Čitateľský denník: Evanjelický kňaz, ktorý píše najromantickejšie diela svojej doby: O čom je jedno z jeho slávnych diel?

Evanjelický kňaz, ktorý píše najromantickejšie diela svojej doby. (Zdroj: Gettyimages)

#Andrej Sládkovič, vlastným menom Andrej Braxatoris, sa narodil 30. marca 1820 v Krupine. Bol slovenský evanjelický kňaz, básnik, kritik a prekladateľ. Bol veľmi vzdelaný a svoje vzdelanie posúval aj ostatným, keďže príležitostne pôsobil ako učiteľ a vychovávateľ. Jeho život poznačila veľká láska k Maríne Pišlovej, o ktorej napísal svoje najznámejšie dielo: Marína.

Hlavnou postavou jeho druhej najznámejšej lyricko-epickej skladby Detvan je Martin Hudcovie, typický hrdina slovenského romantizmu. Pochádza zo sedliackej rodiny, je čestný, hrdý a odvážny, váži si svoju vlasť a jej tradície. Je spriaznený s prírodou, v ktorej srdci sa narodil, a bojuje proti útlaku svojho ľudu. Poďme si dnes bližšie predstaviť osud tejto postavy v diele najromatickejšieho štúrovského básnika.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu Schooltagu ti prináša slovenský operátor 4ka. Jediná štvorka, ktorá ťa v škole nebude mrzieť.

Mimochodom, vieš, čo ťa čaká po vydarenej maturite? Sloboda. No slobodu si môžeš vyskúšať aj dnes. V 4ke môžeš skúsiť ktorýkoľvek paušál SLOBODA na prvých 30 dní len za symbolické 4 eurá a vybrať si tak podľa seba – je štyri, či potrebuješ nekonečné dáta, alebo kopec minút na telefonovanie. Stačí si ho objednať cez e-shop na www.4ka.sk.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame