Strhujúce životopisy, ktoré by si si mal prečítať: Utláčaní Rómovia, ale aj frontové strelkyne vo vojne

Životopisy knihy

Životopisné knihy a autobiografie sú nesmierne poučné (Zdroj: GettyImages)

#Život osobností, ale i bežných ľudí, ktorí sa ocitli v neštandardných situáciách, ťa môže naučiť mnohému. A presne preto sme si v dnešnom knižnom okienku pre teba pripravili zaujímavé životopisy. Pozrieš sa na osud Roberta Fica, Will Smitha, hudobníka Dava Grohla, ale aj na strhujúce osudy Rómov či statočných žien vo vojne!

Vlastnou hlavou, Marek Vagovič

Ako prvý knižný tip ti predstavíme životopis Roberta Fica a jeho strany Smer z pohľadu investigatívneho novinára, ktorý odhalil viaceré dôležité kauzy. Usilovný študent a aktívny zväzák Fico na sebe tvrdo pracoval, aby sa raz dostal medzi elitu. Dnes už trojnásobný premiér však spravil hneď na začiatku osudovú chybu. Spojil sa s vplyvnými oligarchami, ktorí zbohatli za Mečiara.

Podnikatelia, čo založili svoj biznismodel na obchodovaní so štátom, zainvestovali a vyplatilo sa. Vďaka túžbe byť na vrchole za každú cenu sa stal Fico ich vazalom a dlžníkom. Mecenáši jeho strany pretlačili svojich ľudí do vlády, parlamentu aj strategických podnikov. Ich firmy ovládli zdravotníctvo, energetiku, dopravu, obranu či IT sektor. Biznis dokonca začali robiť samotní politici Smeru. Robili to bez škrupúľ, pretože sa mohli spoľahnúť na kľúčových ľudí vo vedení polície a prokuratúry.

Správali sa, akoby boli navždy nedotknuteľní. Predstavitelia zlatej mládeže s veksláckymi spôsobmi, ktorí sa prezentovali ako ctihodní občania. V skutočnosti poznali len tri slová: peniaze, známosti a beztrestnosť. Tieto pravidlá však neplatili donekonečna, situácia na Slovensku sa zmenila a štát si uvedomil, že zašiel priďaleko. Začali sa eliminovať novinári, policajti či prokurátori, ktorí by čokoľvek z nerestí vlády mohli vyniesť na povrch…

Ako dopadne táto studená vojna, ktorá sa zmenila v otvorený boj? 

Ak ťa kniha Vlastnou hlavou zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou, Elena Lacková

Mi del o Del bacht sasťipen,
o jilo phundrado achalipnaske the kamibnaske.
Daj Boh šťastie a zdravie,
srdce otvorené porozumeniu a láske.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najväčšie vesmírne divadlo od Veľkého tresku: Sleduj, ako sa naša Mliečna cesta zrazí s inou galaxiou!

Aj takto znejú verše písane po rómsky, ktorými sa nám prihovára autorka Elena Lacková (1921 – 2003), ktorá ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jej skončení. Už v roku 1949 napísala a so svojimi blízkymi z rómskej osady vo Veľkom Šariši naštudovala divadelnú hru Horiaci cigánsky tábor, s ktorou obišli takmer celé Československo a mali viac ako sto repríz.

Je to skutočne jedno unikátne literárne dielo, ku ktorému by sme len veľmi ťažko hľadali v rómskej literatúre prirovnanie. Kniha Narodila som sa pod šťastnou hviezdou je nie len textom, ktorý sa ľahko číta, ale rovnako poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí, rómske tradície, myslenie, hodnoty či spôsob života.

Ako vraví zostavovateľka knihy Milena Hübschmannová: „Jej meno pôsobilo ako hviezda nádeje, ktorá vyvedie rómsky ľud z nepochopenia medzi Rómami a gadži. Lacková napísala prvú rómsku hru, nacvičila ju so svojimi príbuznými v chatrči cigánskej osady; písalo sa o nej s obdivom v novinách, pozdvihla romipen z blata ignorantského opovrhnutia.“

Elena Lacková
Autorka predstavovala pre mnohých Rómov hviezdu nádeje (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha E. Lackovej, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Will, Will Smith a Mark Manson

Keď sa povie Will Smith, každý si ihneď predstaví jednu z najznámejších a najvplyvnejších osobností zábavného priemyslu súčasnosti. Will Smith s odzbrojujúcou úprimnosťou rozpráva o svojom živote v inšpiratívnej knihe. Tá mapuje trajektóriu jeho osobného rastu do bodu, v ktorom konečne nastal súlad medzi svetským úspechom, vnútorným šťastím a vzťahmi s blízkymi osobami.

