NASA zverejnila prvé fotky z teleskopu Jamesa Webba: Tak ďaleko do vesmíru sme ešte nevideli

NASA teleskop

NASA teleskop (Zdroj: Unsplash.com/Brian McGowan)

#Po 14 rokoch zostrojovania a ďalších 6 mesiacoch kalibrácie sme sa konečne dočkali. Vesmírny teleskop Jamesa Webba poslal na Zem prvé fotografie. Ide pritom o teleskop, ktorý dovidí vôbec najďalej do hĺbky vesmíru a časom tak nahradí Hubble. Fotky, ktoré NASA spoločne s prezidentom Bidenom zdieľali svetu, sú vôbec prvé svojho druhu. Prečo?

Zachytené boli technológiou Webb’s First Deep Field, ktorá ponúka doteraz jednak najhlbší, ale aj najostrejší obraz. Na vôbec prvej fotke sa nachádza zhluk galaxií známych ako SMACS 0723, ktoré boli vytvorené pred necelými 5 miliardami rokov. Niektoré galaxie majú nevídané rysy, ktoré budú teraz astronómovia skúmať.


Skutočne existujú mimozemšťania? Ak áno, ich komunikácia by mohla prebiehať vďaka kvantovej fyzike


Fotka sa môže zdrať ako obrovský priestor, ktorý teleskop zachytil, no v skutočnosti tomu tak nie je. „Ak by ste držali zrnko piesku na svojom prste, toto je časť vesmíru, ktorú vidíte v porovnaní s vesmírom, ktorý je celou vaša rukou,“ vysvetľuje administrátor NASA Bill Nelson. Tak si predstav, aké veľké veci má teleskop Jamesa Webba ešte pred sebou.

Toto vesmírne zariadenie je ešte len vo svojich začiatkoch. Časom by nám mohlo nafotiť také zábery, ktorými by vedci vedeli potvrdiť, ale možno aj vyvrátiť teóriu Veľkého tresku. Časom bude teleskop posielať fotky z oveľa väčšej hĺbky vesmíru a možnože aj zistíme, či má vesmír vo svojej teórii rozpínania skutočne nejaký okraj alebo nie.

Myslíš, že Webbov teleskop potvrdí alebo vyvráti teóriu o Veľkom tresku?

Prvá fotka teleskopu z Jamesa Webba
Prvá fotka z teleskopu Jamesa Webba (Zdroj: NASA)
Druhá fotka
Druhá fotka (Zdroj: NASA)

Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com, NASA
Odporúčame