Pripravuješ sa na maturitu? Tieto slohové žánre musíš poznať, jeden z nich si na teste vyberieš

Chystáš sa na maturitu? Určite nepodceň ani prípravu na slohovú prácu. (Zdroj: unsplash.com/lilartsy)

#Chystáš sa na maturitu zo slovenského jazyka? Určite by si nemal podceniť prípravu na slohovú prácu. V deň maturít dostaneš za výber štyri z ôsmych, ktoré vyberá komisia. Sú to: rozprávanie, úvaha, výklad, charakteristika osoby, umelecký opis, slávnostný prejav, beletrizovaný životopis a diskusný príspevok. V tomto článku nájdeš zhrnutie všetkých slohových žánrov a dôležité veci, na ktoré by si si počas písania mal dať pozor.

Rozprávanie

Pri rozprávaní vyjadruješ osobný zážitok alebo príbeh. Poznáme ja–rozprávanie alebo on–rozprávanie. Hlavný rozdiel je v tom, že pri ja–rozprávaní sú slovesá v tvare prvej osoby jednotného čísla. Do svojho príbehu nezabudni zakomponovať aj hlavnú myšlienku. Čo sa týka kompozície, nezabudni, že jadro by malo obsahovať zápletku, zauzlenie, vyvrcholenie a rozuzlenie deja. Ak chceš, aby bol tvoj príbeh viac pútavý, používaj pri písaní priamu reč a veľa slovies.

Úvaha

Úvaha patrí k útvarom výkladového slohového postupu. Vyjadri v nej svoj osobný postoj, názor či myšlienky k danej téme. Ak vyjadríš svoj názor, vysvetli aj dôvod, prečo si to myslíš. Vyhni sa odborným termínom a používaj radšej slová s citovým zafarbením, obrazné pomenovania alebo rečnícke otázky. Využívaj najmä vety typu „myslím si“, „podľa môjho názoru“ alebo „podľa mňa“. Daj si pozor nech neskĺzneš k výkladu alebo rozprávaniu. Nezabudni, že pri úvahe veci len posudzuješ z vlastného pohľadu.

Výklad

Pri výklade musíš zvyčajne objasniť nejaký problém. To, čo tvrdíš, musíš potvrdiť aj overenými argumentmi. Na prvý pohľad sa ti môže zdať podobný s úvahou, ale na rozdiel od úvahy je objektívny. Mal by byť logický a založený na faktoch. Pri písaní využívaj odborné slová, parafrázy alebo citáty. Aby si zachoval objektívnosť, píš v tretej osobe jednotného čísla alebo v prvej osobe množného čísla. Tvojím cieľom by malo byť poskytnutie nových faktov.

papier pero písanie
V ideálnom prípade by si si mal každý jeden slohový žáner natrénovať na papier už pred maturitou (Unsplash.com/Aaron Burden)

Ako napísať maturitný sloh na výbornú? Dali sme dokopy 7 tipov – takto sa vyhneš najčastejším chybám


Charakteristika osoby

Charakteristika osoby sa skladá z dvoch častí: z opisu vonkajších a vnútorných charakteristík. Vlastnosti osoby môžeš opísať priamo pomocou prídavných a podstatných mien, napr. je pracovitý„, alebo nepriamo na základe konania, napr. vo voľnom čase vždy pomáha rodičom. Používaj hlavne podstatné a prídavné mená a citovo zafarbené slová. Snaž sa vyhnúť opakovaniu rovnakých slov – radšej ich nahraď synonymami.

Umelecký opis

Umelecký opis na rozdiel od charakteristiky opisuje vec, miesto alebo prírodný úkaz na základe subjektívneho vnímania. Ak si vyberieš tento žáner, začni opisovať od celku až po detaily. Využívaj prídavné mená, viacnásobný vetný člen a hlavne umelecké jazykové prostriedky ako metaforu, personifikáciu, prirovnanie či epiteton.

Slávnostný prejav

Pri písaní slávnostného prejavu vyjadri svoj názor a zároveň aj názor ostatných ľudí na danú vec. Napríklad, ak píšeš prejav na stužkovú slávnosť, vyjadri svoj názor, ale aj názory spolužiakov. Pri slávnostnom prejave si daj pozor aj na kompozíciu. Okrem úvodu, jadra a záveru obsahuje aj oslovenie. Používaj zvolacie vety, rečnícke otázky, metafory, prirovnania alebo výroky literárnej či historickej postavy.

Beletrizovaný životopis

Pri beletrizovanom životopise nemusíš vypísať všetky údaje a informácie o sebe. Namiesto toho si vyber len tie najzaujímavejšie a najdôležitejšie fakty zo svojho života, ktoré opíšeš a okomentuješ. Napríklad narodenie, rodinné zázemie, štúdium, záujmy a ambície do budúcnosti. Zachovaj časovú postupnosť, neskáč od narodenia ku škole a potom naspäť do minulosti. Nevynechaj ani slová s citovým zafarbením a jazykové umelecké prostriedky.

Diskusný príspevok

Diskusný príspevok by mal byť logický a aktuálny. Kompozícia sa skladá okrem úvodu, jadra a záveru aj z oslovenia a poďakovania. Hneď v úvode povedz, o akom probléme budeš hovoriť. V jadre vyjadri svoje názory podložené pravdivými a rozumnými argumentami s cieľom presvedčiť poslucháčov. V závere by si mal k niečomu dospieť a poďakovať za pozornosť.


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame