Najväčšie vesmírne divadlo od Veľkého tresku: Sleduj, ako sa naša Mliečna cesta zrazí s inou galaxiou!

Zem budúcnosť

Takto bude pravdepodobne vyzerať nočná obloha zo Zeme o 3,5 miliardy rokov (Zdroj: NASA)

#Hubblov teleskop vyslalo ľudstvo do vesmíru ešte v minulom storočí a odvtedy slúži na zachytávanie rôznych úžasných vesmírnych úkazov. Zistil však aj zopár strašidelných vecí. Napríklad to, že naša Mliečna cesta je aktuálne na kolíznom kurze s neďalekou galaxiou Andromeda. Tohto vesmírneho divadla sa síce nikto z nás nedožije, ale vďaka NASA sa naň môžeme pozrieť v úžasných animáciách.

V článku sa dočítaš:

Zrážka, ktorú nikto z nás neuvidí

Galaxia Andromeda sa nachádza vo vzdialenosti približne 2,5 milióna svetelných rokov od Mliečnej cesty a je jedným z najbližších susedov našej galaxie. S pribúdajúcimi výskumami sa ukázalo, že Andromeda sa pomaly, ale isto približuje k nám. Táto zrážka bude mať obrovský vplyv na vesmír a najmä na našu galaxiu.

Vedci sa zhodujú, že zrážka Mliečnej cesty a Andromedy ovplyvní aj gravitačné pôsobenie našej galaxie. Tá sa bude postupne deformovať a vytvoria sa nové hviezdny, ktoré budú viesť k vzniku nových čiernych dier aj supernov.

Vplyv zrážky na našu slnečnú sústavu bude zrejme najzaujímavejším javom pre ľudstvo. Je ale viac ako pravdepodobné, že sa dovtedy ľudstvo zmení na nepoznanie a už dávno nebudeme tí Homo sapiens, akými sme dnes. Ak teda ešte budeme vôbec ako civilizácia žiť. Zem už v čase zrážky bude pravdepodobne neobývateľné teleso a naše Slnko bude na konci svojej životnosti.

Odhadovaný čas – 4 miliardy rokov

Zrážka medzi Mliečnou dráhou a galaxiou Andromeda sa očakáva približne o 4 miliardy rokov. Dôvod? Obidve galaxie sa od seba síce vo vesmírnej mierke vzďaľujú rýchlosťou približne 110 km/s, avšak gravitačné pôsobenie medzi nimi spôsobuje, že sa postupne aj priťahujú k sebe a ich vzájomná rýchlosť sa postupne znižuje. Práve v tomto okamihu sa galaxie približujú rýchlejšie ako náboj vystrelený zo zbrane.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krok za krokom: Čo robia herci dnes, ako sa za tridsať rokov zmenili a ktoré epizódy sú najzábavnejšie?

Táto zrážka nie je len kolíziou dvoch telies, ale skôr komplexným procesom, ktorý bude trvať niekoľko miliárd rokov. Keď sa vzájomne priblížia, bude medzi obidvoma galaxiami vytvárať taký silný tlak, že spôsobí deformáciu a vytvorenie nových slnečných sústav. Proces, kým sa obe galaxie definitívne spoja a sformujú jednu galaxiu, môže trvať pokojne aj niekoľko miliárd rokov.

Pravdepodobný scenár zrážky
Pravdepodobný scenár zrážky (Zdroj: NASA)

Bude aj tretí hráč?

Vedci dlho skúmali, či sa zrážky nezúčastní aj o niečo menšia galaxia M33, nazývaná aj Trojuholníková galaxia. Mliečna cesta a Andromeda však nebudú mať na jej trajektóriu taký gravitačný vplyv, aby ju pritiahli k sebe. M33 v čase formovania novej galaxie len prefrčí okolo, akoby sa ani nechumelilo.

Ako vyzerá animácia

Vedci majú k dispozícii rôzne modely a simulácie, ktoré umožňujú predpovedať približný časový horizont zrážky. Tieto simulácie sa však zakladajú na mnohých predpokladoch a predpovede sa môžu meniť v závislosti od rôznych faktorov. Zrážka je však nevyhnutná a s určitosťou k nej dôjde.

„Doteraz všetky naše zistenia a štatistiky hovoria, že dôjde k čelnej zrážke medzi galaxiami Mliečna cesta a Andromeda,“ hovorí Roeland van der Marel zo Space Telescope Science Institute v Baltimore.

Jeho kolega Sangmo Tony Sohn dodáva: „Po takmer storočí špekulácií o budúcom osude Andromedy a našej Mliečnej cesty máme konečne jasnú predstavu o tom, ako sa budú udalosti vyvíjať v nasledujúcich miliardách rokov.“ Vďačiť za to môžeme najmä spomínanému Hubblovmu teleskopu.

Pozri si pútavé video

Najprv sa pozrieme na krátke video z dielne NASA, ktoré ukazuje všetky tri galaxie a ich najbližšiu dráhu v horizonte celých 8 miliárd rokov. Čím bližšie budú galaxie pri sebe, tým rýchlejšie sa budú vzájomne priťahovať.

Ešte pred samotným stretom bude atmosféricky tlak v blízkosti čiernej diery oboch galaxií taký obrovský, že hviezdy začnú veľmi rýchlo vznikať aj zanikať. Naša Slnečná sústava sa nachádza v dostatočnej vzdialenosti od stredu aj od kraja galaxie, takže by pri sa jej pri zrážke nemalo nič vážne stať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spotreba, spôsob kúrenia či nabíjací výkon: Tieto veci si všímaj pri kúpe nového elektromobilu

(Poznámka: Slnko časom zohreje zemské jadro aj povrch na teplotu, v ktorej nedokáže existovať život – aspoň nie ten inteligentný. Vedci odhadujú, že sa tak stane zhruba o jednu miliardu rokov. To znamená, že život na Zemi už počas stretu galaxií nebude existovať.)

Galaxie by mali byť ucelené zhruba o šesť miliárd rokov. Bude však trvať ešte ďalšie miliardy, kým sa z galaxie stane stabilný systém a jej rotácia sa ustáli na rozumnej rýchlosti. Napríklad, Mliečna cesta sa pohybuje rýchlosťou 830-tirísc km/h. Aj napriek tomu našej Slnečnej sústave trvá otočka okolo jej stredu približne 230 miliónov rokov.

Fotografie

Možno ešte pútavejšie sú fotografie, ktoré porovnávajú, ako bude zrážka vyzerať z povrchu Zeme. „Slnečné sústavy oboch galaxií budú otrasené a Mliečna cesta stratí svoj plackovitý tvar. Jadrá galaxií sa spoja a vytvoria novú galaxiu eliptického tvaru,“ vysvetľuje Gurtina Besla z Columbia University.

Nasledovné udalosti si môžeš pozrieť na obrázkoch v galérii:

Výsledok zrážky

Predpokladať, čo sa bude diať po zrážke, je veľmi náročné. Výsledok bude závisieť od mnohých faktorov a tými sú napríklad rýchlosť nárazu, uhol nárazu, zlúčenie jadier a podobne. Keďže ľudstvo doteraz nebolo svedkom žiadneho z takýchto stretov, je náročné predpovedať, čo presne bude po zrážke nasledovať.

Stále nemáme prebádané všetky zákutia fyziky a pravdepodobne sme neobjavili ani všetky prvky, ktoré sa vo vesmíre nachádzajú. Udalosť, ako je zrážka galaxií, môže vytvoriť nové prvky, o ktorých sme doteraz ani nevedeli. Nové prvky vznikajú napríklad pri zrode a umieraní hviezd, výbuchoch supernov a ďalších úkazoch.

Nová poloha Slnečnej sústavy

Ak budeme predpokladať, že ľudstvo by sa nejakým spôsobom nachádzalo v Slnečnej sústave a naše Slnko bez problémov prežije stret Mliečnej cesty a Andromedy, je pravdepodobné, že zmení svoju polohu v galaxii. To znamená, že všetko, čo poznáme z astrológie, by nám bolo v budúcnosti prakticky nanič. Ani orientácia Severkou by ti nepomohla.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poznáme tohtoročných víťazov Oscarov: Odovzdávanie cien sa zaobišlo bez škandálov, násilia a červeného koberca

Taktiež nemáme ani šajnu o tom, čo sa deje počas zrodu a zanikania čiernych dier. Každá galaxia ukrýva vo svojom vnútri obrovskú čiernu dieru, ktorí drží jej tvar pokope. Čo sa stane, ak sa gravitáciou pritiahnu super masívne čierne diery Andromedy a Mliečnej cesty?

Dvojica čiernych dier v tesnej blízkosti
Dvojica čiernych dier v tesnej blízkosti (Zdroj: NASA)

Slnko umrie skôr, ako vznikne nová galaxia

Isté je, že naše Slnko je v polovici svojej životnosti. Približne o 5 miliárd rokov sa mu minie vodík, stane sa z neho stane červený obor a bude sa neustále zväčšovať. O približne 7,5 miliardy rokov bude dostatočne veľké na to, aby pohltilo aj Zem a spálilo Mars. Ľudstvo sa zaručene nebude v novej galaxií nachádzať v našej Slnečnej sústave, pretože prestane existovať.

Slnko by malo ostať červeným obrom približne jednu miliardu rokov a zanechá po sebe len množstvo hélia. To pritiahne k sebe ťažšie kovy, až sa Slnko začne znova zmenšovať, kým sa nestiahne do bieleho trpaslíka. Vtedy sa bude považovať za mŕtve.

Ľudstvo má približne miliardu rokov na to, aby našlo spôsob cestovania, ktorý zabezpečí jeho prežitie aj mimo Slnečnej sústavy. V takom prípade by čisto teoreticky mohli naši potomkovia sledovať stret Mliečnej cesty a Andromedy. Či sa tak stane, je nateraz otázne.

Uvidí podľa teba ľudstvo tento úkaz? Dožije sa toho?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, nasa.gov, skyatnightmagazine.com, universemagazine.com, space.com
Odporúčame