Zachytiť stret neutrónových hviezd je náročné: Astronómom to uľahčí nový teleskop

vesmír hviezdy

Stret neutrónových hviezd je jednou z podstatných veci pri pochopení vesmíru (Zdroj: Freepik/starline)

#Neutrónové hviezdy, respektíve ich strety, sú kľúčové k pochopeniu vesmíru. K ich lepšiemu zachyteniu pomôže astronómom nový teleskop.

Neutrónové hviezdy sú zmrštenými pozostatkami hviezdneho jadra. Pri zmršťovaní sa v atómoch zlučujú protóny a elektróny, následkom čoho vzniká objekt zložený len z neutrónov. V podstate ide o mŕtve slnká, ktoré sa zrútili pod vlastnou váhou. Majú obrovskú hustotu, malá lyžička hmoty neutrónovej hviezdy by vážila približne 4 miliardy ton.


Ako funguje teleskop Jamesa Webba? Má pravdepodobne menšiu vnútornú pamäť ako tvoj smartfón


Zachytiť stret neutrónových hviezd je náročné

Gravitačná sila neutrónových hviezd je taká silná, že sa dokážu navzájom priťahovať. To nakoniec vedie k ich zrážke. Predpokladá sa, že takýmto zrazom došlo k vzniku ťažkých kovov, z ktorých pred miliardami rokov vznikali hviezdy a planéty, ako je aj tá naša. Pri zrážke týchto vesmírnych objektov vzniká svetelný záblesk a silná nárazová vlna, ktorá sa nazýva gravitačná vlna.

Zachytiť  takýto jav je náročné, nakoľko jeho známky trvajú len krátko. Astronómovia zrážku neutrónových hviezd zaznamenali v roku 2017, no vtedy išlo hlavne o šťastie. Daná zrážka sa odohrala 130 miliónov rokov dozadu v tak veľkej vzdialenosti, že k Zemi sa lúč svetla a gravitačná vlna dostali až v súčasnosti.

Neutrónové hviezdy a ich strety sú jedným z tajuplných javov, ku ktorým vo vesmíre dochádza. Nový teleskop ich zachytávanie značne uľahčí. Zariadenie s názvom Gravitational Wave Optical Transient observer, v skratke GOTO, bude tieto javy systematicky vyhľadávať.

zrážka neutrónových hviezd
Astronómom v zachytávaní stretov neutrónových hviezd pomáha moderný teleskop GOTO (Zdroj:Pixabay/WikiImages)

Astronómom pomáha moderný teleskop

GOTO je umiestnený na vrchole hory na španielskom ostrove La Palma, ktorý je sopečného pôvodu. Ako náhle bude na Zemi zaznamenaná gravitačná vlna, teleskop začne s lokalizáciou záblesku.

Cieľom operátorov je lokalizovať ho v priebehu hodín, alebo dokonca minút, od zaznamenania gravitačnej vlny. Z fotografií oblohy digitálne odstránia všetky objekty, ktoré na oblohe boli predchádzajúcu noc. Akýkoľvek záblesk svetla, ktorý na predošlých fotografiách nebol, môže pochádzať zo zrážky neutrónových hviezd.

„Človek by si myslel, že výbuchy sú veľmi energické, vzniká pri nich veľa svetla a nájsť ich je jednoduché. Medzi stovkami miliónov hviezd ale hľadáme jeden konkrétny objekt.“ uviedol pre BBC profesor astrofyziky, doktor Joe Lyman.

Ľudské poznanie značne pokročilo

Tím z ostrova La Palma spolupracuje aj s ďalšími astronómami, aby kolízie neutrónových hviezd preskúmali čo najpodrobnejšie. Keď kolíziu  prostredníctvom GOTO zaznamenajú, prichádzajú na rad väčšie teleskopy na iných miestach, ktoré ju zachytia detailnejšie.

„Tradičná astronómia bola o šťastí. Dnes v nové objavy nemusíme len dúfať. Vieme určiť, kde ich hľadať, a kúsok po kúsku tak odhaľujeme, čo všetko sa vo vesmíre skrýva.“ hovorí doktorka Kendall Ackley, ktorá je vedkyňou pracujúcou na teleskope GOTO.

Ten podľa nej astronómov dostáva o kúsok bližšie ku hviezdam a majú vďaka nemu novú možnosť nazrieť do hlbín vesmíru.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, bbc.com
Odporúčame