Ak si si doteraz myslel, že vo vesmíre je ticho, vypočuj si nahrávku zvukov čiernej diery: Znejú ako z hororu!

čierna diera ilustračna foto

Na nahrávke vyhotovenej tímom NASA znie čierna diera skutočne desivo (Zdroj: Pixabay/Stephanie Felix)

#Možno si aj ty predstavuješ vesmír ako desivo tiché miesto, v ktorom zvuk akoby neexistoval. V takom prípade by si si mal vypočuť, ako vesmír skutočne znie. Audio záznam, ktorý zhotovila NASA, sa stal virálnym a ukazuje, že skutočnosť je snáď ešte desivejšia.

Ticho vo vesmíre je mýtus

Tridsaťsekundový audio záznam zverejnil tím NASA Exoplanets. Ten sa venuje planétam a objektom mimo Slnečnej sústavy, a nahrávku uverejnili na svojom Twitteri. Zvuk pochádza z masívnej čiernej diery, ktorá je od nás vzdialená 250 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v strede galaktického zoskupenia Perzeus. Príspevok vysvetľuje aj to, prečo si ľudia vlastne myslia, že vo vesmíre zvuky neexistujú.

„Mýtus, že vo vesmíre nie je zvuk, vychádza z toho, že väčšina vesmíru je vákuum, takže prenos zvukových vĺn nie je možný. V zoskupení galaxií je však také množstvo plynov, že sa nám podarilo zachytiť reálny zvuk. Tu je zosilnený a skombinovaný s ďalšími údajmi, takže môžeme počuť čiernu dieru,“ uvádza sa v popise k videu.

galaktické zoskupenie Perzeus
Prvé zachytené tóny pripomínajúce zvuk pochádzajú zo stredu galaktického zoskupenia Perzeus (Zdroj: NASA/CXC/SAO/E.Bulbul, et al.)

Po prvýkrát zachytené skutočné zvuky

Astronómovia už v roku 2003 zistili, že tlakové vlny z čiernej diery, zachytené v strede galaktického zoskupenia Perzeus, spôsobovali v jeho horúcich plynoch zvlnenia, ktoré sa dajú interpretovať ako tóny. Tie sú však také nízke, že ich ľudské ucho nedokáže zachytiť. Podľa Science Alert sa teraz podarilo zaznamenať doteraz najnižší tón v celom vesmíre.

Aby boli záznamy pre nás počuteľné, vedci využili techniku s názvom sonifikácia. Ide o preklad astronomických dát do zvukovej podoby. Podľa NASA je sonifikácia zo zoskupenia Perzeus iná, než boli všetky doterajšie. Využíva totiž reálne zvukové vlny, ktoré objavil teleskop observatória Chandra X-ray. Aby sme ich dokázali počuť, boli zaznamenané zvuky zvýšené o 57 až 58 oktáv.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zachytiť stret neutrónových hviezd je náročné: Astronómom to uľahčí nový teleskop

Rýchlosť zvukových vĺn nie je rovnaká

Profesor astrofyziky James Miller-Jones vysvetlil, že frekvencie zvukových vĺn sú ovplyvnené plynmi, ktoré sa v galaktickom zhluku nachádzajú.

„Tieto zvukové vlny narážajú do oblastí, v ktorých môže byť plyn hustejší, teplejší či chladnejší, a preto sa pohybujú rôznymi smermi a ich rýchlosť nie je rovnaká. To znamená, že nemajú dokonale okrúhly tvar. V závislosti od toho, ako sa pohybujú v rámci zoskupenia, sa aj ich výška mierne líši,“ povedal pre ABC. Vysvetlil tiež, že zvukové vlny sa môžu pohybovať všade, kde nie je dokonalé vákuum. Pre astronómov sú teda mimoriadne dôležité, nakoľko sa z nich dajú získať rôzne podstatné informácie.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, nasa.gov, abc.net.au, sciencealert.com
Odporúčame