Tajomný prístav, socha s prekvapením aj múzeum slivovice? Navštív s nami miesta, ktoré v Prahe pozná málokto!

Prístav Judita v Prahe

Praha je plná tajných zákutí vrátane prístavu Judita (Zdroj Hashtag.sk/Zuzana Z.)

#Praha sa radí medzi živé mestá, ktoré doslova hýria novými podnikmi, výstavami, pamiatkami a kultúrou. Vybrať si spomedzi nich môže byť ťažký oriešok, najmä pri opakovaných návratoch do „stovežatej“. Prinášame ti preto tipy na menej známe miesta, kde sa rozhodne nudiť nebudeš.

Múzeum slivovice

Národný nápoj Čechov sa krátko pred pandémiou dočkal aj prvého múzea. Múzeum slivovice leží v historickom dome zo 17. storočia pri Mánesovom moste, v ktorom kedysi žila aj slávna herečka Slávka Budínová (Noc na Karlštejne, Můj brácha má prima bráchu). Zabudni na nudné exponáty, vnútri to naozaj žije. V miestnosti, kde leží funkčný model historickej pálenice, ti najprv postavy z obrazoviek v dobových kostýmoch porozprávajú pútavý príbeh rodiny Jelínkovcov.

Príbeh je plný zvratov, aké píše len život. Svoju úlohu v nich zohrali aj koncentračné tábory, ale nájde sa aj perlička o tom, ako Rudolf Jelínek rodinnú firmu prehral v kartách – a to až dvakrát! Našťastie ju vždy vyhral späť.

Múzeum Slivovice Praha
V Múzeu slivovice sa strieda jeden interaktívny zážitok za druhým (Zdroj: Hashtag/Zuzana Z.)

Keď si v ďalšej miestnosti pozrieš krátky film, čaká ťa jeden z highlightov múzea – 5D senzorické kino, v ktorom sa ty sám na chvíľu premeníš na slivku a absolvuješ celý proces premeny na nápoj. Dočkáš sa skutočne napínavého zážitku ako z horskej dráhy – nič pre slabé žalúdky! V poslednej miestnosti sa dozvieš niečo o zrení destilátov – zistíš, čo je to „anjelská daň“ a ovoniaš rôzne nakvasené nápoje. Celý zážitok sa končí malou ochutnávkou slivovice spolu s výbornými valašskými jednohubkami.

Po stopách majstra secesie

Alfons Mucha, rodák z Ivančíc na juhu Moravy, prišiel do Paríža ako mladý umelec v roku 1887. Mal to šťastie, že francúzsku metropolu zastihol v plnom rozmachu. O osem rokov neskôr sa jeho dovtedy bohémsky život zmenil na nepoznanie. Predtým bol plný vysedávania v umeleckých kaviarňach s maliarom P. Gauguinom či dramatikom A. Strindbergom (ktoré sprevádzalo i dvojročné štúdium umenia).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Do Bukurešti za bryndzovými dobrotami, luxusným akvaparkom aj nezabudnuteľnými trhmi: Objav toto skvelé miesto na výlet!

Za zmenu v jeho živote mohol jeden jediný plagát – presne taký, akými pri divadelných premiérach bývalo oblepené celé mesto. Mucha ho vytvoril pre úspešnú herečku Sarah Bernhardtovú, plagát so secesným nádychom plný kvetov a ornamentov však nenakreslil vodorovne, ako to bývalo zvykom, ale zvisle.

Riskoval, že ho odmietnu, stal sa však opak. Herečka bola z plagátu „Gismonda“ nadšená. A nielen ona – krátko po tom, ako reklamu vyvesili, sa všetky plagáty v meste rozkradli – Gismondu chcel mať každý doma! Alfons Mucha tak do sveta umenia vkročil veľkolepo, z noci na deň sa z neho stala hviezda.

obrazy alfonsa Muchu v Prahe
Alfonsa Muchu preslávil v Paríži plagát Gismonda a neskôr vytvoril aj Slovanskú epopeju (Zdroj: Hashtag/Zuzana Z.)

Mucha sa stal známym na celom svete vrátane USA či Japonska, jemu však myšlienky zabiehali ku koreňom. Vrátil sa do Česka, kde takmer 18 rokov tvoril Slovanskú epopeju –  cyklus 20 veľkoformátových obrazov, v ktorom zhrnul dejiny slovanských národov. Zaujímavým je aj jeho triptych Tri veky (Vek Rozumu, Vek Múdrosti a Vek Lásky). Mucha považoval tieto cnosti za základné kamene ľudskosti a veril, že protipóly lásky a rozumu dokáže spojiť múdrosť. Dielo však nikdy nedokončil.

