Tipy, ako napísať sloh na výbornú: Vyhni sa najčastejším chybám a maturitu dáš ľavou-zadnou

Zvládni maturitný sloh na výbornú

Zvládni maturitný sloh na výbornú (Zdroj: Freepik/pressfoto)

#Chystáš sa na maturitu a nevieš, či zvládneš sloh? Pre mnohých študentov je maturitná slohová práca postrach. Ale to sa môže zmeniť! Veríme, že vďaka našim tipom, dáš maturitný sloh bez stresu a zbytočných chýb.

1. Inšpiruj sa

Ak nie si dobrý v písaní alebo nevieš ako má vyzerať sloh vo vybranom žánri, jednou z najlepších vecí, ktorú môžeš spraviť, je prečítať si vzorové práce. Odporúčam ti stránku slovencina.eu, na ktorej nájdeš vzorové slohy. Na internete ich je omnoho viac, stačí len googliť.

2. Skúšaj aj doma

Pred písaním slohu naostro, si vyskúšaj napísať sloh na každý žáner. Vďaka tomu zistíš, ktorý žáner ti nejde a uľahčí ti to výber pri písomnej maturite. Okrem toho si zopakuješ aj pravidlá každého žánru a pri písaní si budeš istejší.

Aj keď sa ti do toho možno nechce, vyskúšaj si sloh najprv napísať doma sám pre seba. (Zdroj: Unsplash.com/Thought Catalog)

Nestresuj! Pomôžeme zmaturovať aj tým najväčším flákačom: Stačí dodržať tieto rady


3. Neponáhľaj sa

Na napísanie slohovej práce budeš mať 150 minút (2 hodiny a 30 minút). Ak ju napíšeš rýchlejšie, neodovzdaj ju ihneď. Najprv si celú prácu po sebe prečítaj a skontroluj si pravopis a čiarky. 

4. Drž sa témy

Častokrát sa stáva, že si študenti vyberú tému, napíšu o nej pár viet a potom sa od nej odklonia alebo nedodržia stanovený útvar práce. Vyhni sa tejto chybe! Počas písania maj pred sebou neustále zadanie a uisťuj sa, že píšeš o danej téme v správnom slohovom útvare. 

5. Dbaj na čitateľnosť 

Pri písaní slohovej prácše si daj záležať na tom aby si zreteľne rozlíšil veľké a malé písmená a taktiež diakritické znamienka ako bodku a dĺžeň. Nezabudni ani na odseky, aj tie ovplyvňujú čitateľnosť textu. Odsek je logické členenie textu a preto nestačí, ak ho použiješ len pri úvode, jadre a závere. Odseky sú dôležité aj v samotnom jadre.

6. Úvod, jadro, záver

Nezabudni, že každá slohová práca má svoj úvod, jadro a záver. Ak si veríš, môžeš experimentovať s kompozíciou, ale tvoj zámer musí byť zreteľný.

7. Vyhni sa zbytočným gramatickým chybám

Pred písomnými maturitami si určite pozri na internete najčastejšie chyby v slovenskom jazyku. Vyhni sa nespisovným slovám a opakujúcim sa slovám. Používaj radšej synonymá. Ak nevieš, kde sa píše čiarka, vyhni sa zbytočne dlhým a komplikovaným vetám. Píš radšej jednoducho.


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame