Veveričky sivé sú premnožené a ničia ekosystém: Riešením pre tieto hlodavce bude zvieracia antikoncepcia

Veveričky sivé sú v Británii premnožené

Veveričky sivé sú v Británii premnožené (Zdroj: Unsplash.com/Ryan Hyde)

#Vo Veľkej Británii prevyšuje populácia veveričiek šedých ich červených bratov. Na britských ostrovoch totiž žije len približne 15-tisíc veveričiek obyčajných, ktorým ale kradnú potravu tie sivé. Tieto premnožené hlodavce sa tak vyskytujú v približnom počte 2,5 milióna a to boli po prvýkrát privezené na ostrovy len v 19. storočí zo Severnej Ameriky.

Dnes sú veľkým problémom, ktorý sa vláda rozhodla okamžite riešiť. Nakoľko nechcú, aby pobúrili verejnosť pokladaním pascí, jedov či iným zneškodňovaním nehumánnou cestou, vládni vedci prišli s antikoncepciou, ktorá časom ich počty poriadne zredukuje bez jediného zabitia.


Kvôli klimatických zmenám môžu vymrieť najväčšie stromy sveta: Zachráni ich genetické klonovanie?


Škodia prírode aj ľuďom

Fakt, že konzumujú potravu veveričkám obyčajným však nie je jediný a rozhodne by neobstál. Ničia totiž aj stromy – konkrétne odtrhávajú kôru, pretože si rady pochutia na miazge, ktorá sa nachádza pod ňou. Odhalené kmene však prilákajú aj iných škodcov a strom môže trpieť nakoľko, že napokon odumrie.

Britský minister životného prostredia Lord Goldsmith hovorí: „Tieto škody ohrozujú vládne opatrenia na obmedzenie klimatických zmien výsadbou stromov. Škody napáchané na tomto ekosystéme stoja Britániu približne 1,7 miliardy libier ročne.“ To je v prepočte viac ako 2 miliardy eur.

Humánny spôsob do budúcnosti

Vedúca vedkyňa projektu Giovanna Massei z APHA tvrdí, že museli nájsť humánny spôsob na redukciu populácie, aby sa verejnosť neotočila proti nim: „Nechceli sme používať eutanáziu. Išlo by o hrozné a aj drahšie a náročnejšie riešenie pre nás aj pre ne. Rozhodli sme sa preto pre vakcínu, ktorá mení imunitný systém veveričiek sivých tak, že zabraňuje produkcii pohlavných hormónov samcov aj samičiek.“

Nepôjde však o vakcinovanie, aké poznáme. „Vakcína“, ktorú Giovanna spomína, je vo forme potravy, ktorú veveričkám núkajú. Podľa prvých dát to vyzerá tak, že približne 70 % veveričiek sivých sa tejto stravy chodí pravidelne najesť.

Ak budú pokusy úspešné, uvažuje sa nad tým, že aj v budúcnosti by sa podobný spôsob redukovania živočíchov mohol použiť aj na iné invázne druhy. Dokonca aj PETA, Združenie pre etické zaobchádzanie so zvieratami, uznáva, že súhlasí s postupom britskej vlády. Podľa nich sa však veveričky nedostali na ostrov samovoľne, ale človekom – na to netreba zabúdať.

Myslíš si, že takto zasahovať do imunitného systému iného druhu je správne alebo poznáš lepšie riešenie?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, ecowatch.com
Odporúčame