Prázdninám odzvonilo: V novom školskom roku voľno nebude, čo stojí za touto zmenou?

Polročné prázdniny sa pre študentov končia

Polročné prázdniny sa pre študentov končia (Zdroj: Unsplash.com/Taylor Wilcox)

#Polročné prázdniny, ktoré majú žiaci základných a stredných škôl sporadicky deň po polročnom vysvedčení, sa rušia. Informovalo o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. S platnosťou od 30. mája nastáva zmena, ktorá a dotkne všetkých študentov okrem vysokoškolákov. To znamená, že polročné prázdniny nebudú už nasledovný školský rok.

Ministerstvo argumentuje tým, že tento deň voľna bol v podstate zbytočný a neprinášal pozitívny vplyv ani na žiakov, ani na učiteľov. Ďalej dodávajú, že by školy mohli tento deň využiť oveľa efektívnejšie ako nechať deti doma. Napríklad zriadiť „deň relaxu“, počas ktorého by učitelia reflektovali žiakom ich výsledky z prvého polroka, predostreli návrhy na zlepšenie a dohodli sa na plánoch na nasledovný polrok.


Maturita za rohom? Toto pomohlo už tisíckam študentov, naučíš sa vďaka tomu za pár minút!


Rodičia budú spokojní, čo však žiaci?

Odborový zväz však argumentoval, že práve polročné prázdniny boli psychologickým predelom medzi prvým a druhým polrokom. Každý ich mohol využiť, ako chcel. Pre rodičov najmä mladších detí však vznikol problém neželaného voľna, počas ktorého si museli vziať dovolenku alebo vyriešiť opatrovanie.

Po novom budú prázdniny tvoriť len jesenné, vianočné, jarné, veľkonočné a letné voľno. Žiakov táto správa určite nepotešila. Aj keď žiadne výrazné petície na internete sme nenašli, s istotou vieme, že zmenou nie sú nadšení. Čo si myslíš o zrušení polročných prázdnin? Mali podľa teba zmysel a ako si ich využíval ty? Daj nám vedieť do komentára.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, TASR
Odporúčame