RECENZIA Galaxy S22 Ultra – to nie sú len dokonalé fotky: Čo nás na testovaní zaujalo najviac?

Kryt s vysačkou je návykový

Kryt s vysačkou je návykový (Zdroj: hashtag.sk)

#Aj keď sú nové Galaxy S22 už nejaký ten týždeň v predaji, veríme, že je stále zopár ľudí, ktorí sa ešte nevedia rozhodnúť nad ich kúpou. Nedávno sme ti priniesli recenziu na Galaxy S22 Plus, teraz sa však pozrieme na vrchol Samsungu. Na testovania sme dostali Galaxy S22 Ultra a to rovno vo vyššej konfigurácii. Ak si myslíš, že toto je len dobrý fotomobil, mýliš sa. Nový „Note“, ako telefónu budem odteraz hovoriť, je oveľa viac.


RECENZIA Vyskúšali sme Galaxy S22+: Nová vlajková loď od Samsungu dvíha latku high-end smartfónov


Konštrukcia a displej nesklamali

Ako by mal vyzerať smartfón za takmer 1400 eur? Tak, ako vyzerá nová Ultra. Hliníkový rám, matné sklo na zadnej strane, krásne vystupujúce objektívy a Gorilla Glass Victus+ na displeji. Lepšie skonštruovaný smartfón som v živote nedržal v rukách. Je síce veľmi ťažký, no to dodáva na jeho cene. Asi by si nechcel mať smartfón v hodnote stolného počítača a plastové spracovanie. Konštrukcia je jedným slovom špičková.

Displej má rozlíšenie až WQHD+ a pri prehrávaní 4K videí tú kvalitu jednoznačne spoznáš. Ide o 6.8-palcový Dynamic AMOLED 2X displej s podporou HDR10+ a meniacou sa snímkovou frekvenciou do 120 Hz. Na všetky technické parametre ti tu nechám odkaz. Čo však možno paradoxne oceníš najviac, je jas 1750 nitov, s ktorým nemáš problém čítať správy či fotiť aj počas slnečného dňa.

Nakoľko je displej mierne zakrivený, veľmi dobre sa drží v ruke aj bez krytu. Dostali sme však na odskúšanie aj originálny kryt s visačkou, vďaka ktorej sa drží ešte lepšie. Pri pohľade na kryt som si nebol istý, či ho chcem vôbec používať, no je to návykové. Silikónové spracovanie a kvalitná látka, ktorou ho držíš v ruke, je podľa môjho názoru povinnou výbavou. Navyše sa visačka dá zmenšiť, prípadne odstrániť, takže Samsung zabil dve muchy jednou ranou.

Displej má až 1750 nitov
Displej má až 1750 nitov (Zdroj: hashtag.sk)

Super výkon

Zo softvérovej a hardvérovej stránky je toho len málo, čo okomentovať. Najnovší 4nm procesor, 12 GB RAM, štvrť-terové úložisko… toto je high-end model a pri tých neexistujú kompromisy. Alebo by existovať nemali. Hry bežia perfektne, bez lagov a dokonca sa môžeš rozhodnúť, či ich chceš kvôli pretiahnutému displeju hrať vo formáte 16:9 alebo na celej obrazovke. Ja som uprednostnil maximálny zážitok, pretože výrez na kameru je v porovnaní s celým telom taký maličký, že si ho sotva všimneš.

Pochváliť musím aj reproduktory. Sú hlasnejšie ako v Plusku, no tradične s plochými basami. Ultrazvuková čítačka v displeji je rýchla, aj keď nie tak, ako by bola v tlačidle uzamknutia. Keď som však mal smartfón uchytený príliš vysoko (vďaka visačke), niekedy kvôli čudnému uhlu nezaregistrovala môj palec.

Používať tento smartfón jednou rukou je možné len vďaka spomínanej visačke. Ak chceš vyrolovať horný panel, musíš si mobil prechytiť, ak ísť domov na plochu (teda kliknúť/ťahať zospodu), znova treba urobiť úkon navyše. Toto nie je chyba, len ťa na to upozorňujem. Samsung však mnoho vecí vyriešil skvelou nadstavbou, vďaka ktorej napr. zoznam fotiek v galérii začína v polovici displeja a nie hore.

Objektívy vystupujú z tela
Objektívy vystupujú z tela (Zdroj: hashtag.sk)

Najlepší mobilný stylus na trhu

Dostávam sa k funkcii, ktorou sa Galaxy S22 Ultra pýši a mne sa z celého používania najviac vryla do pamäti. Áno, hovoríme o S Pene, ktoré je bez debát to najlepšie na trhu v dnešných smartfónoch. Je mimoriadne tenké, no pohodlné. Z krytu sa však vyberá veľmi ťažko – buď máš dlhé nechty, alebo budeš pri jeho používaní dávať dolu kryt.

Výborne sa s novým S Penom píše, kreslí či celkovo ovláda smartfón. Za 5 minút som nakreslil „Opustený strom“, ktorého screenshot nájdeš pod týmto odsekom. Kreslenie mi nejde, ale nevadí. Niekedy sa mi rozum zastavil nad skicami, ktoré nakreslili iní používatelia, a iba som tíško závidel. S Penom dokážeš napísať aj SMS, správu cez Messenger a podobne. Mobil ti automaticky prehodí škrabopis na text a ani s tým mojím nemal problém. Slovenčina je podporovaná aj s diakritikou.

Oceňujem aj bezdotykové gestá, ktorými sa mobil ovláda, ale zatiaľ to ponúka len zopár aplikácii. Svoje využitie však gestá môžu mať napríklad počas prezentácie cez Dex. S Pen má okrem iného aj vierohodnú zvukovú odozvu – či už píšeš správu, kreslíš štetcom, prípadne gumuješ. Batériu pera som vybiť nestihol, ale mala by vydržať pol dňa. Ja som nikdy neminul ani percento. S Pen mi po odovzdaní mobilu bude určite chýbať.

Pero S Pen je najlepšie na trhu
Pero S Pen je najlepšie na trhu (Screenshot: hashtag.sk)

Denné fotky

A sme pri fotkách. Galaxy S22 Ultra má 108 Mpx hlavný snímač a áno, porazí základné modely zrkadloviek. Už len pri pomyslení, že fotky majú 12000 x 9000 pixelov a 20 Mb v jpeg (nehovoriac o RAW), je to šialené. Spracovanie detailov je dokonalé a ani moja Sony Alpha nefotila počas dobrých svetelných podmienok lepšie. Obloha je vierohodná, objekty ostré a celkový dojem mimoriadne uspokojivý. Toto je najlepší fotomobil na trhu. Výsledok si môžeš pozrieť dole v galérii.

Oblohu nám už tradične prifarbil najmä ultra-wide, na to som však pri používaní Samsungu zvyknutý. Vieš si tú sýtu modrú vypnúť v nastaveniach, ale chcel som ju tu ukázať, pretože väčšina ľudí to aj tak nespraví. Ultra-wide už nemá také bohaté detaily ani rozlíšenie ako hlavný snímač, ale stále hovoríme o prvotriednom objektíve.

A čo ten 100-násobný zoom s periscopom? Veď sa pozri na fotky. S22 Plus mal použiteľný 10-násobný zoom, ale Galaxy S22 Ultra má použiteľný rovno 30-násobný, teda aspoň na sociálne siete. No a 100-násobný zoom síce už fotku rozbije, ale konečne tu nie je zbytočný. Podľa mňa ako momentka do storky, ktorá aj tak o 24 hodín zmizne, je fajn. Video je veľmi podobné Plusku a selfie má tiež výborné detaily, v portrétoch však vedie iPhone, nakoľko Samsung nevie dobre oddeliť od pozadia napríklad vlasy.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Aj v noci je radosť fotiť. Rozhodol som sa však skúsiť o niečo tmavšie prostredie a preto som odfotil ozdobného trpaslíka v úplnej tme. Výsledok? Trpaslíka je na fotke vidieť a to veľmi detailne. Nočný režim pracuje s 12 GB RAM ešte lepšie ako v Plusku. A to chcel smartfón len 3-sekundovú uzávierku. Čo ak by som ho dal na statív a v Pro móde mu pridal ďalšie 3 sekundy? Aj v automatike sa na výborné nočné fotky s minimom svetla môžeš spoľahnúť.

Znova však upozorňujem na to, že je nutné zapínať nočný režim. Smartfón ťa na to dokonca sám vyzýva. Porovnal som preto fotky kamenných srdiečok s nočným režimom a bez neho. Bez režimu sú farby sivé a nevýrazné, nočný režim im však dodá ako farbu a sýtosť, tak aj hĺbku. Tieto fotky majú mimochodom 14 Mb.

So svetlom sa skracuje doba uzávierky. Fotka nočnej ulice je fotená za 1 sekundu, podobne ako zadná strana auta. No a čo Mesiac so 100-násobným zoomom? Len si pozri galériu a drž si sánku. Sám som neveril, že smartfón bude niekedy vedieť takto fotiť. A opakujem, Galaxy S22 Ultra je tým najlepším mobilom na fotenie na trhu.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batérie a nabíjanie

Prejdime k batérii. Tentokrát som ju skúšal testovať na plnom výkone a s režimom šetrenia batérie. Ak zapneš WQHD+ rozlíšenie, 120Hz frekvenciu a Always On, dostaneš z neho jeden deň používania (možno ešte ráno vydrží na cestu do práce/školy). V tomto prípade hovoríme o necelých 6 hodinách a 30 minútach so zapnutým displejom. Ide o štandard, aj keď som čakal o trochu viac.

Ak ale vypneš Always On, prehodíš rozlíšenie na FHD+ a zapneš šetrenie batérie, dva dni bez problémov utiahne. Dostaneš sa na viac ako 9 hodín so zapnutým displejom a možno, ak by som ho nechal ešte chvíľu bez nabíjania, dotiahol by sa na desať. To je síce mimoriadne dobré, ale pozor – prídeš tým o 120 Hz. Navyše režim šetrenia batérie pomalšie reaguje na odtlačky prstov, gestá S Penu a celkovo akoby znížil jeho výkon.

Zhodneme sa však, že ak polhodina Facebooku zoženie 10 % batérie, niečo je zle. Buď má aplikácia hroznú optimalizáciu, alebo je najväčším žrútom energie, aký môžeš zapnúť. Na 100 % kapacity sa so 45W nabíjaním dostaneš presne za 60 minút, čo je fajn. Na to, že smartfón má až 5000 mAh. Bezdrôtové nabíjanie však trvá viac ako 2 hodiny.

Batéria Galaxy S22 Ultra
Batéria Galaxy S22 Ultra (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

V konečnom zúčtovaní musím skonštatovať, že som nenašiel jedinú závažnejšiu chybu alebo nedostatok. Je teda Galaxy S22 Ultra dokonalý mobil? Nuž, zrejme áno. Je tu však jedno „ale“. Toto nie je mobil pre majiteľov S21 Ultra, ktorý vám okrem S Penu nemôže dať prakticky nič. Nová Ultra je vlastne nový Note.

Ak vlastníš Note 20 Ultra a je podľa teba najvyšší čas na zmenu, tak jednoznačne za S22 Ultra. Dostaneš všetko, čo si mal v Note 20, ale krajšie, rýchlejšie a všeobecne lepšie. Ak porovnám S22 Plus a Ultru, fakt, že ich delí len 200 eur (základná konfigurácia Ultry), podľa mňa stojí za zváženie. Osobne by som investoval. Za 200 eur dostaneš lepší a väčší displej, 100-násobný zoom a S Pen. Nehovoriac o dizajne, ktorý každý hneď spozná.

Nová Ultra je nový Note so všetkých, čo k tomu patrí. Podľa môjho názoru ide o najlepší smartfón na trhu, na ktorého kúpu budeš potrebovať minimálne 1249 eur. Ak uvažuješ nad vlajkou a tvoj budget je tisíc eur, porozmýšľaj, či ti tá dodatočná investícia nestojí za to. Bol som viac ako prekvapený používaním Galaxy S22 Ultra a nechce sa mi tento smartfón vracať späť.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame