Android vs. iOS: Čo je lepšie v roku 2022? Stručný prehľad plusov aj mínusov mobilných operačných systémov

Smartfón položený na notebooky

Smartfón položený na notebooky (Zdroj: Unsplash.com/Kenny Leys)

#Už viac ako desať rokov zvádzajú Android a iOS konkurenčný boj o zákazníka. Ide o operačné systémy, ktoré sa nachádzajú v našich smartfónoch. Kým iOS nájdeš len v iPhonoch od Apple, Android ponúkajú výrobcovia Samsungu, Xiaomi, Motoroly, Realme i Huawei. Ktorý z operačných systémov je však lepší a v akom smere?


Huawei prichádza s revolučným riešením: Ich nový smartfón má rolovací displej, získali aj patent


Oba systémy budeme porovnávať v štyroch dôležitých parametroch a tými sú softvér (a spoločne jeho aktualizácie), možnosti aplikácií a ich prispôsobenie, dôležitá ochrana súkromia a finálna cena, za ktorú zariadenia s danými operačnými systémami nájdeš.

Android

Softvér a jeho aktualizácie

Smartfóny s Androidom sú známe svojou „horšou“ podporou. Áno, aktualizácie nebudú prichádzať večne. Najdlhšiu podporu má aktuálne Samsung a to 4 roky aktualizácií a 5 rokov bezpečnosti. Je vo svete Androidu výnimkou. Tento softvér má však výhodu v tom, že každé zariadenie má vlastnú nadstavbu a ak sa ti napríklad spomínaný Samsung nepáči, stačí sa pozrieť po inom výrobcovi. Všeobecne ale môžeme vyhlásiť, že drahšie modely bežia aj po rokoch stabilne a nesekajú, ale za lacnejšie sa nezaručujeme.

Ochrana a súkromie

Androidy sú známe využívaním funkcií tzv. tretích výrobcov. Ak chceš platiť kartou, musíš si stiahnuť bankovú appku. Informácie od teba teda putujú cez Android ďalšej strane. S používaním Google Pay sme však doteraz nemali problém a to ani z pohľadu ochrany bankového tajomstva. Androidy si na súkromie nadstavby potrpia v drvivej väčšine cez snímač odtlačku prsta, v lepšom prípade ultrazvukový. Ide o rýchly prístup bez ohľadu na svetelné podmienky, v ktorých sa nachádzaš.

Aplikácie a hry

Ponuka aplikácií aj hier je pri Androide pestrá. Je však nutné podotknúť, že závisí aj od hardvéru, aké si budeš môcť zahrať. Mobil za 150 eur jednoducho nerozbehne náročnú hru v dobrých detailoch. Android sa v tomto smere zameral na knižnicu, ktorá ti však nepovie, ktoré appky/hry sú vhodné pre tvoj typ hardvéru a preto je zložité posudzovať ich náročnosť všeobecne. Knižnica má takmer 3,5 milióna aplikácií.

Cena

Android je známy svojou variabilitou. S týmto operačným systémom dokážeš kúpiť smartfón za 100 eur, ale aj za dve tisícky. Dôležité je preto sledovať každý jeden parameter (procesor, operačnú pamäť a podobne). Aby si nekúpil mačku vo vreci, smartfón si najprv radšej vyskúšaj v predajni. Cenové rozpätie však poteší každého, kto chce mať na výber množstvo modelov.

Android ponúka napríklad aj ohybné smartfóny
Android ponúka napríklad aj ohybné smartfóny (Zdroj: Unsplash.com/Daniel Romero)

iOS

Softvér a jeho aktualizácie

Apple vyrába vlastný hardvér a do mobilov dáva aj vlastný softvér. Práve táto súhra zabezpečí, že 6 GB RAM, ktorú nájdeš v Androidoch za tri stovky, beží aj na iPhone za tisícku plynulo. Systém neseká a aplikácie otvára veľmi rýchlo. Samotné aktualizácie rozhodne porážajú Android, pretože aj staršie iPhony dostanú nové aktualizácie a vedia ich bez problémov rozbehnúť. Apple si svoju súhru hardvéru a softvéru veľmi stráži.

Ochrana a súkromie

Americký výrobca je známy aj tým, že neprepožičiava údaje tretím stranám. Ak máš iPhone, pravdepodobne platíš cez Apple Pay, informácie o tvojej karte teda ostávajú v Apple. Aj toto môžeme potvrdiť – ešte sme sa nestretli s problémom. Ten môže nastať vtedy, ak chceš využívať inú aplikáciu na platbu kartou a tú nemusíš nájsť v App Store – čo súvisí s naším ďalším odsekom. iOS využíva na súkromie smartfónu Face ID, snímač odtlačku prstov nájdeš len v starších alebo lacnejších verziách (SE).

Aplikácie a hry

Apple má o niečo menšiu knižnicu hier a aplikácií ako Android. Má „len“ 2,2 miliónov položiek na stiahnutie a preto niektoré appky môžu absentovať. Na druhú stranu má zopár takých, ktoré na Androide nenájdeš. Ak je vydaná a predstavená nová aplikácia, iOS ju často ponúka skôr a je výrazne lepšie optimalizovaná. Mnohí výrobcovia uprednostňujú vývoj aplikácií na iOS, pretože ide o operačný systém, ktorý sa na všetkých iPhonoch zobrazuje rovnako.

Cena

Tu má zase navrch Android. Kúpa nového iPhonu je na zváženie, a to urob dvakrát, ak ho chceš kupovať na paušál alebo na splátky. Buď dostaneš iOS v zariadení za tisícku (alebo za 600 eur v SE), alebo ho nebudeš mať vôbec. Pri kúpe iPhonu platíš aj za spomínaný systém, ktorý inde nezoženieš. Vývoj vlastných softvérov a hardvérov stojí Apple viac ako niektorých výrobcov mobilu s Androidom a v konečnom súčte za to musí zákazník zaplatiť.

iPhone s iOS
iPhone s iOS (Zdroj: Unsplash.com/Adrien)

Verdikt

Rozhodnúť sa, či je lepší Android alebo iOS nie je vôbec jednoduché. A to ani pre nás, ktorí máme možnosť využívať obe verzie. Pri testovaniach smartfónov sme natrafili na kúsky, ktoré by ľahko porazili iOS, ale aj také, ktoré nie a stále zaostávajú. Ako sme už spomínali, veľa urobí samotná nadstavba. Ak si kúpiš iPhone, vieš, čo ťa čaká. Android môže byť hop alebo trop.

Zabezpečenie vedie Apple a tu nás nikto nepresvedčí o opaku. Na druhú stranu, Android ponúka smartfóny od rôznych výrobcov, kým iOS nájdeš len v Apple. Rozhodnúť sa, čo budeš preferovať, preto musíš sám. Každý má plusy aj mínusy, preto si musíš sám položiť otázku, čo od smartfónu očakávaš. Ak chceš budget telefón, na iPhony dopredu zabudni.

Z nášho subjektívneho hľadiska by sme odporúčali viac iOS ako Android. Radšej mať stabilný operačný systém, ktorý ti vydrží roky (s istotou), ako kupovať mačku vo vreci a mať o trochu väčšiu knižnicu. Z Androidov však určite odporúčame nadstavbu One UI od Samsungu, ktorá výborne spolupracuje s novou sériou S22 a v poslednom čase sa nám nečakane zapáčili aj vlajkové modely Xiaomi.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame