Žiadne zvýšenie platu ani reči o poslednom zamestnaní: Tieto vety na pracovnom pohovore nikdy nehovor!

Pracovný pohovor

Na pracovný pohovor sa dobre priprav (Zdroj: Getty Images)

#Pracovné pohovory vedia byť pre uchádzačov náročnou skúškou. Najmä mladí a neskúsení ľudia často ani nevedia, čo ich čaká. Hoci niektoré otázky, napríklad o navýšení platu, dĺžke pohovoru či poslednom zamestnaní môžu byť z tvojej strany myslené prakticky, počas rozhovoru s nádejným zamestnávateľom alebo HR profesionálom by o nich nemala byť ani reč.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Som nervózny

Zrejme nikto nepríde na pohovor v uvoľnenej atmosfére. Nervozita je za týchto okolností úplne normálna a ver, že nervózni sú občas aj tí na druhej strane stola. Avšak, ak dáš svoju nervozitu najavo, rozhodne si nijako nepomôžeš.

Vypovedať to bude maximálne o nedostatku sebavedomia. Nemusíš ním rovno kypieť, ale ak v životopise neklameš a myslíš si, že na danú pozíciu máš, čoho sa potom obávať? Aj keď ťa napokon odmietnu, ber to ako možnosť získať skúsenosti a absolvovať pohovor inde.

Urobím čokoľvek

Vetou o „urobím čohokoľvek“ vyvoláš na druhej strane podozrenie, že si zúfalý. V mnohých prípadoch ľudia naozaj potrebujú prácu, o ktorú sa uchádzajú, ale takto odovzdane ju nezískaš.

Platí pravidlo, že na pohovore by si mal dať nepriamo najavo, že toto nie je jediná práca, do ktorej ťa možno príjmu. Otázkami ohľadom dovolenky či pracovného kolektívu dáš zamestnávateľovi najavo, že zrejme len zisťuješ detaily, keďže máš s podobnou ponukou už skúsenosti. Rozhodne nebuď pripravený  urobiť pre prácu čokoľvek.

Kedy zvyšujete plat?

Platová otázka sa rieši ťažko, a to najmä na pohovore. No vyzvedať o zvýšení platu je naozaj trúfalé. Polož túto otázku sebe: Ako by si reagoval, keby tvoj potenciálny zamestnanec ešte pred nástupom  zisťoval, kedy a o koľko mu porastie mzda?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš dlhodobú brigádu, pri ktorej si zvládneš užiť leto? Pridaj sa do nášho tímu!

Neočakávaj, že vo firme ti prezradia, po akom čase a v akej výške sa u nich navyšuje mzda, keď v spoločnosti ešte nepracuješ. Taktiež nespomínaj svoje predchádzajúce výplatné pásky, odmeny, kolegove zárobky či domnienky, ako by mala byť táto pozícia ohodnotená. Zaujímať ťa má najprv len nástupný plat.

Vyvaruj sa nervozite
Vyvaruj sa nervozity (Zdroj: Unsplash.com/Kelly Sikkema)

Vlastne ani neviem…

Nevedomosť sa nevypláca, a to ani v prípade, že sa personalisti opýtajú „hlúpe“ otázky. Možno sa ťa budú pýtať na to, koľko guľôčok sa zmestí do danej miestnosti. Nechcú počuť odpoveď, že nevieš. Chcú sa dostať do tvojej hlavy a zistiť, ako uvažuješ. Pusti ich tam.

Najhoršie, čo môžeš urobiť, je nevedieť o sebe niečo, čo máš v životopise. Ak sa ťa spýtajú, či vieš po anglicky a vyzvú ťa povedať v cudzom jazyku pár viet, nereaguj slovami, že „ani moc nevieš“. Vtedy ťa ani maturita z B2 nezachráni. Svoje vedomosti aj skúsenosti musíš ukázať v praxi.

Čo ste za firmu?

Je jedno, či sa uchádzaš o pozíciu v miestnych potravinách, kinovom multiplexe alebo renovovanej inžinierskej firme, vždy si o nich vopred niečo zisti – minimálne pôsobenie na trhu, informácie o pozícii, ale pokojne aj o konkurencii.

Zamestnávateľ uvidí tvoj aktívny prístup vtedy, ak mu sám povieš, že za tých 20 rokov sa dostali pomerne ďaleko a ty vieš, ako sa dostať ešte ďalej. Pokojne ich v niečom porovnaj s konkurenciou, čo robia dobre a čo by sa dalo zlepšiť. Čím viac toho o firme vieš, tým lepšie pre teba.

Posledná práca bola totálna blbosť

Tvoje predchádzajúce zamestnania by na pohovore nemali byť ani spomenuté, pokiaľ nesúvisia s aktuálnou pozíciou. Ak ale budú, určite o nich nehovor v negatívnom duchu a ani nespomínaj to, ako ťa práca otravovala, kolektív bol nanič a vlastne sa ti do nej nechcelo chodiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Povolanie vloger, UX dizajnér či SEO špecialista: 10 zamestnaní, o ktorých pred rokmi nikto netušil a dnes sú mimoriadne žiadané

Toto je prístup, ktorý budeš pravdepodobne uplatňovať aj v novom zamestnaní – takto to určite pochopí zamestnávateľ. Ak už má byť reč o predchádzajúcej práci, spomeň, čo dobré si si z nej odniesol – kolektív, spomienky alebo skúsenosti.

Nedostatok skúseností zakry vôľou učiť sa nové veci
Nedostatok skúseností zakry vôľou učiť sa nové veci (Zdroj: Unsplash.com/Carl Heyerdahl)

Nepáčilo sa mi vedenie…

Ak budeš hovoriť o predchádzajúcej práci, nikdy nespomínaj vedenie. Zamestnávateľ sa ťa na to môže opýtať, no ty nemusíš odpovedať. Povedz, že by si nerád vynášal interné informácie o svojom predchádzajúcom zamestnávateľovi.

Ten terajší aspoň uvidí, že sa na tvoju dôveru môže spoľahnúť a tá je veľmi dôležitá. V prípade, že začneš ohovárať staré vedenie, povieš pár nepekných pikošiek a nedajbože vytiahneš ich „nezaslúžené finančné ohodnotenie“, nemôžeš očakávať, že na pohovore uspeješ.

Ako dlho bude pohovor trvať?

Pohovor je dôležitá súčasť uchádzania sa o prácu. Mal by si si naň vyčleniť dostatok času. Začať ho slovami: „Dúfam, že to nebude trvať dlho, ešte po tomto niečo mám,“ vzbudí u zamestnávateľa dojem, že ti vlastne na práci až tak nezáleží.

Vyhraď si pokojne aj celý deň alebo minimálne poobedie či doobedie (záleží od toho, kedy sa pohovor koná). Ak ti predsa niečo príde do cesty, skús sa dohodnúť na preložení pohovoru. Povedz o nepriaznivej okolnosti a skús sa dohodnúť na inokedy, daj najavo, že ti na tom záleží. Obed s kamarátmi alebo poobedné kino však tými správnymi výhovorkami nie sú.

Viem, že nemám veľa skúseností…

V tvojom životopise uvádzaš všetky skúsenosti, ktoré by ti mali pomôcť v tejto práci. Niekedy ostane kolónka prázdna, najmä ak si práve vyšiel zo školy a hľadáš svoju prvú prácu. Personalista vie, že nemáš skúsenosti, tvoj životopis totiž čítal. Určite mu to preto na pohovore nepripomínaj.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdražovanie sa nás dotýka čoraz viac, šetríme viac na reštauráciách a hoteloch

Ak si sa na pohovor aj napriek tomuto nedostatku dostal, zrejme to pre prácu nepredstavuje prekážku. Prejav skôr záujem o skúsenosti, ktoré môžeš ešte len dosiahnuť. Stačí si len veriť a chcieť.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame