Tejto dobe dominuje digitálny svet: Aké najzaujímavejšie knihy si o ňom môžeš prečítať?

Digitálny svet knihy

Nauč sa orientovať v digitálnom svete (Zdroj: freepik.com)

#V dnešnom knižnom okienku ti prinášame veľmi súčasnú tému digitálneho sveta. Vybrali sme pre teba knihy, ktoré ťa naučia programovať, podnikať, blogovať, no predovšetkým ti rozšíria povedomie o digitálnom svete, jeho nástrahách i výhodách. Informácie sú tou najcennejšou menou, a to platí snáď dvakrát viac v digitálnom svete!

Hackni sa, Juraj Bednár

Na to, aby si sa vedel „hacknúť“ či, inak povedané, istým spôsobom preprogramovať a prispôsobiť dnešnému zrýchlenému svetu, potrebuješ jednu vec – a to rozmýšľať INAK. Hľadať netradičné riešenia. Pozerať sa na svet z rôznych perspektív. A práve o tomto je kniha Hackni sa od slovenského autora J. Bednára.

Publikácia prináša spôsoby nazerania na veci, ktoré sú iné ako zvyčajne. Kniha je rozdelená do štyroch častí: podnikanie, sloboda, hackovanie sa a kryptomeny. Je to nepochybne veľmi súčasná príručka, ktorá ti dokáže poslúžiť aj ako kompas v digitálnom svete.

Hackni sa
Kniha ťa naučí veľa praktických vecí o digitálnom svete (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Hackni sa! zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Digitálna demencia, Manfred Spitzer

Objav aj tienisté zákulisie digitálneho sveta a jeho dopady na našu populáciu. Digitálne média nás vo svojej podstate odbremeňujú od duševnej práce. To, čo sme kedysi riešili hlavou, dnes za nás vybavujú počítače, smartfóny, organizátory a navigácie. Prináša to však nesmierne nebezpečenstvo, tvrdí autor knihy Manfred Spitzer, renomovaný vedec, ktorý sa venuje výskumu mozgu.

Skúmaním zistil alarmujúcu skutočnosť, ktorú sme podvedome pociťovali už takmer všetci, a to že DIGITÁLNE MÉDIA SPÔSOBUJÚ ZÁVISLOSŤ. Z dlhodobého hľadiska totiž škodia telu a predovšetkým duševnému stavu. Keď prácu mozgu prenášame na externé zdroje, mozog postupne prestáva naplno fungovať. Nervové bunky odumierajú a dorastajúce bunky nedokážu prežiť, lebo ich nevyužívame. U detí a mladistvých sa vplyvom obrazových médií dramaticky znižuje schopnosť učiť sa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si milovníkom fantasy kníh? Najlepšie knižné tipy nájdeš tu, medzi nimi aj nové pokračovanie Duny

Následkom sú poruchy pozornosti, strach a otupenie, poruchy spánku a depresia, nadváha, tendencia k násiliu a sociálny úpadok. Spitzer nás upozorňuje na znepokojujúci vývoj a predovšetkým u detí vyzýva k obmedzovaniu konzumu, aby sa predišlo digitálnej demencii. Túto literatúru považujeme za jednu z povinných diel súčasného 21. storočia!

Digitálna demencia
Jedno z povinných diel súčasného 21. storočia (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Digitálna demencia zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

C#, Pavel Bory

Chceš začať s programovaním v jazyku C#, ale zatiaľ si nenašiel publikáciu, ktorá by všetko vysvetlila jednoducho od úplných základov? V knihe sa jednoduchou formou na príkladoch postupne zoznámiš so základmi programovacieho jazyka C#, na ktorých budeš následne stavať pri pokročilejších témach a vlastných projektoch.

C# nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti s programovaním, a preto sa túto zručnosť môžeš naučiť jednoducho a prakticky práve s touto jedinečnou publikáciou. 

C#, Pavel Bory
Táto kniha ťa naučí programovať v jazyku C# (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha C# zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Support, Michal Truban

Táto kniha je dielom jedného z popredných slovenských biznismenov, Michala Trubana, ktorý v tejto publikácii v troch častiach prezrádza kompletný príbeh a návod na vybudovanie výnimočnej firmy a dosiahnutie úspechu, aj keď robíte jednu chybu za druhou.

Vždy som veľmi rád zdieľal svoje skúsenosti a mudroval. Či už prostredníctvom blogov, prednášok alebo priamo mentorovaním. Posledný rok som intenzívne pracoval, aby to bolo všetko pekne pokope v knihe. Kniha obsahuje 3 časti a 3 vrstvy plné našich chýb a poučení. Prvá časť opisuje ako sme začínali. Druhá, ako sme sa stali jednotkou na trhu. Tretia časť je o zahraničnej expanzii, prežití problémov spôsobených rastom a o odovzdaní firmy. Okrem príbehu kniha obsahuje mudrovačky – návody. Tie odpovedajú na otázky, ktoré má každý podnikateľ. Po ich prečítaní posuniete svoje podnikanie a život na nový level,“ opisuje svoju knihu Michal Truban.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš rád folk horor, no žiaden slovenský si ešte nečítal? V takom prípade určite siahni po mysterióznom príbehu Nemé hlasy

V knihe okrem potrebných rád nájdeš aj archívne fotografie, videá, grafy či konkrétne e-maily. K dispozícii dostaneš aj šablóny či dokumenty, ktoré boli vo firme použité a ktoré ti môžu pomôcť v podnikaní. Okrem bohatého množstva informácií a materiálov tu zrejme objavíš aj odpovede na nadčasové otázky, napríklad:

Ako poraziť konkurenciu a stať sa jednotkou? Ako získať investora a ako investovať? Ako sa presadiť v zahraničí? Ako prijímať, riadiť, motivovať a vyhadzovať ľudí, či ako ísť na dôchodok v tridsiatke a užívať si?Ak túžiš spoznať tieto odpovede a naučiť sa niečo o podnikaní, blogu či online marketingu, neváhaj si zakúpiť túto skvelú komplexnú knihu!

Truban support
Kniha ponúka cenné podnikateľské rady z praxe (Zdroj: martinu.sk)

Ak ťa kniha Truban support zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Sex, drogy a bitcoiny, Dominik Stroukal

Dark Web je tajomným a nepreskúmaným miestom, ktoré zaberá viac ako 90 % kapacity online obsahu. Mýtmi opradené miesto na internete, kde sa za virtuálne peniaze dá kúpiť všeličo ilegálne, sa stalo predmetom knihy D. Stroukala. Dark Web však má aj svoje svetlé stránky. Tie využívajú aj novinári BBC, The Guardian alebo samotný Facebook na zdieľanie informácií, ktoré majú zostať utajené.

Faktom však zostáva aj tienistá stránka, ktorá sa skrýva už v samotnom názve Dark web. Dá sa v ňom skutočne tak ľahko a anonymne kúpiť zbraň? Alebo objednať nájomný vrah? Alebo si dokonca zaplatiť sledovanie vraždy v priamom prenose? Kniha je sprievodcom po temnej časti internetu od jeho počiatkov po budúcnosť. Ukazuje, akým spôsobom fungujú pravidlá medzi ľuďmi, ktorí spolu chcú obchodovať, ale nikdy neodhalia svoju identitu.

Čo je skutočný Dark web a čo je naopak len mýtom? Ak sa túžiš zahĺbiť do tejto problematiky, táto publikácia je ideálnou voľbou! 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na máj ti nedá spať: Blíženci odhodia všetky topánky a levy by radšej nemali vychádzať z domu!
Sex, drogy a bitcoiny
Čo je na Dark webe skutočnosťou a čo mýtom? (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Sex, drogy a bitcoiny zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Digitálny minimalizmus, Call Newport

Technológie vo svojej podstate nie sú ani dobré, ani zlé. Kľúčom je však používať ich tak, aby ti v tvojich cieľoch a hodnotách pomáhali, a nie nechať sa nimi využívať. Táto kniha ti ukáže, ako na to. Na celom rade príkladov zo skutočného života vysvetľuje autor C. Newport bežné návyky digitálnych minimalistov a myšlienky, na ktorých sú založené.

Ukazuje, ako prehodnotiť svoj vzťah k sociálnym sieťam, znovu objaviť potešenie zo sveta „offline“ a prináša stratégie, ako tieto návyky začleniť do vášho života. Je to rozhodne príručka, ktorá ti pomôže odbremeniť sa od „scrollovania“ a využívať sociálne siete produktívne.

Digitálny minimalizmus
Nauč sa využívať sociálne siete vo svoj prospech (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Digitálny minimalizmus zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Ktorá z kníh ťa zaujala najviac?

Sleduj náš Instagram

Odporúčame