Udalosti minulého týždňa: Premnožené veveričky vo Veľkej Británii budú dostávať antikoncepciu

veverička

Veveričky v Británii budú užívať antikoncepciu (Zdroj: Unsplash/Y S)

#Po siedmych dňoch sme späť. Aj tentokrát ti v pravidelnom weektagu ponúkneme sedem aktualít, ktoré by si nemal zmeškať. NASA zverejnila prvé fotky z teleskopu Jamesa Webba, Facebook sa rozhodol prečistiť Wikipédiu, Briti podajú veveričkám sivým zvieraciu antikoncepciu, dočkali sme sa nominácii na Emmys… jednoducho jedna správa za druhou. Ktorá najviac zaujala teba?

#1 Prvé úchvatné fotky

Po 14 rokoch zostrojovania a ďalších 6 mesiacoch kalibrácie sme sa konečne dočkali. Vesmírny teleskop Jamesa Webba poslal na Zem prvé fotografie. Ide pritom o teleskop, ktorý dovidí vôbec najďalej do hĺbky vesmíru a časom tak nahradí Hubble. Fotky, ktoré NASA spoločne s prezidentom Bidenom zdieľali svetu, sú vôbec prvé svojho druhu. Prečo?

Zachytené boli technológiou Webb’s First Deep Field, ktorá ponúka doteraz jednak najhlbší, ale aj najostrejší obraz. Na vôbec prvej fotke sa nachádza zhluk galaxií známych ako SMACS 0723, ktoré boli vytvorené pred necelými 5 miliardami rokov.

NASA zverejnila prvé fotky z teleskopu Jamesa Webba: Tak ďaleko do vesmíru sme ešte nevideli

#2 Facebook vyvíja softvér na hľadanie falošných citátov

Spoločnosť Meta už dlhší čas bojuje proti dezinformáciám. Tentokrát sa rozhodli zasiahnuť ešte tvrdšie. Na vlastnom webe, ale aj na Wikipédii bude nový softvér zvaný Sphere hľadať nepravdivé citácie a postupne ich jednu za druhou mazať.

Má sa tak predísť falošným správam a pripisovaniu známych citátov osobám, ktoré ich vôbec nevyslovili. Softvér bude schopný počas prvého mesiaca prejsť takmer 20-tisíc článkov na Wikipédii v mnohých jazykoch a mazať klamstvá. Poriadne sa však natrápi, pretože Wikipédia má aktuálne až 6,5 milióna článkov.

#3 Premnožené veveričky

Vo Veľkej Británii prevyšuje populácia veveričiek šedých ich červených bratov. Na britských ostrovoch totiž žije len približne 15-tisíc veveričiek obyčajných, ktorým ale kradnú potravu tie sivé. Tieto premnožené hlodavce sa tak vyskytujú v približnom počte 2,5 milióna a to boli po prvýkrát privezené na ostrovy len v 19. storočí zo Severnej Ameriky.

Dnes sú veľkým problémom, ktorý sa vláda rozhodla okamžite riešiť. Nakoľko nechcú, aby pobúrili verejnosť pokladaním pascí, jedov či iným zneškodňovaním nehumánnou cestou, vládni vedci prišli s antikoncepciou, ktorá časom ich počty poriadne zredukuje bez jediného zabitia.

Veveričky sivé sú premnožené a ničia ekosystém: Riešením pre tieto hlodavce bude zvieracia antikoncepcia

#4 Netflix spája sily s Microsoftom

Ešte v tomto roku sa máme dočkať nového predplatného streamovacej služby Netflix. Gigant vyhlasuje, že nechce sám hľadať inzerentov lacnejšieho predplatného a preto uzavrel spoluprácu so spoločnosťou Microsoft, ktorá mu v tom pomôže.

„V apríli sme oznámili, že okrem našich štandardných bezreklamových predplatných Basic, Standard a Premium pridáme nové predplatné,“ hovorí produktový riaditeľ Netflix Greg Peters. „Dnes môžeme oznámiť, že si ako svetového partnera, ktorý sa o reklamu bude starať, vyberáme spoločnosť Microsoft.“

#5 Záhadný signál z vesmíru

Vyslala k nám vzdialená galaxia signál? Vylúčené to nie je. Astronómom sa totiž podarilo zachytiť záhadný rádiový signál pripomínajúci tlkot srdca. Ten pravdepodobne pochádza zo vzdialenej galaxie a je klasifikovaný ako rýchly rádiový záblesk, často označovaný skratkou FRB (fast radio burst).

Ide o mimoriadne silné záblesky rádiových vĺn neznámeho pôvodu, ktoré bežne trvajú pár milisekúnd. No najnovšie zachytené záblesky trvajú až 3 sekundy, čo je tisícnásobne viac, ako je obvyklé.

Prihovára sa nám vzdialená galaxia? Astronómom sa podarilo zachytiť záhadný rádiový signál

#6 Rusko a USA sa dohodli

Aj napriek sporu na Ukrajine pokračuje vesmírna spolupráca dvoch veľmocí. Spoločnosti NASA a Roskosmos podpísali dohodu, vďaka ktorej budú môcť aj ruskí vedci naďalej pracovať na ISS, pričom amerických vedcov bude na Zem späť stále dopravovať Sojuz.

#7 Nominácie na Emmys

V utorok boli zverejnené nominácie 74. ročníka televíznych cien Emmy, ktoré sa budú odovzdávať 12. septembra. Pokiaľ ide o diverzitu nominovaných, tento rok sú bohato reprezentované ázijské krajiny a pomerne vysoké je aj zastúpenie žien v režisérskych a scenáristických kategóriách (zo 7 nominovaných za réžiu komediálnych seriálov je 5 žien).

No v porovnaní s minulým rokom získalo nomináciu omnoho menej hercov a herečiek inej farby pleti. Zatiaľ čo v minulom roku ich bolo 42 (z toho 30 za hlavnú a 12 za epizódnu úlohu), v aktuálnom ročníku Emmy 2022 ich je len 25 (z toho 19 v hlavnej a 6 v epizódnej úlohe).

Nominácie na ceny Emmy 2022 sú etnicky pestré: Kraľujú ázijské krajiny a herečky tmavej pleti


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, techcrunch.com, engadget.com
Odporúčame