Prihovára sa nám vzdialená galaxia? Astronómom sa podarilo zachytiť záhadný rádiový signál

vesmírna galaxia

Astronómom sa podarilo zachytiť záhadný signál pripomínajúci tlkot srdca (Zdroj: Pixabay/WikiImages)

#Vyslala k nám vzdialená galaxia signál? Vylúčené to nie je. Astronómom sa totiž podarilo zachytiť záhadný rádiový signál pripomínajúci tlkot srdca. Ten pravdepodobne pochádza zo vzdialenej galaxie a je klasifikovaný ako rýchly rádiový záblesk, často označovaný skratkou FRB (fast radio burst).

Ide o mimoriadne silné záblesky rádiových vĺn neznámeho pôvodu, ktoré bežne trvajú pár milisekúnd. No najnovšie zachytené záblesky trvajú až 3 sekundy, čo je tisícnásobne viac, ako je obvyklé.


NASA zverejnila prvé fotky z teleskopu Jamesa Webba: Tak ďaleko do vesmíru sme ešte nevideli


Signál pripomínal tlkot srdca

V rámci týchto troch sekúnd dochádza každej 0,2 sekundy k nárastu intenzity rádiových vĺn. Pravidelnosť vĺn môže pripomínať aj tlkot srdca. V rámci rýchleho rádiového záblesku nebolo nič podobné spozorované.

Vedci označili nový signál ako FRB 20191221A. Ide o vôbec najdlhší zaznamenaný rýchly rádiový záblesk s doteraz najjasnejším opakujúcim sa vzorom. Ako informuje štúdia uverejnená 13. júla, podarilo sa ho zaznamenať už v decembri 2019 vďaka špeciálnemu detektoru nazývanému CHIME. Vedcom bolo okamžite jasné, že ide o niečo výnimočné.

„Nielenže bol signál dlhý, trvajúci okolo troch sekúnd, no v pozoruhodne presných intervaloch dochádzalo k jeho nárastom. Každý zlomok sekundy- bum, bum, bum – ako tlkot srdca. Je to prvý takto pravidelný signál.“ povedal astrofyzik Daniele Michilli pre Eurekalert.

Rýchle rádiové záblesky patria medzi najfascinujúcejšie vesmírne záhady. Nie je ich možné predpovedať, väčšina z nich sa objaví iba raz. Zachytiť ich teda nie je vôbec jednoduché. Zriedkavo sa objavia opakujúce sa signály, prichádzajúce z rovnakého bodu. Keďže sa opakujú, je ich možné cielene pozorovať a detailnejšie preskúmať.

planéta
Rýchle rádiové záblesky patria medzi najfascinujúcejšie vesmírne záhady (Zdroj: Pixabay/NidhiYashwanth)

Fascinujúca vesmírna záhada

Doteraz nie je isté, ako rýchle rádiové záblesky vznikajú, a čo je ich zdrojom. Z ktorej galaxie pochádza pozorovaný pravidelný signál, sa výskumnému tímu zistiť nepodarilo. Dokonca aj odhad, že prichádza zo vzdialenosti niekoľko biliónov svetelných rokov je len veľmi približný. So vznikom rýchlych rádiových zábleskov pravdepodobne súvisí nejaký druh neutrónovej hviezdy, uvádza portál Science Alert. Neutrónové hviezdy sú posledným štádiom vývoja hmotných hviezd.

„Vo vesmíre neexistuje veľa vecí, ktoré dokážu vysielať striktne pravidelné signály.“ vysvetľuje Michilli. Jedinými známymi objektmi, ktoré to dokážu, sú magnetary a pulzary. Tie sú druhmi neutrónových hviezd. Rotujú a vysielajú svetelné lúče podobné majákom a predpokladá sa, že podobne funguje aj objavený rýchly rádiový záblesk. Výskumný tím dúfa, že sa im podarí zachytiť ďalšie záblesky. Tým by sa zúžili možné príčiny jeho vzniku a vedcom by to tiež pomohlo lepšie porozumieť neutrónovým hviezdam.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, eurekalert.org, sciencealert.com
Odporúčame