Ako zatiaľ cestujeme v 2023? Vyhľadávame bližšie destinácie a preferujeme menej plánovania

Po skúsenosti s pandémiou, ktorá nám rušila plány, sme prestali plánovať (Zdroj: Freepik/tawatchai07)

#Aj oblasť cestovania sa dostáva späť do svojich koľají po odznení pandémie. Svet sa pomaly spamätal, a všetko sa vracia do normálu, hoci sa stále musí vyrovnávať s krízou spoločenských premien. Ako tieto faktory ovplyvňujú to, akým spôsobom budeš tento rok cestovať? Bude to iné než si spomínaš spred pár rokov? Lepšie, či horšie? Určite si tieto otázky kladieš aj ty… Už nemusíš!

Spoločnosť je impulzívna

Po skúsenosti s pandémiou, ktorá nám rušila plány, sme prestali plánovať. Podľa portálu Travelkingľudia neplánujú krátke dovolenky či víkendové pobyty s veľkým predstihom. Určite sa aj tebe stalo, že si sa rozhodol, a do mesiaca (často aj menej) si už cestoval. Spontánnosť je super, tak prečo nie?

Zmena a v plánovaní dovoleniek

Podľa odborníkov za to môže pandémia – ľudia preferujú kratšie pobyty a ihneď, namiesto strachu, či sa im vysnívaná dovolenka o pol roka nezruší. Mnohí prestali preferovať návštevy prímorských krajín raz ročne. Namiesto toho cestujeme viackrát ročne, na rôzne miesta – od mora až po hory.

V kurze sú aj kúpeľné či wellness pobyty, návštevy veľkých miest a ich pamiatok, ale aj festivaly či rôzne miestne či tematické trhy.

Naučí ťa to flexibilite

Ak sa rozhodneš využiť služby cestovnej kancelárie, dostaneš lepšie podmienky, než tomu bolo pred pár rokmi. Výlety a dovolenky majú také podmienky, aby si sa nebál zakúpiť si zájazd aj s veľkým predstihom. „Museli sme ísť nákupnému správaniu v ústrety, a poskytnúť zákazníkovi istotu. Vieme, že ľudia cestovať chcú – dopyt je porovnateľný s dobou pred covidom,“ uvádza Jan Bezděk z cestovnej kancelárie Fischer.

Flexibilita sa prestala v toto segmente brať ako výhoda, ale je už samozrejmosťou. Hovorí o tom aj to, že pri väčšine zájazdov už nemáš striktne daný odlet napríklad od soboty do soboty, ale môžeš letieť v ktorýkoľvek deň v týždni.

Nie je nič neobvyklé, ak svoj pobyt naplánuješ iba pár dní vopred. V dnešnej dobe sa to stalo bežnou praxou, ktorá prevalcovala aj zaužívané predplatené rezervácie.

Má to aj výhody

Ceny leteniek rapídne stúpli. To má však aj výhodu – upúšťa sa od neekologického cestovania na služobné cesty. Mnohí ľudia leteli ráno na isté miesto, a večer zasa späť. Tento pokles cítia nielen aerolinky, ale aj ubytovacie zariadenia: „Po pandémií cítime pokles v segmente biznis cestovateľov, ale chýbajú nám aj hostia zo vzdialenejších krajín. Problém je absencia veľkých udalostí v našom meste, ktoré sa kvôli zvýšeným nákladom neorganizujú,“ hovorí riaditeľ bratislavského Grand Hotel River Parku Kačkovič.

Lietanie už nezažíva taký boom ako kedysi

Počas pandémie odborníci predpokladali, že záujem cestovanie kvôli rúškam a testom upadne. Čiastočne sa táto prognóza naplnila, nie však kvôli predpokladaným dôvodom. Deje sa to, najmä, vďaka zdražovaniu cestovného.

Cestujúci čoraz častejšie volia dopravu autobusom, autom alebo vlakom. Na svedomí to má hlavne flexibilita, ktorú cestovanie pozemskou dopravou ponúka.

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame