Brigáda v zahraničí: Všetko, čo by si o nej mal vedieť ešte pred odchodom

Ak plánuješ leto za hranicami pripravili sme pre teba zoznam veci, na ktoré treba myslieť pred odchodom za prácou.

#S brigádou v zahraničí je spojených niekoľko dôležitých povinností, ktoré si vyžadujú čas, energiu a je potrebné ich splniť. Ak plánuješ leto za hranicami Slovenska, pripravili sme pre teba stručný zoznam aktivít, na ktoré treba myslieť pred odchodom za prácou.

Personálne agentúry

Ak chceš vyskúšať prácu v zahraničí a nemáš žiadne skúsenosti, s hľadaním práce ti môžu pomôcť rôzne slovenské alebo zahraničné agentúry. Výhodou slovenských agentúr je, že pri komunikácii s nimi nepotrebuješ ovládať cudzí jazyk. Personálne agentúry často zabezpečujú nielen prácu, ale aj ubytovanie a dopravu. Niektoré dokonca poskytujú koordinátora, na ktorého sa môžeš obrátiť v prípade problémov. Avšak musíš rátať s rôznymi poplatkami, ktoré si takáto agentúra účtuje. Samozrejmosťou u personálnych agentúr je aj pohovor pred nástupom na akúkoľvek ponúkanú pozíciu, na ktorý je nutné sa dobre pripraviť a nezabudnúť si priniesť aj dobre napísaný životopis.

Zoznam agentúr, ktoré môžeš vyskúšať:

Na vlastnú päsť

Môžeš zariskovať a hľadať si prácu aj na vlastnú päsť. V takom prípade budeš potrebovať lepšiu úroveň jazyka, nakoľko budeš musieť hľadať na zahraničných pracovných portáloch alebo inzerátoch.

Zahraničné letné brigády môžeš skúsiť hľadať napríklad tu:

Práca v zahraničí ponúka veľa výhod. Pri jej hľadaní si však vždy prever všetky informácie. (Zdroj: Canva)

V prípade, že si chceš prácu hľadať sám, daj si pozor na nasledujúce veci:

1. Iný kraj, iný mrav

Predtým, ako budeš reagovať na nejakú zahraničnú ponuku, by si mal vedieť, že v každej krajine sú pri hľadaní práce zaužívané iné požiadavky na kandidáta. Preto si na začiatok zisti, čo v ktorej krajine očakávajú, aký životopis ich zaujíma, či ako formulovať svoj motivačný list.

2. Over si všetky informácie

Ak ťa záujme pracovná ponuka, daj na istotu a prever si svojho budúceho zamestnávateľa. Napríklad cez obchodný register alebo recenzie a názory kolujúce na internete. Vyhneš sa tak sklamaniu alebo podvodu.

3. Neboj sa pýtať otázky zamestnávateľa

V prípade zahraničných brigád je nevyhnutné vedieť, či ti zamestnávateľ vybaví aj ubytovanie, stravu, či zabezpečí dopravu a ďalšie veci. Preto sa nehanbi a spýtaj sa na tieto veci.

4. Cestovné doklady

Pred cestou do zahraničia si určite skontroluj platnosť svojich dokladov. Poprípade si vybav víza, ak to daná krajina vyžaduje, a nezabudni ani na poistenie.

S výdavkami sa môžeš stretnúť ešte pred odchodom či po príchode do zahraničia. Preto by si sa mal na ne finančne pripraviť. (Zdroj: Canva)

5. Rátaj s možnými výdavkami

Letenka, doprava, kaucia na byt, nájomné na 3 mesiace dopredu, poistenie alebo strava. To všetko sú výdavky, s ktorými by si mal po príchode rátať a finančne sa na ne pripraviť. Taktiež je dôležité počítať s tým, že medzi tvojím príchodom a prvou výplatou môže ubehnúť niekoľko týždňov či mesiacov, kým ju dostaneš.

6. Náklady na život

Mysli na to, že náklady na život sú v niektorých zahraničných krajinách vyššie ako u nás. Preto je lepšie mať so sebou dostatočnú rezervu minimálne na prvé mesiace.

7. Informuj blízkych

Pre istotu daj svojim rodičom adresu ubytovania a môžeš sa s nimi dohodnúť, ako často a kedy sa im budeš ozývať.

Hlavné dôvody prečo sa oplatí skúsiť prácu v zahraničí

  • Zdokonalíš sa v cudzom jazyku
  • Spoznáš novú kultúru, zvyky a tradície
  • Môžeš cestovať za lacnejšie

Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk, profesia.sk
Odporúčame