V roku 1939 vtrhli do Československa nacisti a Mucha patril k prvým, ktorých zatklo gestapo. O pár mesiacov zomrel na následky zápalu pľúc. V pražskej Valdštejnskej jízdárni, v ktorej sa pravidelne konajú skvelé výstavy, si až do konca tohto roka môžeš pozrieť výstavu Mucha, rodinná sbírka s dielami, ktoré doteraz verejnosti nepredstavili. Ak do Prahy zavítaš neskôr, môžeš sa po stopách Alfonsa Muchu vybrať tematickými trasami mestom, či už osve alebo so sprievodcom.

Pražské Benátky

Že aj v Prahe sa môžeš cítiť ako v Benátkach? Jasné, v Pražských Benátkach! Síce bez gondolierov, avšak s výhľadmi, aké inak nezažiješ. A to nielen na hlavnom prúde Vltavy, ale aj na nepoznaných kanáloch mimo plavebných koridorov. Stačí zbehnúť do tajomného prístaviska Judita pri Karlovom moste, kde leží aj zaujímavé múzeum venované dejinám mosta, a naskočiť na jednu z historických celodrevených lodiek.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rasťo je nádejný režisér, ktorý nakrúca klipy aj filmy: Spolupracoval už s Kalim či Mojou Rečou
Tajomný prístav Judita v pražských Benátkach
S Pražskými Benátkami spoznáte zákutia Prahy z novej perspektívy (Zdroj: Hashtag/Zuzana Z.)

Spolu s audiosprievodcom si obzrieš zvyšky Juditinho mosta, vôbec prvého kamenného mosta v Českom kráľovstve, poobdivuješ malebnú panorámu Pražského hradu aj Hradčian z vodnej hladiny. Užiješ si romantiku kanála Čertovka, kde si okrem krásneho kolesa Velkopřevorského mlyna pri jednom z domov môžeš všimnúť aj malé plastelínové chobotničky – presne tie zo seriálu Chobotnice z II. patra). Prezrieš si aj Karlov i Mánesov most zo všetkých uhlov bez toho, aby si sa musel prebíjať davmi turistov.

Skutočne jedinečný zážitok trvajúci necelú hodinku si navyše môžeš vychutnať v každom ročnom období, keďže lode premávajú nonstop – v zime aj s vyhrievaním.

Prvá mestská džungľa

Nájsť džungľu v hlavnom meste nie je síce jednoduché, ale ani nemožné. Jedna leží priamo v centre – je ňou prémiový Monkey Bar Prague, ktorý sa mení ako chameleón z príjemného obedového miesta s vyhrievanou terasou na netradičný bar so živou atmosférou. A prečo džungľa? Jednak preto, že vnútri to hýri zeleňou a tropickými motívmi, a tiež preto, že väčšina signature drinkov je postavených na gine Monkey 47. Stačí opicu udržať na uzde.

Barman Benedikt Houda sa so svojou ponukou skutočne pohral do detailov, každý jeden nápoj je zážitkom, nielen čo sa týka chutí, ale aj servírovania. Pili ste už koktail z flakóna od parfumovanej vody? Alebo si drink sami dotvorili namáčaním špeciálne pripraveného nanuku do bubliniek? Zážitkové stolovanie sa tu večer spája s chuťovkami v štýle tapas, oplatí sa sem však zbehnúť aj na obedové menu.

Monkey bar v Prahe
Monkey Bar Prague (Zdroj: Monkey Bar Prague a Hashtag/Zuzana Z.)

Bar nájdeš na prízemí čerstvo zrekonštruovaného boutique hotela Falkensteiner, priamo v priestoroch, kde sa ráno podávajú raňajky pre hotelových hostí. Má však aj samostatný vchod cez „džungľový“ tunel rovno z ulice, len kúsok od hlavnej železničnej stanice – ideálna zastávka, než skočíš opäť na vlak.

Náš tip: Lilith
Máš rád provokačné diela Davida Černého? Vyber sa do štvrti Karlín, kde od jesene stojí 24 metrov vysoká socha ženy s pohyblivou hlavou. Lilith podopiera bytovú novostavbu Fragment – hľadaj ju medzi Rohanským nábrežím a Sokolovskou ulicou. Socha predstavuje bájnu prvú ženu, ktorá prišla na svet ešte pred Adamom a Evou. Bola si s Adamom rovná, kvôli čomu bola zatratená a v Biblii sa preto neobjavuje (toľko umelcova legenda). Podľa sochára tiež symbolizuje susedskú schopnosť vzájomne sa podoprieť a podporovať. Príď sem o polnoci, keď socha otáča hlavou o 180°.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame