Poznáš Kaunas, druhé najväčšie mesto Litvy? Odporúčame ti ho navštíviť, objavíš tu tajomný priestor uprostred lesa, galériu na lodi či jednu z najstarších lanoviek na svete

Pohľad na mesto Kaunas

Kaunas je druhé najväčšie mesto Litvy (Zdroj: Andrius Aleksandravičius)

#Nekonečný rad stromov na Laisvés alėja, jednej z najdlhších ulíc v Európe, už zdobia svetelné dekorácie. Bulvárom sa ozývajú tóny na motívy Harryho Pottera, ktoré vyludzuje miestny harmonikár. A nekonečná reťaz šik kaviarní a reštaurácií pozýva na oddych – Kaunas, druhé najväčšie litovské mesto, má veru čo ponúknuť.

Tento rok si Kaunas vyslúžil status Európskeho hlavného mesta kultúry – o jeden dobrý dôvod navyše, prečo ho navštíviť čím skôr. Čoby jeden, sú ich desiatky…

Od hradu až po streetart

Mesto ponúka všetko možné, od Starého mesta so stredovekým hradom, veľkým parkom na sútoku dvoch riek či ulicami s romantickými tehlovými domami, až po Nové mesto s alejou krásnych líp, úžasnou modernistickou architektúrou a pôsobivým streetartom. Panorámu dopĺňajú okolité kopce, ku ktorým sa šplhajú dve rarity – pozemné lanovky Alekstosas a Žaliakalnis, ktoré fungujú už vyše 90 rokov, či ostrov uprostred rieky Nemunas, na ktorom leží moderná športová aréna.

Tip
Do Kaunasu sa dá najrýchlejšie a najlacnejšie dostať letom spoločnosti Ryanair z Viedne do Vilniusu a následne vlakom či autobusom (asi dve hodiny) alebo autom (približne hodina) do Kaunasu. Ceny za ubytovanie aj jedlo sa podobajú cenám vo väčších slovenských mestách.

Pohľad na starobylé centrum mesta Kaunas
Starobylé centrum Kaunasu leží na sútoku dvoch riek (Zdroj: Andrius Aleksandravičius)

Experimenty s umením

Počuli ste niekedy slovo fluxus? Toto medzinárodné umelecké hnutie založil rodák z Kaunasu Jurgis Mačiūnas. Po emigrácii do USA si zmenil meno na George Macinaus a pustil sa do tvorby „umenia pre všetkých“, ktoré sa odohrávalo mimo galérií. Dodnes zahŕňa poetické, hravé, experimentálne, bláznivé, vtipné i provokačné happeningy, umenie zdieľané poštou (tzv. flux box) alebo len nápady, ako si doma vytvoriť vlastné diela.

K hlavným predstaviteľom hnutia patrila aj umelkyňa a hudobníčka Yoko Ono. Jej veľkolepú retrospektívnu výstavu Learning Garden of Freedom, ktorou sa nesú hravé nápady i hlboké myšlienky ohľadom mieru či rovnoprávnosti, si môžeš pozrieť v Kaunas Picture Gallery.

Výstava Yoko Ono v Kaunase
Výstava Yoko Ono je plná hravých aj hĺbavých exponátov v štýle hnutia fluxus (Zdroj: autorka)

Alternatívne kultúrne centrum Parakas

Tento rok v Kaunase zrealizovali aj projekt Fluxus labs v duchu hesla, že ľudia nemajú chodiť za umením, ale umenie má prísť k ľuďom tam, kde žijú. Takto vznikol aj Parakas – unikátny priestor uprostred hustého lesa vo štvrti Šančiai, ktorý si pod ochranné krídla vzala miestna rodáčka Vida. Bývalý opustený sklad pušného prachu z roku 1894 po tvrdej práci premenila na alternatívne kultúrne centrum s osobitým kúzlom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dolomity sú na výlet ako stvorené: Oblasť Južného Tirolska ponúka úchvatné východy slnka, vynikajúce jedlo aj adrenalínové ferraty

Tmavé tunelové priestory hýria tajomným umením, vnútri sa tiež pravidelne konajú koncerty a festivaly. Vida hovorí, že „tancuje, čo Parkas spieva“ – v kultúrnom centre, ktoré je otvorené pre všetkých bez rozdielu, našla svoje naplnenie a jeho návštevníci zasa skvelý priestor na stretávanie.

Tip
Ak do Kaunasu zavítaš v septembri, môžeš sa stať súčasťou Fluxus festivalu – bláznivej udalosti plnej masiek a nespútanej zábavy vo fluxus štýle, kvôli ktorej pravidelne načas uzavrú hlavnú ulicu pri „neviditeľnom námestí“ G. Mačiūnasa.

Kreatívne centrum Parkas v Kaunase
Kreatívne kultúrne centrum Parakas vo štvrti Šančiai (Zdroj: autorka)

Spomienky, ktoré si nepamätáme

Kaunas má veľmi zložité a komplexné dejiny. Po prvej svetovej vojne sa stal dočasným hlavným mestom Litvy (1920 – 1939), keďže Vilnius bol v područí Poľska. To pre mesto znamenalo rapídny rozvoj, nie však nadlho.

„Druhá svetová vojna a nasledujúca sovietska okupácia brutálne narušili pamäť mesta. Časť z tejto minulosti zostala ukrytá v záujme vytvorenia obrazu ,sovietskeho občana‘. Viac ako 50 rokov tak ľudia žili v akejsi pamäťovej amnézii a len nedávno sa začali obracať k ťažkej minulosti rokov 1940 – 1944.

Podieľali sa naši predkovia na vraždách židovského obyvateľstva? Čo sa skutočne stalo medzi prvou sovietskou okupáciou, deportáciami na Sibír a koncom nemeckej okupácie v Litve?“ pýta sa Ina Pukelytė z programu Memory office, ktorý prostredníctvom umenia prebúdza v občanoch spomienky na dobré i zlé stránky histórie mesta.

Kurátori programu zviditeľnili príbehy ľudí, ktorí prežili vojnu a vytvorili mnohé projekty ako veľkolepé hudobné predstavenie Kaunas Kantata, predstavenie Dibbuk, výstavu fotografií Michaela Schubitza Back to Kaunas či Fórum litovskej kultúry.

Program Memory Office v Kaunase
Program Memory office je venovaný polozabudnutým dejinám aj výstave Jenny Kagan (Zdroj: autorka)

Príbeh zo židovského geta

Zimomriavky vyvoláva aj úžasná interaktívna výstava Out of Darkness britskej umelkyne s litovskými koreňmi Jenny Kagan. Koná sa v polorozpadnutom dome, ktorý priestoru dodáva ešte väčšiu autenticitu a rozpráva príbeh jej rodičov – jedného z tých mála šťastných párov, ktorých láska sa zrodila v židovskom gete a ktorí holokaust prežili.

Z denníkov, ktoré sú rozložené po všetkých miestnostiach, skutočne rozprávajú hlasy, z kufrov ako symbolov sťahovania si návštevníci môžu rozbaliť spomienky, alebo sa len prejsť pri ostnatom drôte, zahrať si „hry o život“ a prečítať si absurdné príkazy okliešťujúce základné ľudské práva. Načas sa tak stávajú súčasťou jednej rodiny, ktorá symbolizuje životy mnohých, až na to, že osud k nim napriek hrôzam bol o niečo zhovievavejší.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kam všade sa dostaneš vlakom z Bratislavy a z Košíc? Priamo do európskych metropol - Paríž, Budapesť, Varšava aj more!

Spoznaj mesto s domácimi

V Kaunase vedia, ako vyzerá správna pohostinnosť. Presvedčiť sa o tom môžeš aj tak, že si objednáš osobného sprievodcu, ktorý mesto pozná ako vlastnú dlaň a bezplatne ťa zasvätí do jeho tajov. Túžiš cestovať v čase a vyskúšať si, ako sa žilo v dobe, keď sa Kaunas vyhrieval na výslní ako hlavné mesto Litvy? Prenajmi si autentickú vilu alebo byt, ktoré sú plne zariadené v modernistickom štýle, takže pôsobia, akoby v nich zastal čas.

My sme so sprievodkyňou Remi spoznali všetky tajné legendy mesta, vrátane tej ukrytej za sochou 1000 žeriavov pri bývalom hoteli Metropolis. Je venovaná japonskému diplomatovi menom Chione Sugihara, ktorý bol zodpovedný za vydávanie tranzitných víz pre utečencov. Začal tak vo svojej kancelárii na japonskom konzuláte. Keď ho vysídlili, pokračoval z hotela Metropolis a neskôr aj zo železničnej stanice. Nakoniec vyhodil pečiatku aj vízové papiere z okna, aby si ľudia mohli slobodne vytvoriť vlastné víza.

Streetart v meste Kaunas
Originálny streetart a netradičné zážitky číhajú na každom kroku (Zdroj: autorka)

Objavuj streetart po celom meste

Remi nás upozornila aj na mnohé drobnosti, ako napríklad Rybára v oblakoch, takmer neviditeľný streetart z drôtu na Laisvés alėja alebo „uväznený klavír“ o ulicu ďalej. Prezradila tiež, že budova dnešnej filharmónie bola kedysi sídlom súdu a aj napriek nepriaznivej situácii mal Kaunas už vtedy aj ženu – sudkyňu.

Elena Jackevičaité ako malá snívala o tom, že sa stane agronómkou ako jej otec, na fakultu ju však neprijali, a tak si na poslednú chvíľu vybrala právo – a dobre urobila. Stala sa v tých časoch jednou zo šiestich sudkýň na celom svete.

Sandra nám zasa prezradila tipy na netradičné zážitky:

  • Vyvez sa pozemnou lanovkou Žaliakalnis, najstaršou v Litve a jednou z najstarších na celom svete, ktorá funguje od roku 1931. Samotná jazda trvá len pár minút, ale je skutočne autentická. Na jej opačnom konci stojí 70 m vysoká bazilika Kristovho vzkriesenia, z ktorej strechy sa ti naskytne skvelý výhľad na mesto.
  • Prejdi sa ulicou Putvinskio gatvé, ktorá je plná úchvatných budov z obdobia moderny.
  • Navštív galériu Yard, susedstvo plné hravého streetartu. Objavuj streetart v celom meste – v Kaunase je vyše sto unikátnych kresieb na stenách a viac ako dvesto sôch.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Historik na cestách (časť 9.): Aký je život mimo odletovej haly?
Laisvés aleja v Kaunase
Pohľad zhora na jednu z najdlhších ulíc v Európe Laisvés aleja (Zdroj: Andrius Aleksandravičius)

Moderný vidiek s československou loďou

O tom, že umenie na perifériách často pokrivkáva, niet pochýb. V Kaunase sa to však rozhodli zmeniť, a tak sa na výslní kultúrneho programu nevyhrieva len mesto, ale celý okres. V rámci programu Súčasné susedstvá do obce Zapyškis „doplávala“ loď Nemuno 7 z bývalého Československa, ktorá sa kedysi používala na bagrovanie plytkého riečneho dna.

V súčasnosti je z nej sofistikovaná galéria, v ktorej sa konajú výstavy aj koncerty s luxusným výhľadom na rieku Nemunas. V jej podpalubí, ktoré je plne obývateľné, sa čoskoro budú konať aj umelecké rezidencie.

Podobné iniciatívy vznikli aj v okolitých obciach – v Ežerélise vytvorili komunitnú fotogalériu, ktorá sa každý mesiac zapĺňa novými výstavami. Obyvatelia totiž absolvovali fotografické workshopy. V Karmélave si pre zmenu zorganizovali veľký rockový festival, v Rokai, kde má práca s hlinou dlhú tradíciu, si po workshopoch kreatívneho písania vytvorili mestskú legendu a následne aj mestskú sochu.

Loď Nemuno 7 ako galéria v Kaunase
Loď Nemuno 7 z bývalého Československa (Zdroj: Martynas Plepys)

V Akademiji sa našlo veľa kreatívnych ľudí, ktorí vytvárali krásne veci od šperkov, cez kozmetiku až po cukrovinky, a tak si založili spoločný obchod pod jednou strechou Lokali. Na projektoch pritom spolupracovali s odborníkmi a umelcami, ktorí im pomáhali zrealizovať ich vízie.

V rámci projektu A Path of Emerald sa aj vodojemy dočkali nových tvárí – napríklad aj vďaka obrazovkám, ktoré v reálnom čase vysielajú obrázky východov a západov slnka z rôznych kútov sveta. Vďaka týmto iniciatívam sa aj okolie Kaunasu stalo príťažlivejším a zmenilo životy na často zabudnutom vidieku.

Tip
Po návrate do centra Kaunasu sa zastav v podniku Spurginés na ulici Laisvés 84, ktorý servíruje plnené sladké i slané pečivo  Za 40 rokov sa tu vôbec nič nezmenilo – rovnaké menu, rovnaký interiér a aj ceny.

Fluxus festival v meste Kaunas
Po oslavách Fluxus festivalu na obrázku príde v novembri na rad záverečný ceremoniál s názvom Contract (Zdroj: Gražvydas Jovaiša)

Od dočasného k súčasnému

K programom, ktorým sa Kaunas dlhodobo venuje, patrí Modernism for the future zameraný na ochranu úžasnej medzivojnovej architektúry (v Kaunase je vyše 6000 budov postavených v štýle moderny). Emerging Kaunas je zasa venovaný nápadom mladej generácie.

Za zmienku však určite stojí aj Beast of Kaunas. Ide modernú legendu o meste, ktorá je pre deti poňatá ako rozprávka o podzemnom strašidle. Dospelí ju môžu vnímať ako metaforu, v ktorej Kaunas vystupuje zo svojho tieňa minulosti. Z „dočasného“ hlavného mesta v medzivojnovom období sa stáva „súčasným“ moderným a otvoreným miestom, ktoré bude nositeľom kultúry aj po odovzdaní titulu.

Už 26. novembra sa v Kaunase bude konať záverečné podujatie s názvom Contract (Dohoda), ktoré túto myšlienku spečatí a uzavrie. Ak bude minimálne také dobré ako májové Confluence, tak sa máš na čo tešiť. Program pohostinnosti, ktorý ponúka prehliadky mesta s domácimi či autentické ubytovanie, bude pokračovať až do konca roka.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame