Najlepšie zábavné parky na Slovensku, v Čechách aj v Európe: Najrýchlejšia dráha ide až 180 kilometrov za hodinu!

Kolotoče a adrenalínové zážitky

Úžasné zábavné parky v Európe (Zdroj: GettyImages)

#Zábavné parky neodmysliteľne patria k letu. V prevádzke sú síce počas celého roka, no práve v období letných prázdnin ponúkajú všetky vnútorné aj vonkajšie atrakcie. Vybrali sme 20 zábavných parkov, na Slovensku, ale aj inde v Európe, kde sa môžu vyjašiť deti, mladí aj dospelí. Kam sa napokon vydáš ty?

V článku sa dozvieš o zábavných parkoch:

Slovensko

Na Slovensku nájdeš parky zamerané skôr na menšie deti. Zvyčajne sa delia na vnútorné a vonkajšie časti, pričom vonkajšie sú otvorené len cez leto a za dobrého počasia.

Habakuky

Kde: Donovaly
Cenová kategória: vyššia

Rozprávková dedinka na Donovaloch ponúka hry pre deti, kreatívne dielne a zaujímavé miesta zo známych detských príbehov. Na Donovaloch však nájdeš aj atrakcie pre starších. Na Habakukoch sa platí vlastnou menou a okrem rôznych zážitkov sa tu aj dobre naješ. Otvorené je len počas letných prázdnin. Cenník nájdeš na ich oficiálnom webe.

Zábavný park Liptov

Kde: Liptovský Mikuláš
Cenová kategória: stredná

Len pár kilometrov od Liptovského Mikuláša sa nachádza zábavný park s výhradne vonkajšími aktivitami. Zabaviť sa môžeš na prekážkovej dráhe, paintballe, štvorkárkach, horolezeckej stene, aquazorbingu či lukostreľbe. Vstupné do areálu je zdarma, platia sa len aktivity, ktoré si chceš vyskúšať a pohybujú sa v jednotkách eur. Zabavia sa tu návštevníci všetkých vekových kategórií. Vstupné na jednotlivé aktivity nájdeš na ich oficiálnom webe.

TrickLandia

Kde: Starý Smokovec
Cenová kategória: stredná

TrickLandia je pre tých, ktorí milujú zábavu a optické klamy. Na ploche viac ako 500 metrov štvorcových na teba čaká 24 atrakcií, a to od múzea slovenskej kultúry, cez galériu trickartu, až po spomínané ilúzie ako napríklad obrátené miestnosti hore nohami. Nechýba tu ani populárne zrkadlové bludisko. Viac informácií a presnú cenu vstupného zistíš na ich oficiálnom webe.

Obrovo

Kde: Ružomberok
Cenová kategória: nižšia

Obrovo je zábavný detský park pomenovaný po obrovi Čutkovi, ktorý v týchto končinách údajne žije. Názov však nie je vybraný náhodne – všetko tu vyzerá ako vyrobené pre obrov. V areáli nájdeš obrovské šachy, hojdačky, trampolíny a zaujímavé hlavolamy. Minulý rok park síce otvorený nebol, no na rok 2023 sa organizátori už teraz tešia. Informácie o výške vstupného nájdeš na oficiálnom webe.

Jungle Park

Kde: Mojš (pri Žiline)
Cenová kategória: vyššia

V Jungle Parku okrem skvelého dobrodružstva môžeš usporiadať aj svoju narodeninovú oslavu, prípadne oslavu svojich mladších súrodencov. Areál sa delí na vonkajšiu a vnútornú časť a je prevažne tvorený preliezkami, trampolínami a minihrami. Animátori ti tu pokojne aj pokreslia tvár a premenia deti na leva, tigra či motýľa. Pre dospelých je pripravená reštaurácia s barom. Viac info na ich oficiálnom webe.

Česká republika

Česi stavajú skôr na tradičné zábavné parky a využívajú pri ich budovaní aj vlastnú kultúru. Zaujme ťa mestečko ako z westernu, videohry alebo stredoveký hrad?

Zábavný park Šikland

Kde: Zvole (asi 30 kilometrov od Brna)
Cenová kategória: vysoká (v pondelky je všetko lacnejšie)

Pre milovníkov westernu je Šikland stávka na istotu. Ide o najväčší vonkajší zábavný park v Čechách, ktorý je vytvorený vo formáte tradičného westernového mestečka. Nájdeš tu atrakcie od výmyslu sveta pre deti aj dospelých. Bary v štýle Ameriky 19. storočia ponúkajú alkoholické nápoje, ale aj nealko miešané drinky. Cenu vstupného či dokonca ubytovania hľadaj na oficiálnom webe.

FunPark Žirafa

Kde: Čestlice (pri Prahe)
Cenová kategória: vyššia

FunPark len pár kilometrov od Prahy ponúka takmer stovku atrakcií od výmyslu sveta. Postavený je v štýle tradičnej americkej herne. Čaká tu na teba najväčšia detská preliezka v Európe, moderné 9D kino, suché tobogany či nafukovačky. Vstupné sa kupuje celodenné a na konci dňa je o niečo lacnejšie, informujú na oficiálnom webe.

TOBOGA Bongo

Kde: Brno
Cenová kategória: nižšia

Bongo v Brne je orientované najmä na mladšie ročníky. Nachádzajú sa tam nafukovacie hrady, suché tobogany, lanový park a mnohé ďalšie atrakcie. Navyše je jedno, aké je počasie, pretože park je kompletne zastrešený. V Bongu máš možnosť usporiadať aj narodeninovú oslavu. Vstupné je pomerne lacné, ceny sú uvedené na oficiálnom webe.

Mirakulum

Kde: Milovice
Cenová kategória: stredná

Mirakulum je obrovský zábavný park, ktorý je tvorený Lesným mestečkom a Vodným svetom. Pokrýva dohromady plochu až 12 hektárov. Nájdeš tu napríklad hrad s podzemnými chodbami, lanové prekážky, mini ZOO, ale aj tradičné trampolíny, hojdačky a preliezky. Na internete má mimoriadne pozitívne hodnotenia a viac informácií získaš tiež na oficiálnom webe.

IQ Landia a IQ Park

Kde: Liberec
Cenová kategória: stredná

Skvelé recenzie na internete má aj IQ Landia spojená s vnútorným IQ Parkom. Už názov napovedá, že tento park bude skôr škola hrou a čakajú na tebe najmä hlavolamy. Čo sa stane televízii, keď sa pri nej nachádza magnet? Alebo ako funguje toaleta? Aj tieto zaujímavosti sa tu dozvieš. Každá časť areálu je platená samostatne, takže čo nevyužiješ, to neplatíš. Presné ceny nájdeš na oficiálnom webe.

Zahraničie (Európa)

V neďalekom zahraničí, ale aj v západnej Európe sú v kurze už poriadne adrenalínové parky. Jeden z nich je len hodinu cesty z nášho hlavného mesta.

Prater

Kde: Viedeň, Rakúsko

Vo viedenskom Prateri nájdeš všetko, čo ako nadšenec adrenalínu môžeš hľadať. Sú tu kolotoče od výmyslu sveta vrátane najvyššej reťazovky na svete s výškou takmer 120 metrov. Prater je obrovský komplex kolotočov, aký poznáš aj zo Slovenska, no asi stonásobne väčší. Z Bratislavy priamo k vstupu premáva každú hodinu linka s jedným prestupom. Viac informácií o parku a jeho atrakciách sa dočítaš na oficiálnom webe.

Disneyland

Kde: Coupvray, Francúzsko

Len pár kilometrov od metropoly Francúzska stojí parížsky Disneyland, jediný svojho druhu v Európe. Nachádzajú sa tu desiatky atrakcií, ktoré sú tematicky spojené s hrdinami známeho filmového štúdia Disney. Je to jeden z najväčších zábavných parkov na starom kontinente s rozlohou necelých dvetisíc hektárov. Dostaneš sa sem aj z parížskeho letiska, kam premáva pravidelná linka z Bratislavy. Pozor, vstupné je pomerne drahé, všetky informácie nájdeš na oficiálnom webe.

Blackpool Pleasure Beach

Kde: Blackpool, Anglicko

Viac ako stovka atrakcií na teba čaká aj v Blackpoole, len na skok od Liverpoolu alebo Manchestru, kam sa dostaneš aj lietadlom z Bratislavy. V areáli sú adrenalínové kolotoče, atrakcie pre deti, ale aj chutné reštaurácie či bary. Počas zimných mesiacov je komplex zatvorený. Viac sa o tomto zábavnom parku a jeho vstupnom dozvieš na oficiálnom webe.

Energylandia

Kde: Zator, Poľsko (30 kilometrov od Krakova)

Slovákmi mimoriadne obľúbený park Energylandia len hodinu cesty od poľských hraníc ponúka viac ako stovku atrakcií a pre Stredoslovákov je ekvivalentom Pratera. Kolotoče, horské dráhy, plavby po vode, reštaurácie, bary… To všetko si užiješ do sýtosti a s pomerne lacným vstupným. Jeho aktuálnu výšku sa dozvieš na oficiálnom webe.

Familypark

Kde: Sankt Margarethen im Burgenland, Rakúsko (asi 50 kilometrov od Bratislavy)

Ďalším horúcim adeptom pre Západoslovákov je Familypark. Síce nie je tak veľký ako Prater, no ponúka skvelú zábavu pre tých, ktorých už Viedeň neláka. Neplatí sa za jednotlivé atrakcie, ale za vstupné do celého areálu, ktoré môže byť v konečnom dôsledku pri celodennom výlete veľkou výhodou. Všetky informácie a cenník hľadaj na oficiálnom webe.

Tibidabo

Kde: Barcelona, Španielsko

Výhľad na Barcelonu a zábavný park v jednom? To je Tibidabo, ktoré dostalo názov podľa vrchu, na ktorom bol postavený ešte koncom 19. storočia. Dnes z neho moderný komplex plný adrenalínových atrakcií a úžasných panorám jedného z najkrajších miest Európy. Do Barcelony sa už dopravíš lietadlom z Bratislavy aj z Viedne za babku. Cena vstupného do parku záleží od tvojej výšky, nie veku. Vyrátaš ju na oficiálnom webe.

Zobori Park

Kde: Zalaszabar, Maďarsko

Nevynecháme ani našich maďarských susedov. Cesta do tohto parku síce trvá z Bratislavy takmer tri hodiny, no pri viacdňovom výlete sa určite oplatí. Okrem vonkajších atrakcií má aj vnútorný areál so 4D kinom, laserovými hrami, VR zónu a oveľa viac. Vstupné je pomerne lacné, vyskladáš si ho na ich oficiálnom webe.

Tivoli

Kde: Kodaň, Dánsko

V Kodani sa nachádza jeden z najstarších zábavných parkov na svete, ktorý vybudovali už prvej polovici 19. storočia. Nájdeš tu desiatky atrakcií vrátane najstaršej drevenej horskej dráhy v Európe a neopakovateľnú atmosféru. Platiť budeš už pri vstupne do areálu a aj zvlášť na jednotlivých atrakciách. Viac sa o tom dočítaš na oficiálnom webe.

PortAventura World

Kde: Salou, Španielsko

Náš ďalší španielsky tip sa nachádza len pár desiatok kilometrov od spomínanej Barcelony. Okrem množstva atrakcií sa môže pýšiť aj najrýchlejšou horskou dráhou v celej Európe, ktorá dosahuje rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu. Zároveň je treťou najvyššou horskou dráhou na svete. Za vstupné sa to rozhodne oplatí, ceny nájdeš na oficiálnom webe.

Grona Lund

Kde: Štokholm, Švédsko

Zo Škandinávie odporúčame zábavný park Grona Lund, v ktorom nájdeš adrenalín aj oddych v jednom. Počas letných mesiacov sa tu takmer každý večer konajú koncerty domácich aj zahraničných interpretov a kapiel. Je cenovo veľmi prijateľný a do Štokholmu sa dostaneš letecky z Viedne za pár desiatok eur. Ceny vstupného do Grona Lundu sú na oficiálnom webe.

 

Navštevuješ zábavné parky?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame