Žiakov čaká veľká zmena! Štát už viac nebude zakazovať mobily na vyučovaní: Má to však háčik

Štát už viac nebude zakazovať mobily na vyučovaní

Štát už viac nebude zakazovať mobily na vyučovaní. (Zdroj: Unsplash.com/ROBIN WORRALL)

#Kým doteraz si žiaci na základnej škole nemohli len tak vytiahnuť mobilný telefón počas vyučovania, podľa novej vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky však študentov čaká obrovská zmena. Zákaz používania mobilných telefónov sa totiž podľa zákona ruší. Má to však háčik.

Už zajtra čaká slovenských študentov obrovská zmena. Doteraz totiž mohli študenti využívať mobilný telefón na základnej škole len v prípade, ak bol potrebný ako učebná pomôcka. „Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa, riaditeľa alebo jeho povereného zástupcu,“ uviedlo ministerstvo školstva v roku 2018 pre portál teraz.sk.

Telefón tak mohli študenti počas vyučovania vytiahnuť len v prípade, ak to slúžilo na prihlásenie sa do rôznych vzdelávacích aplikácií či na sledovanie náučných videí. Ako však ministerstvo poznamenalo, učiteľom odporúčali uprednostňovať tablety, a to z dôvodu väčšej obrazovky, na ktorú sa bude študentom lepšie pozerať.

Vo vyhláške ministerstva školstva z 23. júla 2008 konkrétne stálo, že „počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu.“  Tomu je však už koniec. V novej vyhláške, ktorú zverejnilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, sa totiž tento bod už nenachádza. Táto vyhláška nadobudne účinnosť 1. júla 2022.

Mobily na vyučovaní.
Mobily na vyučovaní. (Zdroj: Unsplash.com/Priscilla Du Preez)

Má to však háčik. Úprava vyhlášky totiž ešte neznamená, že učitelia nemajú právo zakázať využívanie mobilného telefónu. Ako sa totiž vo vyhláške ďalej uvádza, „pravidlá správania sa žiaka vrátane pravidiel používania mobilných telefónov, pravidiel obliekania, pravidiel používania edukačných publikácií a pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia upravuje školský poriadok.“ To znamená, že škola si môže upraviť používanie mobilného telefónu v školskom poriadku.

Podľa portálu TVNoviny.sk je napríklad používanie mobilného telefónu v škole v Lokci prísne zakázané a deti si ho nemôžu vytiahnuť ani počas prestávky. Hneď ráno, ako prídu do školy, ho totiž musia odložiť do skrinky a zobrať si ho môžu až po vyučovaní. Niektorí riaditelia však tento krok vítajú a telefóny na školách povoľujú.

Môžeš aj ty používať svoj telefón na vyučovaní?

Zdroj: hashtag.sk, tvnoviny.sk, teraz.sk, slov-lex.sk
Odporúčame