Zároveň podáva úplný príbeh jednej z najúžasnejších jázd svetom hudby a filmu, aké kto kedy zažil. Tieto pamäti sú jedinečným svedectvom procesu hlbokého sebapoznávania a pátrania po tom, kam až človeka môže priviesť jeho vôľa a čo všetko pri tom môže stratiť. Spoluautorom knihy je Mark Manson, známy vďaka svojmu celosvetovo mega-úspešnému bestselleru Jemné umenie mať veci v paži.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tejto dobe dominuje digitálny svet: Aké najzaujímavejšie knihy si o ňom môžeš prečítať?
Will Smith kniha
Kniha Will prezradí strastiplnú cestu jedného z najznámejších hercov Ameriky (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Will zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Rozprávač, Dave Grohl

Náš štvrtý knižný tip bol zároveň víťazom knihy roku 2022, a preto si myslíme, že ťa Rozprávač od Dava Grohla rozhodne zaujme. Ponúka totiž čosi unikátne, a to skutočný, drsný a úprimný obraz výnimočného života, ktorý sa skladá z obyčajných momentov.

Počnúc obrovskou láskou k hudbe a kolegom hudobníkom, cez hlboké puto k rodnému mestu Springfield vo Virgínii, až po spôsob, akým opisuje svoj úžas z výchovy dcér, Dave Grohl príbehy rozpráva tak, ako skladá piesne – z hĺbky duše. Rozprávač je plný zážitkov z turné s kapelou Scream, ale v knihe nájdeš aj to, ako sa stal členom Nirvany a potom svedkom jej rozpadu.

Ako sa nachádzal na životnej križovatke a založil Foo Fighters a ako sa z neho stal otec rodiny, ktorý cestuje po celom svete. Kniha ťa zaujme svojou plnosťou života, humorom a taktiež Davovim triezvym prístupom k vlastnej sláve.

Dave Grohl kniha
Dave Grohl je talentovaný hudobník aj spisovateľ (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Rozprávač zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Vojna nemá ženskú tvár, Svetlana Alexijevič

Posledným knižným životopisom sú memoáre obyčajne-neobyčajných žien, ktoré prežili druhú svetovú vojnu. O tých najväčších a najstrašnejších udalostiach sa hovorí potichu. V kuchyniach, obývačkách predmestských bytov, medzi štyrmi očami. Taká je aj kniha laureátky Nobelovej ceny Svetlany Alexijevič Vojna nemá ženskú tvár.

V pamätiach stoviek žien, ktoré zažili Veľkú vlasteneckú vojnu ako jej priame účastníčky pátra po tom, čo je neprenosné, po tom najosobnejšom – zážitkoch, ktoré utkveli na kožiach vojačiek i zdravotníčok, spomienkach, ktorých sa nemožno zbaviť, nemožno ich vytesniť z pamäti, ani zo snov. Hrôza vojny sa v dokumentárnej koláži Svetlany Alexijevič strieda s prekvapujúcou ľudskosťou a odkrýva tak celkom inú tvár vojny, tvár, ktorú by sme v kusých kapitolách učebníc dejepisu hľadali len márne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Čo nevidieť sa možno dozvieme viac o hernom agentovi 007

Pozn. redaktora: V tejto knihy nenájdeš fakty o tom, kde, kedy, ako a prečo sa to stalo. Nájdeš v nej len pocity a skutočne zážitky žien. Žien, ktoré neboli stavané do vojenského prostredia tak ako muži, no napriek tomu chceli bojovať… Autorka sa tohto nápadu – spojiť myšlienky účastníčok vojny – chopila veľmi krásne. Veď sú to práve emócie, ktoré nám navždy ostanú v pamäti, nie fakty… Určite odporúčame!

Vojna nemá ženskú tvár
Alexijevič sa pozrela na vojnu nezvyčajne očami žien (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Vojna nemá ženskú tvár zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Ktorá z kníh ťa zaujala najviac?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame