Najlepšie príbehy z obdobia dospievania: Ak sa ti páčila kniha Kto chytá v žite, tieto budeš milovať tiež!

Dospievajúce dievča

Najkrajšie príbehy o dospievaní (Zdroj: GettyImages)

#V dnešnom knižnom okienku sa budeme venovať krásnej téme dospievania. Tento typ literatúry je dozaista veľmi obľúbený, no dalo by sa povedať, že určite aj veľmi svojrázny. Každý z nás raz dospieval, dospieva či bude dospievať. Je to obdobie objavovania svojho bytia, konfliktov, nerozvážnosti, bláznovstiev, ale aj chvíľ, na ktoré nikdy nezabudneme.

A presne o tom sú aj tieto knihy, ktoré sme pre teba vybrali. Osudy hlavných postáv sú často spletité, rovnako ako sám život. Ak si niekedy čítal dielo Kto chytá v žite, nemysli si, že touto knihou sa tematika dospievania vyčerpáva, práve naopak. V našom zozname ti ukážeme, že táto téma je nevyčerpateľnou studnicou nápadov.

Tvrdá krajina, Benedict Wells

Táto kniha zrejme najviac pripomína slávny román Kto chytá v žite od J. D. Salingera. Podľa mnohých čitateľov v sebe zachytáva podrobný vnútorný svet hlavnej postavy Sama, ako aj problémy mladého dospievajúceho človeka. Aký dej skrýva táto súčasná, no čiastočne historicky koncipovaná kniha, ktorú by mnohí čitatelia radi zaradili medzi povinnú literatúru?

V to leto dospel. Prvýkrát sa zamiloval, prvýkrát žúroval, prvýkrát pochopil, čo znamená strata. A cítil sa tak, ako som sa chcel cítiť celý svoj život – nesmrteľný. Píše sa rok 1985. Pätnásťročný Sam zisťuje, čo znamená zápasiť so životom. Zamestná sa v kine, aby unikol problémom doma, a tu sa zoznámi s bystrým Cameronom, málovravným športovcom Hightowerom a s bezstarostnou, trocha staršou Kirstie, do ktorej sa zamiluje.

Konečne žije naplno, tak ako o tom vždy sníval, už sa viac necíti ako outsider. Háčik je v tom, že všetci traja práve zmaturovali a na jeseň sa rozpŕchnu na všetky strany, aby pokračovali v štúdiu. Samovi teda zostáva len niekoľko týždňov na to, aby s novozískanými priateľmi okúsil život, po akom vždy túžil. Čaká ho krátke obdobie, počas ktorého poodhalí tajomstvá rodného mesta a zistí, kto vlastne je – a čo znamená žiť. Nájde Sam samého seba na ceste strastiplným životom?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najnebezpečnejšie výzvy na TikToku: Strata zraku, popáleniny či smrť – na tieto si daj obrovský pozor!
Tvrdá krajina
Tvrdá krajina sa ponáša na svetoznámu knihu Kto chytá v žite (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Spolu to zvládneme, Miroslava Varáčková

Autorka je držiteľkou titulu za mládežnícku knihu roku 2017 a my si myslíme, že úplne právom! Kniha Spolu to zvládneme ťa chytí za srdce, tento príbeh totiž hovorí o strate a hudbe, o láske rodičov a nezávislosti tínedžerov.

Hrdinkou pätnásteho románu Mirky Varáčkovej je talentovaná Timea, ktorá túži hrať v rockovej kapele, no nadmieru starostliví rodičia ju držia nakrátko. Všetko sa zmení na školskom zájazde v Berlíne, ktorý si Timea úporne vyprosila. Na divokej párty je však z mladučkej Timey ľahká korisť. Stane sa Timea nakoniec vytúženou rockovou hviezdou? A ako ju zmenia divoké zážitky, a akých sa jej ani nesnívalo?

Spolu to zvládneme
Mládežnícka kniha roku 2017 ti rozprúdi krv v žilách (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť práve TU!

Snehová vločka, Louise Nealon

Táto kniha ukrýva skutočne prekrásne komponovaný príbeh dospievania mladej ženy, ktorá sa učí kráčať svetom a občas ani sama nevie, kto je. Je to príbeh o láske a rodine, depresii i radosti a o dospievaní v dvadsiatom prvom storočí. Debut talentovanej spisovateľky je krásny a autentický. O čom je teda samotný príbeh?

Osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme vzdialenej štyridsať minút – no v skutočnosti celé veky – od Dublinu. Býva s matkou Maeve, excentričkou, ktorá sa rada vyvaľuje celé dni v posteli a ktorá tvrdí, že nevie, kto je Debbin otec. Verí však, že máva prorocké sny. V karavane za rohom býva ešte Maevin brat Billy, ktorý priveľa pije a rád sa na internete vydáva za nebohých slávnych spisovateľov. To sú Whiteovci, rodina plná zvláštností, ale spojená pevnou láskou a súdržnosťou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Ohybná Motorola Razr 3 je priamou konkurenciou pre Flip od Samsungu: Čím nás nadchla a čo by ťa mohlo odradiť pri kúpe?

Debbie však začína nový život. Prijali ju na vysokú školu v Dubline, takže niekoľkokrát do týždňa vyráža vlakom za vzdelaním. Prvý raz sa ocitá za hranicami sveta svojho detstva a spolužiaci, ako aj tempo a anonymita veľkomesta v nej vyvolávajú úžas a sklamanie.

Keď sa už začína orientovať v možnostiach, ktoré jej ponúka budúcnosť, vrátia sa jej čudesné sny – a s nimi aj tušenie, že má možno podobný osud ako jej mama Maeve. Vzápätí rodinu rozvráti tragická udalosť a Debbie zistí, že o ďalšom kroku už možno nerozhoduje sama.

Snehová vločka
Debut írskej autorky ťa prevedie životom Debbie (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť práve TU!

Tri metre nad nebom, Frederico Moccia

Ak miluješ romantické príbehy, tak sme pri dnešnom knižnom tipe nezabudli ani na teba. Tentoraz čelí bôľu neľahkých problémov zaľúbená, no príliš rozdielna dvojica. Babi a Step sú dvaja dospievajúci mladí ľudia z úplne odlišných svetov. Ich život sa odohráva v uliciach talianskeho Ríma. Zatiaľ čo Babi je mladé cieľavedomé dievča vedené k zodpovednosti, Step je impulzívny rebel, ktorému sa nebezpečenstvo lepí na päty a riziko je pre neho droga.

Ich láska neprichádza do úvahy, napriek tomu si k sebe nájdu cestu a beznádejne sa do seba zamilujú. Od života však čakajú každý niečo iné – môže ich vzájomná odlišnosť navždy rozdeliť? Kniha Tri metre nad nebom si získala srdcia miliónov čitateľov po celom svete. Na jej motívy vznikol rovnomenný seriál stanice Netflix, ktorý sa dočkal už troch sezón.

Tri metre nad nebom
Kniha je predlohou aj k rovnomennému seriálu na Netflixe (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť práve TU!

Girl in pieces, Kathleen Glasgow

Ak máš chuť precvičiť si znalosti svojej angličtiny, určite siahni po novinke Girl in pieces. Je to jednoduchá angličtina, ktorú určite zvládneš a ešte k tomu si užiješ príbeh hlavnej protagonistky. Je krásny, bolestivý a určite sa v ňom nájde nejeden z nás. Charlie Davis je dievčaťom, ktoré je momentálne rozložené metaforicky na kúsky. Má len sedemnásť a už stratila viac ako väčšina ľudí za celý život.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hubblov vesmírny teleskop prichytil čiernu dieru, ako požiera hviezdu: Dostala názov Homer Simpson

Charlie sa postupne zbavuje toxických ľudí v jej živote, až kým v ňom nenastane pokoj. Už nemusí myslieť na otca a na to, čo sa vtedy stalo pod mostom. Ani na svojho, kedysi dávneho priateľa Ellisa, ktorý je už navždy preč. Ba ani na svoju matku, s ktorou nemá práve najlepší vzťah a ktorá ju nikdy nič nenaučila.

Charlie sa lieči. Až kým ju pre nezaplatenie poistného nevyhodia z liečebného centra. Potom nastáva divoká, avšak uzdravujúca katarzia v divokej Arizone, v krajine Tusconu, kde začína opäť jej cesta. Podarí sa Charlie pozliepať kúsky jej duše opäť dokopy?

Girl in pieces
Nájdi spoločne s Charlie kúsky jej duše (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť práve TU!

Ktorá z uvedených kníh ťa zaujala najviac?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

 

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame