdravotných výskumov potvrdilo, že už dvojhodinový lesný kúpeľ zlepšuje imunitu, znižuje krvný tlak, znižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje koncentráciu a pamäť, zmierňuje depresiu, úzkosť a hnev, znásobuje energiu, zmierňuje stres a zlepšuje náladu aj spánok. Hotová lekárnička pod holým nebom.

Cyklotrasy v okolí Mariánskych Lázní
Cyklistika pri poľovníckej chate Kladská (Zdroj: autorka)

Vietor vo vlasoch na e-bikoch

Komu by popri pokojných dňoch chýbali aj intenzívnejšie športové aktivity, môže sa vybrať na bicykloch či e-bicykloch spoznávať okolie Mariánskych Lázní. A to je veru plné rozprávkových lesov. Cyklistické trasy stúpajú do kopcov a neskôr nechávajú viať vietor vo vlasoch po ceste nadol. Vedú po asfaltových cestách s minimálnou premávkou, ale aj po spevnených poľných a lesných chodníkoch.

Obľúbeným cieľom je zrubová poľovnícka chata Kladská a priľahlá vodná plocha prepletená drevenými chodníkmi, po ktorých vedie náučná cesta. Zavedie ťa až do pralesovitých priestorov, kde rastú aj mäsožravé rastliny. Okolie je známe svojimi rašeliniskami, po ceste na bicykloch natrafíš aj na mnohé liečivé pramene, ktoré uhasia tvoj smäd či Kyselé jazero – jedno u najkyslejších v Európe.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame